Хрватска ги разгледува можностите за своите воздухопловни сили

По уривањето на борбениот авион МиГ-17, Хрватска дебатира дали треба да влезе во партнерство со друга земја како дел од програмата на НАТО Паметна одбрана или треба да реинвестира во својата армија. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ (десно) се поздравува со генерал Филип Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, во Загреб на 18-ти март. [AФП] Хрватска ги разгледува можностите за своите воздухопловни сили (ХРЗ), земајќи ги предвид финансиските ограничувања, потребата за современа опрема и најдобрата можна заштита на својот воздушен простор. Откако еден од петте моментно оперативни борбени авиони МиГ-21 на ХРЗ се урна на 5-ти август во областа на Велика Горица, 16 километри јужно од Загреб, дебатата околу иднината на застарената флота на земјата беше повторно отворена. Прашањето е дали да се купат нови борбени авиони, да се влезе во соработка за заедничка одбрана на воздушниот простор заедно со партнерските земји или да се остави сојузник да обезбеди целосна заштита на хрватското ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, предупреди дека активностите на Русија во Украина можат единствено да ја продлабочат кризата, пренесоа британските медиуми. Генералниот секретар на Алијансата ја критикуваше одлуката на Кремљ да го нареди движењето на „таканаречениот хуманитарен конвој“ кон градот Луганск на украинска територија без согласноста на украинските власти и без учеството на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК). Расмусен изјави дека тоа е грубо прекршување на меѓународните обврски од страна на Русија. -Тоа може само да ја продлабочи кризата во регионот, која самата Русија ја создаде и продолжува да поттикнува, рече генералниот секретар на НАТО. Тој дополни дека инцидентот на површина го исфрли прашањето дали целта на хуманитарната помош е да им помогне на цивилите или да ги обезбеди испораките за сепаратистите. Андерс Фог Расмусен информира дека Алијансата го регистрирала вознемирувачкото трупање руски копнени и воздушни сили во близина на Украина. -На сепаратистичките ...
| | веќе видена | слични

Земјите од регионот се обидуваат да избегнат конфузија поради обидот на Русија да создаде нов регион на летови, кој го вклучува Крим и делови од Украина. Прописите на НАТО за воздушниот сообраќај на Балканот честопати се менуваат заради максималнa безбедност во воздушниот простор. [AФП] Балканските авијациски власти повнимателно ги следат прописите за воздушниот сообраќај на НАТО и ЕУ откако летот 17 на „Малезија ерлајнс“ беше соборен во истична Украина, велат официјалните претставници. Прописите на НАТО го регулираат воздушниот простор над Босна и Херцеговина (БиХ), Македонија, Црна Гора, Србија и Косово. Балканските цивилни авијациски власти велат дека секојдневно комуницираат со НАТО. „Сè што се презема е со единствена цел да се подобри безбедноста, а главниот фокус е ставен на одговорноста на државите да обезбедуваат извештаи за потенцијалните ризици во некои од конфликтните области“, рече за SETimes Дејан Мојсовски, директор на македонската Агенција за цивилно воздухопловство. Американската Федерална ...
| | веќе видена | слични

НАТО обезбедува донации во вид на пари и опрема за хуманитарните организации на Балканот, за проширување на нивните активности, велат официјалните претставници.Напорите на Алијасата се дел од нејзината програма Добротворен базар, која постои уште од 1968 година. Програмата ја водат сопругите на воените аташеа на земјите-членки на НАТО и претставници на Партнерството за мир, кои собираат средства и објавуваат јавни повици на кои се конкурира за истите.НАТО донираше опрема за вежбање за Мобилност, здружение на лица со телесен инвалидитет во Битола. Истата вклучуваше справи за кревање тежина, како и друга статичка и подвижна опрема со цел да им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да прават специфични вежби.„Аплициравме и ја добивме донацијата и потоа му ја дадовме на здружението Мобилност од Битола. Телесните инвалиди таму имаа спортска сала, но таа сала беше празна и ретко се користеше“, рече за SETimes Игор Неделковски, претседател на Институтот Гаус, фондација за нови технологии, иновации и трансфер ...
| | веќе видена | слични

Алијансата обезбедува пари и опрема за децата и возрасните со посебни потреби. Опрема за вежбање, донација на НАТО, е поставена за користење во салата на Мобилност, здружение на лица со инвалидитет во Битола. [Здружение на лица со физички инвалидитет Мобилност] НАТО обезбедува донации во вид на пари и опрема за хуманитарните организации на Балканот, за проширување на нивните активности, велат официјалните претставници. Напорите на Алијасата се дел од нејзината програма Добротворен базар, која постои уште од 1968 година. Програмата ја водат сопругите на воените аташеа на земјите-членки на НАТО и претставници на Партнерството за мир, кои собираат средства и објавуваат јавни повици на кои се конкурира за истите. НАТО донираше опрема за вежбање за Мобилност, здружение на лица со телесен инвалидитет во Битола. Истата вклучуваше справи за кревање тежина, како и друга статичка и подвижна опрема со цел да им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да прават специфични вежби. „Аплициравме и ја добивме донацијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 530 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска ги разгледува можностите за своите воздухопловни сили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: