Kонцерт на гитаристот Борче Наумоски во Kуманово


2 копии

Гитаристот Борче Наумоски утре со почеток во 20 часот ќе одржи концерт во малата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Kуманово. Дел од програмата ќе биде изведена во придружба на гудачки квартет во состав: Сандра Kрстевска - прва виолина, Јелена Туфекчиевска - втора виолина, Тања Трифунова - виола, Љупка Манчевска - виолончело. Борче Наумоски (1982) дипломирал класична гитара на Факултетот за музичка уметност при УKИМ во Скопје во класа на проф. Војислав Ивановиќ во 2006 година. Магистерскиот труд по интерпретација на гитара го одбранил во 2010 година на Факултетот за музичка уметност во Белград, под менторство на проф. Срѓан Тошиќ, стекнувајќи се со степен магистар по гитара. - Уметничката активност на Борче Наумоски опфаќа низа солистички концерти и рецитали во Р. Македонија како, на пример, во МKЦ, во Даутпашин амам, во куќата на Глигор Прличев, во Музеј на Град Скопје ...Репертоарот опфаќа дела од ренесансата до музиката на 20 век. Kако изведувач и член на жири, учествувал на позначајните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата власт не треба да калкулира со проценти околу трошоците за уривањето на објектите од проектот Скопје 2014, туку треба точно да прецизира колку чини уривањето на една зграда наспроти нејзиното одржување, вели Никола Наумоски, дел од неформалниот „Плоштад Слобода“ и од Првата архибригада. Наумоски кој долги години протестираше против изградбата на проектот Скопје 2014, во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да ги чепкаат спомениците и зградите од овој проект, вели дека различни функционери од владејачката партија СДСМ, објавуваат различни проценти околу вредноста на уривањето и одржувањето на објектите. „Дамјан Манчевски од пред 2 месеци тврди дека 40% од вредноста на една зграда е вредноста за нејзиното рушење. Заев пред неколку дена рече дека тоа е 70%. Роберт Алаѓозовски не се занимаваше со бројки, но рече дека според нивните, тоа ќе чинело многу. Во СДСМ има осцилации за Скопје 2014, најчесто тоа зависи од притисокот во јавноста“, вели Наумоски. Членот на „Плоштад Слобода“ вели дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва (четврток, 8 јуни) со почеток во 20 часот во Музејот на Град Скопје концерт ќе одржи Борче Наумоски… Во првиот дел од концертот ќе изведе дела од композиторот Ф. Сор и М. Џулијани, а во вториот дел ќе изведат концерт оп. 30 од Мауро Џулијани за гитара и гудачки квартет во состав Сандра Крстевска – прва виолина, Јелена Туфекчиевска – втора виолина, Тања Трифунова – виола, Љупка Манчевска – виолончело. Уметничката активност на Борче Наумоски опфаќа низа на солистички концерти и рецитали во Р. Македонија, како на пример во МКЦ, во Даутпашин амам, во куќата на Глигор Прличев, во Музеј на град Скопје … Репертоарот опфаќа дела во распон од ренесанса до музика на дваесетти век. Покрај изведувачката дејност, Борче работи педагошка дејност со ученици и студенти. Предава на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот Св. ,,Кирил и Методиј” во Скопје, каде во 2016 година е избран за Доцент, а работи како професор во ДМБУЦ,, Илија Николовски – Луј‘‘ во Скопје. На 9 јуни (петок) со почеток во 20 часот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот. На предизборниот митинг во градот Слоу, Меј нагласи дека властите на Обединетото Кралство треба да бидат во состојба да направат повеќе за да се борат со терористичките закани, вклучувајќи го оганичувањето на движењето на лица осомничени за екстремизам, кога полицијата има доволно докази дека тие претставуваат закана, но не доволно за да ги задржи, јави ТАСС. - Ако нашето законодавство во областа на човековите права не спречува да го направиме тоа, ние ќе ги промениме законите за да можеме да го направиме, истакна Меј. Меј исто така, повика и на построги пресуди за осудените за терористички дејности, како и за олеснување на процесот за депортирање на странските граѓани кои се осомничени за екстремизам.
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Тереза Меј денеска изјави дека Лондон е да се одржат “тешки разговори” со оние кои го финансираат тероризмот и екстремизмот, вклучувајќи ги и владата и нивните сојузници. “Тешките разговори се неопходни затоа што целото прашање е околу финансирањето на тероризам и на екстремизмот. Ние мора да имаме разговори со оние кои ги поддржуваат”, смета Меј. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гитаристот Борче Наумоски вечерва, 6 јуни, со почеток во 20 часот ќе одржи концерт во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“... На програмата се дела на Фернандо Сор и Мауро Џулијани. Дел од програмата на концертот ќе биде изведена во придружба на гудачки квартет во состав Сандра Крстевска, Јелена Туфекчиевска,Тања Трифунова и Љупка Манчевска. – Кумановци ќе имаат убава можност да го проследат концертот на гитаристот Наумоски. Ги покануваме љубителите на убавата музика да присуствуваат на концерот, изјави Роберт Цветковски од кумановскиот Центар за култура. Наумоски дипломирал на Факултетот за музичка уметност во Скопје, а потоа се запишал на втор циклус студии на ФМУ во Белград, во Србија. Магистерскиот труд интерпретација на гитара го одбранил 2010 година стекнувајќи се со степен магистер по гитара. Наумоски има бројни солистички концерти во Македонија во повеќе градови, презентирајќи репертоар од ренесанса до музика на дваесеттиот век. Учествувал на бројни фестивали како изведувач и како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дел од програмата ќе биде изведена во придружба на гудачки квартет во состав: Сандра Крстевска - прва виолина, ЈеленаТуфекчиевска - втора виолина, ТањаТрифунова - виола и Љупка Манчевска - виолончело. Во НУ Центар за култура "Трајко Прокопиев"- Куманово денеска со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи гитаристот Борче Наумоски. Дел од програмата ќе биде изведена во придружба на гудачки квартет во состав: Сандра Крстевска - прва виолина, ЈеленаТуфекчиевска - втора виолина, ТањаТрифунова - виола и Љупка Манчевска - виолончело. Уметничката активност на Борче Наумоски опфаќа низа на солистички концерти и рецитали во Р Македонија, а репертоарот опфаќа дела во распон од ренесанса до музика на 20 век. Во рамките на програмата ќе бидат изведени делата на Фернандо Сор и Мауро Џулијани.
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kонцерт на гитаристот Борче Наумоски во Kуманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: