Светски ден на насмевката

5 копии

Уште во 1963 година Харви Бол, уметник од Масачусетс, создаде икона без која не можеме да ја замислиме денешната преписка на мобилните телефони или компјутерите – роден е смајли. Тој одлучи секој прв петок во октомври да е Ден на смајли. Се друго што е поврзано за емотиконите смајли е историја, а во 1999 година првпат е одбележан Светскиот ден на насмевката. Две години подоцна Харви почина, но во негова чест е покрената светската Фондација Харви Болд смајли со слоганот „Да се направи светот подобро место насмевка по насмевка“. Фондацијатфа Смајл е воедно и „главниот виновник“, што секоја година се оддржува Ворлд смајл деј (Светски ден на насмевката) кјој се одбележува двапати годишно во јануари и мај. Од фондацијата и денеска ги повикуваат сите граѓани на светот некому да измамат насмевка. Познато е дека насмевката, или уште подобро смеењето на цел глас, носи серии бенетики за здравјето на човекот. Го намалува крвниот притисок, го произведува „хормонот на среќата“ ендорфин, служи како мини вежба за стомачни ...
| | веќе видена | слични

Овие тмурни октомвриски денови се право време за Светскиот ден на насмевката, а вие озволете и на радоста да ви ги украси усните и со искрена насмевка заразете го секој што ќе го сретнете. Денес се одбележува Светскиот ден на насмевката со пораката: „Направете добро дело. Помогнете ѝ на една личност да се насмее“ . Создаден во 1999 година по иницијатива на креаторот на „smiley“, Харви Бол, Светскиот ден на насмевката се одбележува секој прв петок од месец октомври. Зад неофицијалниот празник се крие идејата да не забораваме да се смееме, но и да не забораваме колку е важно да мамиме насмевки. Велат, очите се прозорец на душата, но насмевката е рефлексија на она што се крие во срцето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е Светски ден на насмевката кој првпат е одбележан во 1999 година. Имено уметникот Харви Бол популарното „смајли“ го создал уште во 1963 година. По неговата смрт е покрената фондација со слоганот „Да се направи светот подобро место, насмевка по насмевка“. Препорака не лекарите е што почесто да се смеете бидеjќи благотворно дејствуваат врз здравјето. За тоа е заслужен т.н хормон на среќата ендрофин кој ги намалува крвниот притисок и стресот. И на крајот на краиштата, секогаш подобро друштво се весели и насмеани луѓе отколку „облаци“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се друго што е поврзано за емотиконите смајли е историја, а во 1999 година првпат е одбележан Светскиот ден на насмевката. Две години подоцна Харви почина, но во негова чест е покрената светската Фондација Харви Болд смајли со слоганот „Да се направи светот подобро место насмевка по насмевка“. Фондацијатфа Смајл е воедно и „главниот виновник“, што секоја година се оддржува Ворлд смајл деј (Светски ден на насмевката) кјој се одбележува двапати годишно во јануари и мај. Од фондацијата и денеска ги повикуваат сите граѓани на светот некому да измамат насмевка. Познато е дека насмевката, или уште подобро смеењето на цел глас, носи серии бенетики за здравјето на човекот. Го намалува крвниот притисок, го произведува „хормонот на среќата“ ендорфин, служи како мини вежба за стомачни мускули и го намалува нивото на стрес. Накусо смеењето го прави светот подобро место за живеење.
| | веќе видена | слични

Секоја година, првиот петок во месец октомври целиот свет го слави како Светски ден на смеата. Идејата еден ден во годината да се прогласи за „ден на смеата, потекнува од Харвеј Бол, концептуален уметник од Ворчестер во сојузната американска држава Масачусетс. Бол е инаку познат и како творец на најпознатата насмевка на светот – жолтото смајли. Првпат , светскиот ден на смеата е одбележан во 1999 година.
| | веќе видена | слични

Денес е Светскиот ден на насмевката , кој се прославува првиот петок во месец октомври. Дали знаете дека една блага насмевка активира 15 мускули на вашето лице? Дали знаете дека возрасните се смеат околу 17 пати дневно, а најмладите тоа го прават повеќе од 300 пати во денот? Дали знаевте дека жените почесто им се смеат на мажите, отколку мажите на жените? Дали знаете дека единственото живо битие кое може да се насмее е човекот ? Ајде да бидеме луѓе и да се смееме почесто. „Насмевнете се и ќе имате пријатели, намуртете се и ќе имате брчки.“ – Џорџ Елиот
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светски ден на насмевката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: