Џон Ален нов командант на НАТО во Авганистан

5 копии

Американскиот генерал Џон Ален во понеделникот во Кабул свечено го презема командувањето со силите на НАТО во Авганистан од генералот Дејвид Петраус. Американскиот генерал Дејвид Петраус командуваше со силите на НАТО во Авганистан една година, а пред извесно време беше назначен за директор на Централната американска разузнавачка агенција (ЦИА). Досегашниот директор на ЦИА, пак, Лeон Панета, ја презема функцијата прв човек на американското министерство за одбрана. Замената во командата со НАТО во Авганистан доаѓа во клучен момент, еден ден откако официјално почна предавањето на одговорноста за безбедноста во земјата во којашто НАТО постепено треба да ја пренесе на авганистанските безбедносни сили. До 2014 година странските сили би требале да го напуштат Авганистан. Минатиот петок командантот на американскиот контингент во Авганистан, мајорот Мајкл Вун објави дека САД започнаа со повлекувањето на своите војници од земјата. Минатата среда од Авганистан полетаа околу 650 војници претходно стационирани во ...
| | веќе видена | слични

Американскиот генерал Дејвид Петреус му ја предаде командата на силите на НАТО и САД во Авганистан, на генерал Џон Ален, пишува "Вашингтон Пост". Примопредавањето се одвива во време кога САД и нивните сојузници почнуваат да ги повлекуваат војниците од земјата во која воениот конфликт трае една деценија. Над 140-те илјади војници на НАТО под команда на Петреус го ослабнаа екстремизмот во некои клучни области на Талибанците во јужниот дел на Авганистан. Во другите делови на земјата сепак опасноста останува, а лидерите на Талибанците продолжуваат со своите активности релативно неказнето од Пакистан. Во понеделникот наутро тројца војници на НАТО загинаа во бомбашки напад во источниот дел на Авганистан. (Крај)
| | веќе видена | слични

Новиот директор на ЦИА, американскиот генерал Давид Петреус денеска го предаде командувањето над американските и НАТО силите во Авганистан. Со силите на ИСАФ кои од вчера почнаа постепено да ја препуштаат безбедноста на земјата на авганистанските сили, сега ќе командува американскиот генерал Џон Ален. Петреус кој сега станува директор на ЦИА, го сметаат за најзаслужен за запирањето на бранот насилства што водеше кон граѓанска војна во Ирак. Тој командувањето во Авганистан го презема на 4. јули 2010. година.
| | веќе видена | слични

Замената во командата со НАТО во Авганистан доаѓа во клучен момент, еден ден откако официјално почна предавањето на одговорноста за безбедноста во земјата, којашто НАТО постепено треба да ја пренесе на авганистанските безбедносни сили. Американскиот генерал Петреус командуваше со силите на НАТО во Авганистан една година, а пред извесно време беше назначен за директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА). Тој на функцијата директорт на американската разузнавачка агенција ќе го замени Леон Панета, која на почетокот на месецот ја презеде функцијата министер за одбрана.
| | веќе видена | слични

Американскиот генералот Џон Ален ја презема командата на силите на НАТО во Авганистан, од генералот Дејвид Петреус. Примопредавањето на командата се случи на свечена церемонија во главниот авганистански град Кабул. Петреус си заминува од Кабул по една година како командант на ИСАФ за да ја преземе новата функција на која е назначен, директор на ЦИА. Тој на функцијата директорт на американската разузнавачка агенција ќе го замени Леон Панета, која на почетокот на месецот ја презеде функцијата министер за одбрана.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џон Ален нов командант на НАТО во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: