ЕУФОР клучен за евроатланското членство на БиХ

Oфицијалните претставници се согласуваат за важноста на континуираното присуство на ЕУФОР во Босна и Херцеговина. EУФОР е неопходен за безбедноста и стабилноста на БиХ, велат официјалните претставници. [AФП] Во услови кога присуството на војниците на ЕУФОР АЛТЕА е сѐ уште важен и видлив дел од напорите на ЕУ за поттикнување на европскиот пат на Босна и Херцеговина, Советот за безбедност на ОН презема чекори за продолжување на мисијата за уште една година. Mултинационалните сили за стабилизација ЕУФОР АЛТЕА вклучуваат 600 војници и ги поддржуваат властите во БиХ во нивните напори за одржување на безбедноста и реформи на армиските сили преку градење на капацитетите и обука. Барањето за продолжување на мандатот беше предложено од страна на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко, кој рече дека Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот смета оти ситуацијата во БиХ не е сосема стабилизирана и дека мисијата останува клучна за осигурување на успехот на Канцеларијата на високиот претставник и другите ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите Нации(ОН) го поддржа новиот договор според кој НАТО ќе ги обучува и ќе им помага на меѓународните сили за безбедност во Авганистан, пренесуваат медиумите. Резолуцијата за ова прашање е едногласно усвоена и во неа се нагласува дека новата мисија е од значење за стабизизацијата на состојбите во Авганистан. Судирите во Авганистан се засилија последните неколку месеци, а се очекува насилствата да продолжат до крајот на годината кога меѓународната воена мисија на чело со САД значајно ќе ја намали својата бројност на околу 13.000 лица. Извор: Мета < Пред Следно >
| | веќе видена | слични
5 копии

Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно усвои Резолуција со која се изразува поддршка на договорот за обука на авганистанските безбедносни сили од страна на НАТО. Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно усвои Резолуција со која се изразува поддршка на договорот за обука на авганистанските безбедносни сили од страна на НАТО. Во резолуцијата на ОН се нагласува дека ваквата мисија на НАТО има „значјна улога во континуираната меѓународна поддршка за стабилизација на состојбата во Авганистан“. Сидирите во Авганистан се интензивираа во последниве месеци, а се очекува нивна понатамошна ескалација по завршувањето на Меѓународната мисија во поддршка не безбедноста (ИСАФ) на крајот од годината, со што бројот на странски војници во земјата ќе се сведе на околу 13.000.
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУФОР клучен за евроатланското членство на БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: