КФОР е клучен за регионалната безбедност и стабилност

Mисијата на НАТО има клучна улога за мирот и стабилноста во Косово и во регионот, велат официјалните претставници и експертите. Mисијата предводена од НАТО, КФОР, ги зајакнува безбедносните мерки за граѓаните во Косово. [AФП] Косовските сили предводени од НАТО (КФОР) забрзано ги преземаат потребните мерки за зголемување на безбедноста на граѓаните, како и за заштита на српското културно наследство во Косово, бидејќи истото станува цел на екстремистичките групи. Оваа есен графити со поддршка на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Ослободителната војска на Косово (ОВК) и Албанската национална армија (АНА), беа пронајдени на Високи Дечани, српски православен манастир во западно Косово кој е светско наследство на УНЕСКО од 2005 година. „КФОР ги сфати сериозно ризиците и го засили своето присуство околу манастирот“, рече Сава Јањиќ, игумен на манастирот. Tој му се заблагодари на командантот на КФОР генерал-мајор Франческо Паоло Фиљуоло и неговите војници за напорите што ги вложуваат за да се зачува ...
| | веќе видена | слични

Една неодамнешна иницијатива на НАТО во Белград помага за образовање на младината од регионот во врска со демократијата, стабилноста и соработката во глобалната борба против ИДИЛ. Белградската „Недела на НАТО“ собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. [Центар за евроатлантски студии] Со цел подобрување на регионалната соработка во областа на безбедноста и на демократскиот развој, како и заради забрзување на евроинтеграцијата на Западен Балкан, НАТО и локалните партнери работат на вклучување на младината од регионот во овие процеси преку организирање едукативни конференции и работилници. Втората „Недела на НАТО“ во Белград започна на 15. декември. Форумот, во организација на Одделот за јавна дипломатија на НАТО во Србија и на „Центарот за евроатлантски студии (ЦЕАС)“, собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. Тибор ...
| | веќе видена | слични

Воената соработка помеѓу двете земји е важна поради заканите на ИДИЛ, велат експертите. Војската на Турција работи во Србија на заедничка обука и вежби на специјалните сили. [АФП] Бидејќи Србија и Турција се соочуваат со екстремизам и со терористички закани од Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ), потребата од подобра соработка во одбранбениот сектор станува поочигледна. Александар Радиќ, воен аналитичар на Евроатлантската иницијатива во Белград, рече дека соработката во разузнавањето е нужна за Србија. „Во моментов Турција може да идентификува лица од Балканот кои се во Сирија, да собере информации за нив. Овој вид соработка е важен затоа што на српските државјани им е лесно да одат во Турција, бидејќи визиот режим е многу либерален. Од Турција, пак, лесно се стигнува до Сирија. Затоа треба да се воспостави разузнавачко-информативна соработка со Турција, како дел од постојната воена и одбранбена соработка“, рече Радиќ. Саша Брадашевиќ, професор на Филолошкиот факултет во Белград, рече дека воената ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 135 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КФОР е клучен за регионалната безбедност и стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: