Балканските полициски сили сé повеќе соработуваат и се обучуваат заедно

Обуката на полициите во регионот е важна за ефикасна борба против прекуграничниот криминал. Балканските полициски претставници се состанаа минатиот месец во Охрид, на разговори околу начините за подобрување на соработката. [Mики Трајковски/SETimes] Полициските сили на Балканот договорија соработка преку заедничко искористување на нивните центри за обука, спроведување вежби и учество на регионалните програми за обука, велат експертите. Властите велат дека полициските сили сакаат да воспостават поблиска соработка следејќи ги примерите во ЕУ. „Едукацијата на полициските службеници е еден од клучните механизми за [создавање] компетентни и професионални полициски сили кои успешно ги извршуваат своите задачи“, рече за SETimes Земри Ќамили, заменик-министер за внатрешни работи на Македонија. Полициите од регионот веќе започнаа со размена на инструктори и слушатели со помош на програмата што се спроведува преку Меѓународната асоцијација на полициски колеџи и очекуваат проширување на постојната соработка. „Македонија ...
| | веќе видена | слични

Земјите од регионот учествуваат во проекти на НАТО за сајбер-безбедност и во други заеднички проекти. Учесниците присуствува на семинарот за безбедност и криптологија спонзориран од НАТО во Охрид. [Mики Трајковски/SETimes] НАТО ја подобрува соработката и дијалогот со балканските партнерски земји унапредувајќи го научното истражување и технолошките иновации со цел зајакнување на безбедноста, велат официјалните претставници. Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) учествуваат во програмата Науката за мирот и безбедноста , заедно со високообразовните институции и различни министерства од партнерските земји. Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, во соработка со Универзитетот Оукланд во Соединетите Американски Држави, минатиот месец организираше работилница во рамките на програмата на НАТО за обука на информатичари, математичари и инженери во областа на безбедноста и криптологијата. „Двата универзитети потпишаа меморандум за соработка со кој се предвидува размена на професори и студенти, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 374 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 151 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските полициски сили сé повеќе соработуваат и се обучуваат заедно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: