Супер Бол XLVI, најгледан ТВ настан во историјата на САД

Рекордни 111.3 милиони луѓе во неделата крај малите екрани го проследиле Супер Бол натпреварот, кога Њујорк Џајантс ги совладаа Њу Ингланд Патриотс, но дури 114 милиони го гледале шоуто на полувремето со Мадона, кое предизвика контроверзи откако М.I.А. им го покажа средниот прст на гледачите. Според рејтинзите, 46. Супер Бол (пренесуван на Ен-Би-Си) е најгледаниот настан во историјата на американската телевизија, откако го надмина рекордот од 111 милиони луѓе кои го гледале Супер Бол во 2011 година. Сепак, НФЛ и НБЦ мораа да се извинат за гестот на британската раперка, која настапуваше на сцената заедно со Мадона на шоуто на полувремето, за кое гледачите и критичарите или се супер задоволни или сметаат дека било „катастрофално“. Во секој случај, за популарноста на американскиот фудбал говори и фактот што 4 од 5 најгледани телевизиски настани во САД се Супер Бол натпреварите. Само последната епизода од серијата M.A.S.H. емитувана на 28. февруари 1983 година се наоѓа во првите пет, додека секој Супер Бол од ...
| | веќе видена | слични

Финалето на Супер Боул на професионалната лига на американскиот фудбал (NFL), во кое New York Giants ги победил New England Patriots, го гледале рекордни 111.300.000 Американци, но спортските ѕвезди ги победи музичката ѕвезда Мадона, чиј настап за време на полувремето на натпреварот го гледале дури 114 милиони гледачи. Натпреварот помеѓу York Giants и New England Patriots како и изведбата на Мадона во Клеопатра стил била биле најгледани во историјата на САД.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 406 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 356 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 122 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 208 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Супер Бол XLVI, најгледан ТВ настан во историјата на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: