КФОР е клучен за регионалната безбедност и стабилност

Mисијата на НАТО има клучна улога за мирот и стабилноста во Косово и во регионот, велат официјалните претставници и експертите. Mисијата предводена од НАТО, КФОР, ги зајакнува безбедносните мерки за граѓаните во Косово. [AФП] Косовските сили предводени од НАТО (КФОР) забрзано ги преземаат потребните мерки за зголемување на безбедноста на граѓаните, како и за заштита на српското културно наследство во Косово, бидејќи истото станува цел на екстремистичките групи. Оваа есен графити со поддршка на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Ослободителната војска на Косово (ОВК) и Албанската национална армија (АНА), беа пронајдени на Високи Дечани, српски православен манастир во западно Косово кој е светско наследство на УНЕСКО од 2005 година. „КФОР ги сфати сериозно ризиците и го засили своето присуство околу манастирот“, рече Сава Јањиќ, игумен на манастирот. Tој му се заблагодари на командантот на КФОР генерал-мајор Франческо Паоло Фиљуоло и неговите војници за напорите што ги вложуваат за да се зачува ...
| | веќе видена | слични

Една неодамнешна иницијатива на НАТО во Белград помага за образовање на младината од регионот во врска со демократијата, стабилноста и соработката во глобалната борба против ИДИЛ. Белградската „Недела на НАТО“ собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. [Центар за евроатлантски студии] Со цел подобрување на регионалната соработка во областа на безбедноста и на демократскиот развој, како и заради забрзување на евроинтеграцијата на Западен Балкан, НАТО и локалните партнери работат на вклучување на младината од регионот во овие процеси преку организирање едукативни конференции и работилници. Втората „Недела на НАТО“ во Белград започна на 15. декември. Форумот, во организација на Одделот за јавна дипломатија на НАТО во Србија и на „Центарот за евроатлантски студии (ЦЕАС)“, собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. Тибор ...
| | веќе видена | слични

Воената соработка помеѓу двете земји е важна поради заканите на ИДИЛ, велат експертите. Војската на Турција работи во Србија на заедничка обука и вежби на специјалните сили. [АФП] Бидејќи Србија и Турција се соочуваат со екстремизам и со терористички закани од Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ), потребата од подобра соработка во одбранбениот сектор станува поочигледна. Александар Радиќ, воен аналитичар на Евроатлантската иницијатива во Белград, рече дека соработката во разузнавањето е нужна за Србија. „Во моментов Турција може да идентификува лица од Балканот кои се во Сирија, да собере информации за нив. Овој вид соработка е важен затоа што на српските државјани им е лесно да одат во Турција, бидејќи визиот режим е многу либерален. Од Турција, пак, лесно се стигнува до Сирија. Затоа треба да се воспостави разузнавачко-информативна соработка со Турција, како дел од постојната воена и одбранбена соработка“, рече Радиќ. Саша Брадашевиќ, професор на Филолошкиот факултет во Белград, рече дека воената ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 277 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КФОР е клучен за регионалната безбедност и стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: