Наташа Габер Дамјановска со најмногу гласови за судија во Стразбур

Комитетот за избор на судии во Европскиот суд за човекови права кој вршеше интервјуа со кандидатите, му предлага на Парламентарното собрание на Советот на Европа, за судија од Македонија да ја избере Наташа Габер Дамјановска, која има повеќе гласови од вториот кандидат, обвинителот Јован Илиевски, дознава СВЕДОК од документите доставени до Парламентарното собрание. Третиот кандидат амбасадорот во Ватикан Звонимир Јанкуловски, воопшто не се споменува во предлогот. Во Извештајот што го објави Комитетот за избор на судии на Европскиот суд за човекови права, се вели дека состаноците на кои биле извршени интервјуата со кандидатите за судии биле направени на состанокот во Париз, на 29 и 30 септември 2016 година. „Комитетот ги интервјуираше сите кандидати од Македонија на 30 септември 2016 година. Комитетот, со тесно мнозинство, ја препорачува г-ѓа Наташа Габер-Дамјановска, за судија во Европскиот суд, пред г-дин Јован Илиевски, како кандидат со поголеми квалификации“ – пишува во извештајот, до кој дојде СВЕДОК. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По интервјуата спроведени со кандидатите од Македонија за судија во Европскиот суд за човекови права, Одборот при избор за судија, по состаноците одржани на 29 и 30.септември со кандидатите, смета дека уставната судијка Наташа Габер-Дамјановска е најквалификуваниот македонски кандидат за судија во ЕСЧП, објави Нова . Во извештајот, во однос на Македонија се вели дека кандидатите биле интервјуирани на 30.септември а „Одборот препорачува, со тесно мнозинство дека, Наташа Габер-Дамјановска е најквалификуваниот кандидат, пред Јован Илиевски“. Тројцата кандидати кои македонското МНР ги предложи за да ја заменат Мирјана Лазарова-Трајковска, чиј мандат истекува во јануари, се уставната судијка Габер-Дамјановска, обвинителот за организиран криминал и корупција Јован Илиевски и амбасадорот на Македонија во Ватикан, Звонимир Јанкуловски.
| | веќе видена | слични

Останато

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 162 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 179 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 130 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наташа Габер Дамјановска со најмногу гласови за судија во Стразбур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: