НАТО ги пофали реформите во секторот на одбраната во Црна Гора

Реформите во секторот на одбраната во Црна Гора добија пофалби, додека земјата се доближува до пристапувањето во НАТО. Модернизацијата на армијата претставува важна реформа во одбраната на Црна Гора. [AФП] Воениот комитет на НАТО, највисокото воено тело на Алијансата, ги пофали воените и институционалните реформи во Црна Гора, која се надева дека следната година ќе добие покана за членство во западната воена алијанса. Генерал Кнуд Бартелс, претседавач на Воениот комитет на НАТО, ги пофали реформите што Црна Гора ги спроведе во секторот на одбраната и изрази благодарност за учеството на црногорските војници во меѓународните мисии. „Соработката меѓу НАТО и Црна Гора е исклучително добра. Црна Гора и НАТО се веќе тесно поврзани во врска со поморската безбедност и заштитата на животната средина, што е од полза за Црна Гора, медитеранска земја со поморски економски интереси и поморска инфраструктура“, рече Бартел за време на посетата на Подгорица на 28-ми октомври. За време на посетата, официјалните претставници ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО ги пофали реформите во секторот на одбраната во Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: