ЕУФОР клучен за евроатланското членство на БиХ

Oфицијалните претставници се согласуваат за важноста на континуираното присуство на ЕУФОР во Босна и Херцеговина. EУФОР е неопходен за безбедноста и стабилноста на БиХ, велат официјалните претставници. [AФП] Во услови кога присуството на војниците на ЕУФОР АЛТЕА е сѐ уште важен и видлив дел од напорите на ЕУ за поттикнување на европскиот пат на Босна и Херцеговина, Советот за безбедност на ОН презема чекори за продолжување на мисијата за уште една година. Mултинационалните сили за стабилизација ЕУФОР АЛТЕА вклучуваат 600 војници и ги поддржуваат властите во БиХ во нивните напори за одржување на безбедноста и реформи на армиските сили преку градење на капацитетите и обука. Барањето за продолжување на мандатот беше предложено од страна на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко, кој рече дека Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот смета оти ситуацијата во БиХ не е сосема стабилизирана и дека мисијата останува клучна за осигурување на успехот на Канцеларијата на високиот претставник и другите ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите Нации(ОН) го поддржа новиот договор според кој НАТО ќе ги обучува и ќе им помага на меѓународните сили за безбедност во Авганистан, пренесуваат медиумите. Резолуцијата за ова прашање е едногласно усвоена и во неа се нагласува дека новата мисија е од значење за стабизизацијата на состојбите во Авганистан. Судирите во Авганистан се засилија последните неколку месеци, а се очекува насилствата да продолжат до крајот на годината кога меѓународната воена мисија на чело со САД значајно ќе ја намали својата бројност на околу 13.000 лица. Извор: Мета < Пред Следно >
| | веќе видена | слични
5 копии

Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно усвои Резолуција со која се изразува поддршка на договорот за обука на авганистанските безбедносни сили од страна на НАТО. Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно усвои Резолуција со која се изразува поддршка на договорот за обука на авганистанските безбедносни сили од страна на НАТО. Во резолуцијата на ОН се нагласува дека ваквата мисија на НАТО има „значјна улога во континуираната меѓународна поддршка за стабилизација на состојбата во Авганистан“. Сидирите во Авганистан се интензивираа во последниве месеци, а се очекува нивна понатамошна ескалација по завршувањето на Меѓународната мисија во поддршка не безбедноста (ИСАФ) на крајот од годината, со што бројот на странски војници во земјата ќе се сведе на околу 13.000.
| | веќе видена | слични

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 420 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 252 | | | веќе видена

Кога тргна цел скандал околу порно сликите на Јелена Карлеуша кои ги пласирал фудбалерот Огњен Врањеш, печката се обидела да се оправда нудејќи разни докази. ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУФОР клучен за евроатланското членство на БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: