Балканските полициски сили сé повеќе соработуваат и се обучуваат заедно

Обуката на полициите во регионот е важна за ефикасна борба против прекуграничниот криминал. Балканските полициски претставници се состанаа минатиот месец во Охрид, на разговори околу начините за подобрување на соработката. [Mики Трајковски/SETimes] Полициските сили на Балканот договорија соработка преку заедничко искористување на нивните центри за обука, спроведување вежби и учество на регионалните програми за обука, велат експертите. Властите велат дека полициските сили сакаат да воспостават поблиска соработка следејќи ги примерите во ЕУ. „Едукацијата на полициските службеници е еден од клучните механизми за [создавање] компетентни и професионални полициски сили кои успешно ги извршуваат своите задачи“, рече за SETimes Земри Ќамили, заменик-министер за внатрешни работи на Македонија. Полициите од регионот веќе започнаа со размена на инструктори и слушатели со помош на програмата што се спроведува преку Меѓународната асоцијација на полициски колеџи и очекуваат проширување на постојната соработка. „Македонија ...
| | веќе видена | слични

Земјите од регионот учествуваат во проекти на НАТО за сајбер-безбедност и во други заеднички проекти. Учесниците присуствува на семинарот за безбедност и криптологија спонзориран од НАТО во Охрид. [Mики Трајковски/SETimes] НАТО ја подобрува соработката и дијалогот со балканските партнерски земји унапредувајќи го научното истражување и технолошките иновации со цел зајакнување на безбедноста, велат официјалните претставници. Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) учествуваат во програмата Науката за мирот и безбедноста , заедно со високообразовните институции и различни министерства од партнерските земји. Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, во соработка со Универзитетот Оукланд во Соединетите Американски Држави, минатиот месец организираше работилница во рамките на програмата на НАТО за обука на информатичари, математичари и инженери во областа на безбедноста и криптологијата. „Двата универзитети потпишаа меморандум за соработка со кој се предвидува размена на професори и студенти, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските полициски сили сé повеќе соработуваат и се обучуваат заедно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: