Од “Биг Бенг” до човечката цивилизација, 14 милијарди години за 10 минути


Едно невообичаено видео на Би-Би-Си, во само 10 минути опфаќа го покажува развојот на светот од „Биг Бенгот“ па се до настанувањето на човечката цивилизација. Со оглед на огромниот период години кои се покрива, видеото се одвива со брзина од 22 милиони години во секунда.
| | веќе видена | слични

Фото: NASA Постојат голем број веројатни катаклизми што би можеле да ја избришат човечката раса. Земете го за пример проширувањето на Сонцето во црвен гигант. Тоа на крајот ќе ја апсорбира Земјата. Овој настан ќе се појави за околу 7-8 милијарди години. Единствениот начин да се избегне, како што тврди Илон Маск заедно со уште неколку научници, е да станеме меѓупланетарен вид - ако не и меѓугалактички. Дали ваквиот чекор засекогаш ќе ја заштити човечката раса? Кога универзумот ќе заврши, е тема на дискусија меѓу теоретските физичари. Тие можат да се сложат само дека крајот ќе се случи помеѓу 2,5 и 22 милијарди години, почнувајќи од денес. Ќе мора да најдеме друг универзум што ќе можеме да го населиме, доколку постои и доколку е погоден за живот за нашиот вид. Постојат три теории за тоа како ќе заврши универзумот. Една од нив е „Големата криза“. Оваа теорија наведува дека во одреден момент универзумот ќе престане да се движи во една насока и ќе почне да се намалува, веројатно кондензирајќи во сингуларноста. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од “Биг Бенг” до човечката цивилизација, 14 милијарди години за 10 минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: