Црна Гора: Придонесуваме за мирот и стабилноста во Европа и во светот


Црногорските власти одговорија на неодамнешното тврдење на претседателот на САД Доналд Трамп, дека „многу агресивните луѓе“ од оваа мала балканска земја, би можеле да започнат со Трета светска војна Црна Гора вели дека „придонесува за мирот“, како одговор на неодамнешното тврдење на американскиот претседател Доналд Трамп, дека „многу агресивните луѓе“ од оваа мала балканска земја, би можеле да започнат со Трета светска војна. Во денеска објавено соопштение, црногорската Влада вели дека „придонесува за мирот и стабилноста, не само на европскиот континент, туку и во целиот свет, заедно со американските војници во Авганистан“. Прашањето стана актуелно, кога Трамп во интервју за ТВ-мрежата Фокс, повторно го критикуваше НАТО, штом новинарот го постави прашањето зошто неговиот син треба да ја брани Црна Гора, ако биде нападната? Интервјуто беше објавено откако Трамп, долгогодишен скептик за Алијансата, се состана со рускиот претседател Владимир Путин во Хелсинки. Русија изрази незадоволство кога во 2017-та година ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Висок претставник на НАТО ги потсети САД дека имаат обврска да ги почитуваат принципите на взаемна одбрана во случај агресија врз некоја од членките на Алијансата. Реакцијата следува откако претседателот на САД, Доналд Трамп, деновиве во телевизиско интервју рече дека не гледа причина зошто нивни деца да војуваат за други земји, посочувајќи ја како пример Црна Гора, која што лани стана 29. членка на НАТО алијансата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека Москва ќе одговори доколку Шведска и Финска станат членки на НАТО. Тој наведе дека доколку Шведска ...
| | веќе видена | слични

Членството во НАТО би било мошне скапо за националната економија. Тоа е еден од аргументите што често се користи во дебатата „за или против“ во скандинавските земји Шведска и Финска, официјално се уште со неутрален статус, кои се и единствените две држави во северна Европа што сè уште не се членки на НАТО. Со зачленување во Алијанста, сметаат критичарите, Шведска би била принудена значајно да ги зголеми издатоците за одбраната, а што секако би имало негативно влијание врз одржувањето и натамошниот развој на општествениот модел на благосостојба и социјална заштита. Шведскиот и финскиот одбранбен буџет варираат на ниво од околу 1,2 отсто, односно 1,4 отсто од БДП-то на годишно ниво, а што е помалку од барањето што НАТО го поставува за своите членки – 2 процента. Можеби повеќе како препорака, отколку строго барање. Околу процентите голема прашина на јулскиот самит на Алијансата во Брисел крена американскиот претседател Трамп, засилувајќи ги тензиите со неговите критики дека земјите-членки на НАТО не трошат ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека политиката на НАТО за заштита на сите членки на Алијансата важи за сите земји, а не само за големите, вклучувајќи ја и Црна Гора. Меркел на прес-конференцијата во Берлин изјави дека член 5 од одредбата за колективна одбрана е „централен елемент на НАТО" и дека таа верува дека овој член важи за сите членки на НАТО подеднакво. Според неа, Црна Гора направила големи напори за да стане членка. Неодамна американскиот претседател Доналд Трамп реагираше дека мала земја како Црна Гора може да ги вовлече големите земји во конфликт и оцени дека Црногорците се агресивен народ кои можат да предизвикаат Трета светска војна.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и Балканот. ИФИМЕС подготви анализа за важноста на поканата на Македонија да се приклучи на НАТО на највисоко ниво на Алијансата во Брисел, на 11 и 12. јули 2018 година. Од деталната анализа „По една деценија на изолација Македонија влегува во НАТО“ ги објавуваме најважните и најинтересни делови. По една деценија на изолација Македонија влегува во НАТО НАТО, кој следната година ќе ја прослави својата 70-годишнина, на неодамнешниот самит во Брисел, што се одржа на 11 и 12 јули 2018 година, Македонија официјално ја покани да стане нов, 30-ти член на Алијансата. Со својата колективна мисија за одбрана, НАТО е клучен бранител на меѓународната безбедност и стабилност. Неговата активност во периодот по крајот на Студената војна, се прошири и се трансформира во согласност со менувањето на заканите по меѓународната безбедност, а го зголеми и бројот на членови на сегашните 29 – ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој рече дека мала земја како Црна Гора може да ги вовлече големите земји во конфликт. Меркел изјави дека политиката на НАТО за заштита на сите членки на Алијансата важи за сите земји, а не само за големите, вклучувајќи ја и Црна Гора. Меркел на прес-конференцијата во Берлин изјави дека член 5 од Повелбата за колективна одбрана е „централен елемент на НАТО” и дека таа верува дека овој член важи за сите членки на НАТО подеднакво. Според неа, Црна Гора направила големи напори за да стане членка. Неодамна американскиот претседател Доналд Трамп реагираше дека мала земја како Црна Гора може да ги вовлече големите земји во конфликт и оцени дека Црногорците се агресивен народ кои можат да предизвикаат Трета светска војна.
| | веќе видена | слични

Меркел на конференцијата за новинари во Берлин изјави дека членот 5 од одредбата за колективна одбрана е “централен елемент на НАТО“, како и дека верува оти тој член важи за сите членки на НАТО подеднакво, пренесува „АП“. Според нејзините зборови, Црна Гора, поранешна југословенска република, вложила големи напори за да стане членка. Кон средината на претходната недела американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека членството во НАТО на “многу агресивните“ Црногорци би можело да предизвика Трета светска војна, поради обврски на Алијансата да ги брани сите свои членки.
| | веќе видена | слични

Репортер на CNN Ник Патон Волш ја посети Црна Гора по изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Црна Гора може да предизвика Трета светска војна. – Добредојде на првиот фронт, во милитантната Црна Гора – саркастично најавува Волш во репортажата и снимките на Бока Которска. По ова, тој прашува неколку жители што мислат за таа најава на Трамп. – Не знам што да кажам. Тоа е навистина глупаво – изјавила продавачка на сладолед, а слично реагирал и еден келнер. На прашање на репортерот дали таа оди да ја почне Третата светска војна, млада минувачка одговорила: – Не одам да пијам кафе. CNN се осврнал на 2016 година кога руските разузнавачи се обиделе да инсценираат државен удар кој би почнал со атентат на црногорскиот премиер Мило Џукановиќ. За потсетување, Трамп по состанокот со Владимир Путин во разговор за Fox News, Црна Гора ја опиша како мала и многу агресивна земја. – Зошто мојот син да ја брани Црна Гора во случај на напад? го праша новинарот Трамп, на што американскиот петседател одговори ...
| | веќе видена | слични

Реакцијата следува откако претседателот на САД, Доналд Трамп, деновиве во телевизиско интервју рече дека не гледа причина зошто нивни деца да војуваат за други земји, посочувајќи ја како пример Црна Гора, која што лани стана 29. Членка на НАТО алијансата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора: Придонесуваме за мирот и стабилноста во Европа и во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: