Откриен ветувачки лек за ХИВ


Откриен е "ветувачки лек" за ХИВ и сида. Ова го најавија научници што успеале речиси целосно да го уништат вирусот причинител на имунолошкиот дефицит - ХИВ, инфекција што води кон СИДА од организмот на глувци. Ова откритие создава надеж дека човештвото конечно ќе добие лек за ХИВ и сида. Истражувачите објаснуваат дека тоа го постигнале со помош на методата ЦРИСПР со која "хуманизирале" глувци, додавајќи им одредени клетки од човечки имун систем, потоа го уништиле вирусот во белите дробови, срцето, цревата и во мозокот на глувците, и тоа по само една интравенозна инјекција. "Ги потврдивме податоците што ги добивме во текот на претходни експерименти и ја подобривме ефикасноста на стратегијата за измена на гени. Исто така, откривме дека таа е ефикасна и во случај на акутна инфекција на клетките во организмот на глувците и во случај на инфекција во човечките клетки ресадени во телото на глодарите", изјавил д-р Венхуи Ху. Тимот на доктор Ху тестирал три групи глувци. Глувците од првата група биле инфицирани со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Научниците од Универзитетот во Питсбург првпат успеаја да го изменат генот CRISPR-Cas9 и во телото да го нападнат самиот центар за развој на карцином, пишува магазинот „Nature Biotechnology”. Овој тим, во студија спроведена на глувци, со новата метода успеал да го спречи растот на туморот и на животното да му го продолжи животот. Овој метод цели на спојување на гени кои настануваат кога два гена ќе се поврзат во еден хибрид, кој често создава абнормални протеини, а тие предизвикуваат тумори. Научниците успеале да ги спојат тие гени, т.н. хибрид со замена на гени задолжени за убивање на клетките на рак. „Првпат измената на гените е употребена за модифицирање на споени гени. Тоа навистина е возбудливо бидејќи може да биде основа за развој на целосно нов пристап во лечењето рак” – рече Џиан Хуа Ло, кој го води тимот на истражувачите. Откако успеале да ги заменат гените, научниците вметнале во глувците човечки тумори од простата и црн дроб. Тие набрзо се смалиле за 30 проценти и повеќе не растеле. CRISPR-Cas9 ...
| | веќе видена | слични

Последните проценки од страна на Обединетите нации велат дека околку 36,7 милиони луѓе во светот имаат ХИВ . Од нив, околу 1,2 милиони луѓе се во САД, според Центарот за контрола на болести и превенција . Овие алармантни броеви всушност растат секоја година, а соодветен третман и лек е сеуште не е откриен. Една од главните причини поради што тоа е така, е бидејќи ХИВ како болест е „тврд орев“. Вирусот е способен за „криење“ во латентна форма, што го прави исклучително тежок за развивање на еден постојан лек. Научниците од Луис Кац – медицински факултет на Универзитетот Темпл и на Универзитетот во Питсбург, објавиле студија во списанието Молекуларна терапија ( Molecular Therapy ) која покажува дека е можно хируршки да се отстрани ДНК на ХИВ вирусот, од геномот на животните. Ова е прв пат со ваков метод се покаже дека е можно и да се зголемат шансите за елиминирање на ХИВ-инфекцијата. Тајната е во CRISPR/Cas9 , ефикасна и ефективна алатка за уредување на гени, којa ја направи возможна методата на бришење на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Научници од американскиот Универзитет во Питсбург веруваат дека пронашле лек против СИДА-та, откако успеале првпат да излекуваат глувци инфицирани со ХИВ вирусот, објави „Индепендент“. Научниците изјавија дека го уништиле вирусот во глувците користејќи техника која ја нарекле ЦРИСПР. Тие признаваат дека постојат уште неколку проблеми кои треба да ги надминат, но дека уништувањето на вирусот е голем успех и чекор напред во лекувањето на луѓе заразени со ХИВ. Некои од глувците биле „хуманизирани” така што во нив биле вбризгувани клетки од човечкиот имунолошки систем, објаснија научниците. Слични откритија кои успеваат на животни, често се покажуваат неуспешни кај луѓето. Меѓутоа, истражувачите и научниците од Универзитетот во Питсбург велат дека ова откритие пружа „лек кој ветува“ дека би можел да биде успешен за луѓето инфицирани со вирусот ХИВ-1. Следниот чекор, пред евентуално испитување на лекот на луѓе, ќе биде повторување на целата постапка на животни, кои ќе бидат изложени на „висок” стадиум на болеста. ...
| | веќе видена | слични

Научниците развиле лек прогласен како „физичка активност во апче“, со чија помош глувците ги искусуваат придобивките од интензивна физичка активност без да мрднат со шепата. Истражувачите велат дека ова има потенцијал да им го промени животот на оние кои не можат да вежбаат - старите и изнемоштени лица, оние со преголема тежина, инвалидизирани или со други физички недостатоци По земање на лекот во траење од 8 недели, глувците биле способни да трчаат на трака за 70% подолго (над 100 минути повеќе) отколку оние кои го немале пиено. Лекот активира патека за гени (PPARD) која го спречува шеќерот да се користи како извор за енергија за време на вежбањето, и ги тера мускулите да согоруваат масти за енергија. Претходно, научниците генетички модифицирале глувци да го имаат овој ген перманентно активен, што резултирало со способност за трчање на долги патеки, отпорност на зголемување на тежината, и висока респонсивност на инсулин. Мускулите кај глувците не ги покажале промените кои типично следат со аеробниот ...
| | веќе видена | слични

Изминативе неколку месеци беа прикажани фантастични резултати постигнати со алатката за едитирање на гени CRISPR. Во септември 2016 истражувачи во Германија успешно ја искористиле за отстранување на мутации од канцер, во ноември кинески истражувачи за првпат ја искористиле врз човек, а во јануари годинава биле откриени анти-CRISPR протеини преку кои би се имала поголема контрола врз оваа алатка кога се употребува врз луѓе. Сега, истражувачи од Универзитетот во Питсбург ја искористиле CRISPR техниката за таргетирање на „командниот центар“ на ракот, зголемувајќи ги шансите за преживување и намалувајќи ги агресивните тумори без оштетување на здравите клетки кај глувците. Методата ги таргетира гените за фузија, мутации кои се развиваат кога два различни гени ќе се спојат во еден хибриден, што често води до канцер. Тимот истражувачи трансплантирал канцерогени клетки од човечки црн дроб и простата во глувци, и потоа ја искористил CRISPR алатката за таргетирање на фузиските гени. Кај контролната група глувци врз ...
| | веќе видена | слични

Американски научници успеале да излекуваат лабораториски глувци од заразниот вирус ХИВ. Тоа е прв пат кај некое живо битие , а експериментите се изведени на глувци на кои им биле вбризгани човечки имунолошки ќелии, да е победен вирусот кој предизвикува сида, една од најсмртоносните болести. Три типа инфекции Истражувањето го извеле научници од универзитетот Темпл и Универзитетот во Питсбург. Истиот тим во 2016 година го отстрани ХИВ-от од крв во лабораториски садови, а новиот успех е голем чекор кон лекот за Хив. -Со експериментите ги потврдивме податоците од претходната студија и успеавме да ја подобриме ефикасноста на промена на гените. Нашата стратегија е ефикасна во борбата дури на три модели зараза. Прво деактивиравме HIV-1 кај глувци, потоа вирусот EcoHIV целосно го отстранивме од трансгени глувци со акутна инфекција, каде вирусот многу брзо се репродуцира , а на крај го отстранивме од глувци од човечки имунолошки ќелии кои имале латентна инфекција-рекол др. Венхуеј Ху, водач на тимот. Успех 96 отсто ...
| | веќе видена | слични

Американски научници направиле голем чекор напред во лекување на вирусот на ХИВ, така што успеале да излекуваат животни од вирусот. Откриен е „ветувачки лек“ за ХИВ и сида, според научници што успеале речиси целосно да го елиминираат вирусот причинител на имунитетски недостаток - ХИВ, инфекција што води кон СИДА (Синдромот на стекнат имунолошки дефицит), од организмот на глодари. Ова откритие буди надеж дека човештвото конечно ќе добие лек за ХИВ и сида. Истражувачите посочиле дека со помош на методата ЦРИСПР „хуманизирале“ глувци, додавајќи им одредени клетки од човечки имун систем, потоа го уништиле вирусот во белите дробови, срцето, цревата и во мозокот на глувците, и тоа по само една интравенозна инјекција. - Ги потврдивме податоците што ги добивме во текот на претходни експерименти и ја подобривме ефикасноста на стратегијата за измена на гени. Исто така откривме дека таа е ефикасна и во случај на акутна инфекција на клетките во организмот на глувците и во случај на инфекција во човечките клетки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриен ветувачки лек за ХИВ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: