Научниците го скицираа вистинското лице на Исус?


Во многу култури, Исус Христос најчесто е опишан како значајно висок, слабичок, со долга, светлосмеѓа коса, светла кожа и очи. Колку и да ви е позната оваа слика за него, дефинитивно е погрешна, барем така тврдат експерти. Личноста со овие црти на лицето и физички карактеристики значително би се разликувала од останатите од делот каде живеел Исус. Сигурно авторите на „Библијата“ би го споменале тој голем контраст. Повторно се наметнува прашањето како Христос изгледал, поради фактот што никаде во Новиот завет не се појавува неговиот опис, ниту се пронајдени било какви цртежи кои тоа би го прикажале. Освен тоа, се јавува и проблем со непостоење на скелет или некој друг вид на остаток кој би можел да се испита. Во недостаток на докази, физичкиот изглед на Исус Христос останал само на фантазијата на умот на уметникот низ вековите. Меѓутоа, научното поле на форензичката антропологија може да даде одговор. Користејќи методи слични на оние кои полицијата ги користи за разветлување на злочини, британските научници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ричард Нив, форензичар од универзитетот во Манчестер го реконструирал Исусовото лице откако ги анализирал трите семитски черепи од тој период. Овој експерт во оваа област со помош на икс реј успеа да го реконструира лицето какво што најверојатно имал Исус Христос. Иако на иконите и сликите сме навикнати на бело лице и смеѓа брада најверојатно Исус изгледал целосно поинаку. Покрај овие работи тој ги користел древните археолошки цртежи, како Билблијата за да биде поверодостојна реконстукцијата на лицето на Исус Христос. Сепак неговата реконстукција иако се темели на силни научни факти уште не е прифатена како легитимна. Погледнете како Ричард го реконструирал лицето на Исус Хрисос Ричард Нив, форензичар од универзитетот во Манчестер го реконструирал Исусовото лице откако ги анализирал трите семитски черепи од тој период.Овој експерт во оваа област со помош на икс реј успеа да го реконструира лицето какво што најверојатно имал Исус Христос.Иако на иконите и сликите сме навикнати на бело лице и ...
| | веќе видена | слични

Реконструираниот лик делува сосема поинаку од оние кои можеме да ги видиме на иконите и статуите што го претставуваат Исус, но форензичарите сметаат дека тој е приближно најсличен со неговиот вистински изглед, кој во голема мерка се разликува од некои западни претстави каде тој дури е прикажан како човек со изразито бела кожа и често дури и со руса или златна коса. Форензичатите, предводени од Ричард Нив, поранешен професор на Универзитетот во Манчестер, изработиле „слика на Исус“ врз основа на анализа на трите черепи од Галилеја, при што користеле техника која обично се употребува во истраги за убиства. Си помош на апарта за компјутерска томографија форензичарите направиле ренгенски снимки на черепите и врз основа на тоа ја процениле дебелината на кожата и положбата на мускулите на лицата. Исто така, користеле и древни цртежи пронајдени на археолошките локалитети за да ја одреди бојата на „косата на Христос“ и нејзината должина.
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 168 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 223 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Научниците го скицираа вистинското лице на Исус?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: