Оваа девојка редовно спиела со мобилниот крај себе, па сега трпи лоши последици

Повеќето од нас ја правиме истата грешка - спиеме со мобилните телефони близу нас. На сите ни е позната штетноста од нивното зрачење и дека тоа е опасно по нашето здравје, а и дека во краен случај предизвикува рак. Затоа, барем додека спиеме можеме телеоните да ги одалечуваме од нас. Повеќето од нас ја правиме истата грешка - спиеме со мобилните телефони близу нас. На сите ни е позната штетноста од нивното зрачење и дека тоа е опасно по нашето здравје, а и дека во краен случај предизвикува рак. Затоа, барем додека спиеме можеме телеоните да ги одалечуваме од нас.Ерин Нелсон од Нов Зеланд заспала со својот мобилен телефон, а утрината се разбудила со опекотини од втор степен на нозете. Сличен случај пријавила жена која рекла дека нејзиниот мобилен с запалил додека го носела во џеб. Неговото експлодирање можело да биде уште пострашно доколку телефонот бил близу до главата.Затоа, потрудете се да бидат подалеку од вас кога не ви се потребни и да не ги оставате на полнач преку ноќ Многу несреќни случаи ...
| | веќе видена | слични

Лилјана е наставничка во скопската населба Ѓорче Петров. Таа има уште четири години до пензија. Целиот свој работен век го поминала како наставник, дружејќи се и учејќи ги децата. Низ нејзините раце поминале многу деца, но таа вели дека постои огромна разлика од децата во минатото и денеска. -Децата денеска се многу различни. Секој ден се чудам се повеќе и повеќе, на кој степен се сведува нивната комуникација. Но, се става прашањето и дали тие комуницираат помеѓу себе. Секое сободно време во училиштето се користи за мобилен телефон. Наместо да си играат помеѓу себе и да се забавуваат, тие ги играат игрите на мобилен, раскажува Лилјана. Некогаш разговорот со другарчето до тебе ги прекинуваше наставниците во предавањето лекции, сега тоа го прават постојаните ѕвонења на мобилните телефони. Новите генерации се повеќе наликуваат како да се родени со телефон во рака, па новата генерација на родители најсигурниот начин за да ги смират своите бебиња е да им пуштат видео од youtube и да го држат телефонот пред нив. ...
| | веќе видена | слични

Со цел унапредување на квалитетот на наставата во угостителско-економското училиште во Приедор, Босна и Херцеговина, сите училници се опремени со орманчиња за оставање на мобилните телефони. фотоизвор: 6yka.com Идејата е телефоните да не се користат во текот на наставата, а тоа е заедничка одлука на советот на ученици, родители и наставници. Одлуката подразбира сите да се придржуваат кон истите правила, па професорите веднаш ја прифатиле новата идеја. Учениците велат дека се согласуваат бидејќи на овој начин успеваат да се фокусираат на наставата. Телефоните ги оставаат во орманите пред почетокот на часовите, а можат да ги користат на одморите. Во претходниот период внатрешноста на училиштето била опремена со нов мебел и осветлување.
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 720 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оваа девојка редовно спиела со мобилниот крај себе, па сега трпи лоши последици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: