Топлотни бранови ќе бидат почести, посилни и ќе траат подолго, ќе се зголеми и стапката на смртност

2 копии

Стапката на смртност поради топлотни бранови може да се зголеми за 2.000 проценти во некои делови на светот до 2080 година, покажуваат резултатите од студија ...
| | веќе видена | слични

Податоците на Агенцијата за истражување на океаните и атмосферата покажуваат дека во првата половина од 2018-та година, температурите на Земјиното тло и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Задржувањето на температурите на 1,5 до 2 степени Целзиусови над прединдустриските нивоа би можело да биде многу потешко од тоа што се сметаше досега, покажа ...
| | веќе видена | слични

Дури и ако на планетава се намалуат емисиите на емитување таканарешени стакленички гасови како што е предвидено во Договорот од Париз, опстанокот на планета ...
| | веќе видена | слични

Дури и доколку човештвото го реши проблемот со емисија на гасови , што предизвикуваат ефект на стаклена градина , сепак тоа нема да помогне . Во студијата ...
| | веќе видена | слични

Климатските промени отишле толку далеку што научниците со одреден степен на сигурност велат дека постои голема опасност дека нашата планета влегува во услови ...
| | веќе видена | слични

Според научна студија која беше објавена деновиве, Парискиот договор за климатски промени од 2015 веќе не е ефикасна превентивна мерка за намалување и ...
| | веќе видена | слични

Дури и успешно да се имплементира Парискиот климатски договор, планетата сепак би можела да се загрее за дополнителни 5 степени, предупредуваат научниците. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 338 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топлотни бранови ќе бидат почести, посилни и ќе траат подолго, ќе се зголеми и стапката на смртност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: