Мајкл Фалон: Британската одбрана е врзана за САД, а не за ЕУ

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон изјави дека одбраната на Велика Британија е врзана за САД, а не за ЕУ, отфрлајќи ја улогата на Унијата во силите на НАТО. Во изјава објавена на интернет страницата на британското Министерство за одбрана, Фалон, кој себе си се претставува како „убеден евроскептик“, нагласува дека одбранбената улога на Велика Британија е надвор од ЕУ. Изјавата на Фалон беше објавена во врска со посетата на американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис, кој престојуваше во Лондон во петокот, и набрзо откако британската премиерка Тереза Меј и формално ја покрена постапката за излез на Велика Британија од ЕУ. Целта на ваквата изјава, според лондонските медиуми, е „да се глорифицира Брегзит“ и да се увери британската јавност, дека Велика Британија нема ништо да загуби во одбранбениот сектор со напуштањето на Унијата. – Нашата одбранбена поврзаност со САД е без преседан и таа ќе се засили по излегувањето на Унијата, тврди Фалон, нагласувајќи дека во новата ситуација Велика Британија уште ...
| | веќе видена | слични

Британските научници наскоро ќе летаат во вселената за да спроведуваат медицински експерименти од најсовремена метода на нулта гравитација, благодарение на новите закони кои ќе направат пат за новата ера на научни истражувања. Според вселенската агенција на Велика Британија, новата регулатива како и финансирањето ќе овозможи да ја видиме Британија како го гради својот прв космодром до 2020-та година. "Законите го отворија патот за космодроми од Велика Британија, кои ќе им овозможат на научниците да изведуваат експерименти на нулта гравитација што би можело да помогне да се развие медицината", изјавила агенцијата во соопштението. Изградбата на космодром ќе и' овозможи на Британија да лансира сопствени сателити и да спроведе "хоризонтални летови до работ на вселената за научни експерименти". Министерот за воздухопловство, Лорд Ахмад рече: "Никогаш до сега не сме лансирале патување во вселената од оваа држава. Нашата амбиција е да се овозможи безбеден и конкурентен пристап до вселената од Велика Британија, за ...
| | веќе видена | слични

Гардијан – ЛондонВелат дека кога лордот Норт, премиер за време на Американската револуција, ги добил едно утро вестите дека британските сили ја загубиле војната, а заедно со неа и американските колонии, тој силно и физички го почувствувал ударот на вестите, како да бил застрелан со мускет. „О Господи, се заврши“, напишал тој во својот дневник.Загубата на американските колонии е првиот случај кога процесот на градење на британската империја претрпел значителен пораз и тоа ни стана почеток на носталгичен копнеж за загубени колонии – и богатството и глобалното влијание и оние кои веруваат во нив – станаа дел од нашата национална психа. Дури и изградбата на Втората британска империја во 19. век никогаш целосно не ја излекува раната од загубата на Америка, а крајот на британскиот империски престиж по Втората светска војна ја продлабочи таа рана.И покрај сето тоа, одамна постои нејасно формулирана идеја дека Велика Британија може некако повторно да ги собере расфрланите сегменти од империјата. Винстон Черчил ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј неодамна го активира членот 50 од Лисабонскиот договор. Веќе нема враќање назад, а преговорите за брегзит наскоро ќе почнат. На преговарачката маса наспроти британската делегација, предводена од Меј и секретарот за брегзит Дејвид Дејвис, ќе биде Мишел Барние од Европската комисија. Но, зад Барние и комисијата, стојат 27 различни земји-членки. Кај претставниците од сите земји, кои се запознаени со подготовките на нивните влади за брегзит, постои значителен консензус за важноста на гарантирањето на правата на граѓаните на ЕУ и за намирувањето на британските долгови кон Унијата. Сепак, постои и широк спектар на различни интереси и национални црвени линии, кои може да ги блокираат овие и онака извонредно сложени преговори. 1. Австрија Приоритети: права на граѓаните, буџет на ЕУАвстрија ќе го преземе ротирачкото претседателство со Советот на ЕУ во втората половина на 2018 година. Тоа значи дека земјата ќе има централна улога во преговорите, нешто на што укажа и шефот на ...
| | веќе видена | слични

Ирскиот министер за надворешни работи, Чарли Фланеган изјави дека одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ е „лоша и погрешна“. Фланеган смета дека Брегзит ќе биде „болно решение“ за Британците, но и за Ирска, иако Владата во Даблин ќе направи се што може со цел земјата да не се најде ситуација да трпи штета. Во разговор за Би-Би-Си Њуз, ирскиот шеф на дипломатијата се заложи во текот на преговорите за Брегзит, да се зачува досегашната „зона за движење и патување“ меѓу Северна Ирска и Републиката, на југот од островот. – Во никој случај не смееме да дозволиме да се врати старата состојба, на цврста граница меѓу Северот и Југот, истакна Фланеган, заложувајќи се ова прашање да биде едно од приоритетните во преговорите за Брегзит меѓу ЕУ и Велика Британија. Според ирксиот министер, спогодбата од Велики Петок, од април 1998 година е „камен темелник“ за мирот на островот и ништо не би смеело да го поремети договорот од пред 19 години. Иако критичен за одлуката на Велика Британија да се повлече од ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Ирската нискотарифна авиокомпанија „Ryanair“ предупреди дека постои опасност да ги суспендира летовите меѓу Велика Британија и Европската унија (ЕУ) по „Brexit“, ако Лондон и Брисел не постигнат брзо договор во областа на воздушниот транспорт. „Денес можете слободно да летате меѓу Велика Британија и Европа, но ние проценуваме сценарио, каде што утре нема да можете. Дали ќе биде за неколку дена, неколку недели или неколку месеци – никој не знае во моментов“, предупреди финансискиот директор на најголемата европска авиокомпанија по број на патници, Нил Сорахан. Британската влада го активира на крајот на март членот 50 од Лисабонскиот договор и започна 2-годишната процедура на преговорите меѓу Лондон и Брисел за „Brexit“. Британскиот премиер Тереза ​​Меј предупреди веќе дека земјата ќе го напушти единствениот пазар на ЕУ за стоки и услуги. Сорахан посочи пред новинарите во Лондон дека авиокомпанијата планирала раст од околу 15 проценти во Велика Британија во минатата година, но има постигнато раст од околу 6 ...
| | веќе видена | слични

23. Јуни 2016 година, Велика Британија гласаше на референдумот дали сака да излезе или да остане во Европска Унија. За излез гласаа 51.9% од граѓаните или над 17 милиони, што имаше влијание фунтата да доживее пад на најниското ниво во последните 30 години во однос на доларот, а исто така значајно ослабна и во однос на еврото. Дали знаете дека покрај валути, на светската берза може да се тргува и со злато, нафта и акции на најголемите светски компании (таканаречени CFD)? Ве интересира како? FXLider, само денес на сите читатели на Фактор им подарува прирачник “Тргување на светската берза за почетници” кој можете бесплатно да го превземете овде . Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј , минатата недела и официјално го започна овој процес кој ќе трае две години. Едно од најважните прашања е како ќе биде дефиниран протокот на луѓе и стока помеѓу Велика Британија и земјите членки на ЕУ. Експертите сметаат дека Brexit ќе има силно негативно влијание на британската економија , што влијаеше да во целиот овој ...
| | веќе видена | слични

Докажаниот евроскептик и поранешен лидер на УКИП лут зошто Брисел бара Британија да ги плати сметките за „Брегзит“ Стразбур - Поранешниот лидер на британската антиевропска, десничарска партија УКИП, Најџел Фараж, кој сега е само европратеник, во дебатата за „Брегзит“ во Европскиот парламент, ја според ЕУ со „мафија“, затоа што бара од Британија да си ги плати сметките за нејзиното членство во Унијата. По бурната реакција од другите европратеници и по интервенцијата од претседателот на Парламентот, Италијанецот Антонио Тијани, Фараж продолжил со своите дисквалификации, па како што рекол, од обѕир кон претседателот, ЕУ ќе ја споредува со „гангстери“. Жешката дебата се развила откако десетина европратеници рекле дека Британија не може да „туку така да излезе“ од Унијата, како и дека сега не може да бара исти или дури и подобри права за себе, во текот на преговорите за „Брегзит“. Еден од членовите на европскиот преговарачки тим, поранешниот белгиски премиер Ги Верховштад, рекол дека верува оти следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија ќе добие 60 милиони. Евра од Европската унија за справување со штетата од поплавите во текот на зимата на 2015 година-2016 година, пишува весникот New Europe, цитиран од “Фокус”. Лондон побара поддршката на блокот за обнова на инфраструктурата, оштетена од поројните дождови. “Кога една држава членка има проблем, другите активно соработуваат и помагаат. Велика Британија ќе се искористи од солидарноста на ЕУ и покрај Брекзит и активирањето на член 50 “, истакна европратеникот Жозе Мануел Фернандез, кој е одговорен за ова прашање.
| | веќе видена | слични

Европскиот Парламент денеска усвои резолуција во која се повикува на преговори во фази во процесот на “развод” од Велика Британија, што е во спротивност сo желбите на Лондон. Велика Британија побара преговорите за нејзиното излегување од Унијата и разговорите за идната трговска спогодба да се изведуваат истовремено. Пратениците во Европскиот Парламент со големо мнозинство гласови ја усвоија резолуцијата – за неа гласаа 516, 13 беа против, додека 50 беа воздржани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајкл Фалон: Британската одбрана е врзана за САД, а не за ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: