Ципрас му честитал на Заев и го потстетил на „црвените линии“


Повторени се „цврстите“ грчки позиции за прашањето за името, е пораката што вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас му ја кажал на својот македонски колега Зоран Заев во телефонскиот разговор. Ципрас, како што е соопштено од неговиот кабинет, на Заев му го честитал изборот за премиер. Претходно, шефот на грчката дипломатија Никос Kоѕијас, пак, упати покана до министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, да ја посети Грција. И двете страни изминатиов период посочија дека се спремни да ги продолжат разговорите за името, при што Атина ги повтори своите позиции, односно црвените линии, кои главно значат име на земјата за севкупна употреба, а по средбата на шефовите на двете дипломатии ќе биде појасна и која е позицијата на новата македонска влада. Неодамна премиерот Заев рече дека ќе оди со стратегија да се влезе во НАТО под референцата, а потоа да се најде решение за името, нешто што досега Атина го отфрлала како предлог. Во вчерашниот телефонски разговор Ципрас и Заев разговарале за ситуацијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имињата на новите раководители на Управата за безбедност и контраразузнување и на Бирото за јавна безбедност ќе се знаат утре или задутре, најави премиерот Зоран Заев денеска пред новинарите. „Министерот, кој е овластен предлагач до Владата, прави консултации со луѓети. Штом ќе пресече и ќе одлучи конечно, ќе ги предложи на Владата, па потоа и таа ќе дебатира“, соопшти Заев. Тој исто така негираше дека има конфликт на интереси во именувањето на Кочо Анѓушев за министер. „Според мене нема, заради тоа што знам кои правни постапки ги покрена Кочо Анѓушев, согласно Законот. Ќе оставам тој да ги објави во соодветно време, во интерес на знаењето на сите граѓани и во интерес на вас, новинарите“, соопшти Заев. Тој негираше исто така дека го напуштил граѓанскиот концепт со неименување заменици од националностите во Македонија. „Заменик министерот за земјоделие е Србин. Имаме државен секретар кој ќе биде од албанската заедница, имаме и неколку заменици министри. Ќе имаме и државни секретари, верувам и од бошњачката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Секоја средба е шанса за изнаоѓање решенија за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и во Европската Унија, смета премиерот кој вели дека секоја средба со пријателски мотиви може да ни ги доближи ставовите да изнајдеме решенија и навистина Македонија, конечно после толку години да се приближи напред. „Упатствата кои што министерот ги доби од Владата, секако и од Парламентот, се оние слични пораки што ги испраќаме сите овие денови зад нас и верувам дека во тој правец се отвораат и перспективите за разговори. Денеска се очекува да се посвети посебно внимание на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете земји и да се интезивираат и да се надевам дека граѓаните ќе почуствуваат и поконкретни резултати, тогаш тоа е добро за двете земји“, изјави Заев по прашање за денешната агенда на министерот Димитров во Атина. Заев посочи верување дека сето она кое е во интерес на двете земји во делот на надворешните работи ќе биде отворено како тема за разговор и очекува само позитивни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Средбата помеѓу шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕиас, е охрабрувачка, изјави денеска премиерот Зоран Заев. „Денеска се очекува посебно внимание да се посвети на мерките за доверба меѓу двете земји и се надеваме дека граѓаните ќе почувствуваат поконкретни резултати. Очекувам позитивни перспективи од ваквите состаноци“, вели тој. На денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција премиерот очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. „Секоја средба е шанса за изнаоѓање решение за одблокирање на евроинтеграциските процеси кон НАТО и ЕУ. Знам дека секоја пријателска средба може да ги доближи ставовите и да ѝ овозможи на нашата мала земја, нашата Македонија по толку години конечно да се придвижи напред“, изјави Заев на денешната конференција за „Неплатена работа, родова нееднаквост и ветувањето на економијата за грижа и нега“. Тој најави дека првите луѓе на БЈБ и УБК би можеле да бидат ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Премиерот Зоран Заев има позитивни очекувања од денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција на која, како што истакна, се очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. Верува дека се што е од интерес на двете земји во делот на надворешните работи ќе биде отворено како тема за разговор. - Секоја средба е шанса за наоѓање решение за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може да ги доближи ставовите и да изнајдеме решение навистина оваа мала земја тука на Балканот, нашата Република Македонија, конечно после толку години да се приближи напред, изјави Заев одговарајќи на новинарски прашања по отворањето на конференција за предизвиците со неплатена работа и родова нееднаквост Упатствата коишто министерот за надворешни работи ги добил од Владата и Парламентот, наведе Заев, се слични на испратените во изминатите денови и верува дека во тој ...
| | веќе видена | слични

„Секоја средба е шанса за изнаоѓање решение за да се одблокираат интеграциските процеси на Македонија“- вели премиерот Заев. Тој има позитивни очекувања од денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција на која, како што истакна, се очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. „Секоја средба е шанса за наоѓање решение за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може да ги доближи ставовите и да изнајдеме решение навистина оваа мала земја тука на Балканот, нашата Република Македонија, конечно после толку години да се приближи напред“, изјави премиерот Заев. Очекува поконкретни резултати. Најави дека Владата ќе испорача резултати и пред Европската унија. „Наша желба е да почнеме преговори со ЕУ. Се надевам дека тоа ќе се придвижи брзо, секако тоа зависи од реформите, но и од нашите соседи, пред се од Грција, но зависи, како што знаете, и од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на денешната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Атина, нема да се разговара за името туку како да се унапредат мерките на доверба меѓу двете земји. - Испраќаме порака на една нова иднина во делот на соработката помеѓу Р.Македонија и Р.Грција, а тоа е иднина којашто ќе гарантира заедничка европска иднина, наместо да заглавиме во историјата како што беше пример до сега. Првите разговори со премиерот Ципрас, првите мои разговори и со министерот Коцијас, но и на нашиот министер за надворешни работи со Коцијас наговестуваат пријателски однос се со конечна цел да побараме поддршка пред се од граѓаните на Грција преточена преку владејачките партии, преку опозиционите партии, преку Владата на Р.Грција, преку Парламентот на Р.Грција да помогнат на Р.Македонија во исчекорот на своите интеграции, а тоа е да ги ослободат процесите заради тоа што навистина процесот на преговорите има можност да тече. Сакаме да изнајдеме ...
| | веќе видена | слични

Што донесе првата премиерска посета на Зоран Заев на седиштата на ЕУ и на НАТО во Брисел? Кои се пораките што челниците на овие за нас приоритетни стратегиски организации му ги упатија на новоизбраниот премиер се прашања кои деновиве се актуелни во домашната јавност. Според познавачите на околностите очекувањата по посетата се двострани и се насочени и кон мерките кои треба да се исполнат на домашен план, но и кон помошта од меѓународната заедница. Според пораките кои ги доби Македонија од Брисел, експертите коментираат дека Македонија е многу подалеку од само еден чекор за влез во европското семејство и во НАТО-алијансата. Според професорот Јове Кекеновски, Македонија веќе има меѓународна поддршка, но поголемиот проблем е што нема доволна внатрешна усогласеност за поставување на државата на здрави темели. Професорот е дециден дека Македонија час поскоро ќе мора да ги спроведе реформите и да најде заедничко прифатливо решение за спорот со Грција.- Условите за влез во ЕУ и во НАТО не се сменети уште од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Искрено се прашувам на што се должи „оптимизмот“ на Заев за брз влез на Македонија во НАТО макар и под референцата FYROM и сметам за потребно дека тоа треба јавно да го објасни пред Македонските граѓани, пишува во својата најнова колумна политичкиот аналитичар Оливер Андонов. -Се сомневам, бидејќи добро знаеме какви се не тајни обврзувачки договори може да се направат и што се ќе треба потоа да испорачаме (како впрочем временото име FYROM). Моите претпоставки одат во насока на обврзување дека со давањето на „ветар во грбот“ на Заев со приемот во НАТО под референцата, треба да му се даде предност во внатрешната политика, што нему многу му е од полза за пресметка сои ВМРО-ДПМНЕ. Односно, дека еве ништо не боли да се влезе под референца, а потоа да се преговара за името. Токму тука, според мене е основната замка, односно јадицата на која ќе треба да се фатиме сите ние. Занесени од „победата“ да ја внесеме Македонија во НАТО, за следниот чекор или влез во ЕУ ќе треба да бидеме „мудри“ (секогаш се повторува ...
| | веќе видена | слични

Средбите како што е денешната меѓу министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија, Никола Димитров и Никос Коѕиас се шанса за изнаоѓање на решение за одблокирање на евроинтеграциските процеси кон НАТО и ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев.Секоја пријателска средба, како што рече Заев, може да ги доближи ставовите и да ѝ овозможи на Македонија после толку години конечно да се придвижи напред.„Денеска се очекува посебно внимание да се посвети на мерките за доверба меѓу двете земји и се надеваме дека граѓаните ќе почувствуваат поконкретни резултати. Очекувам позитивни перспективи од ваквите состаноци“, рече Заев на денешната конференција на тема „Неплатена работа, родова нееднаквост и ветувањето на економијата за грижа и нега“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 209 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 255 | | | веќе видена

ЕУ ќе треба да даде одговори на некои прашања, да почне отворен дијалог и да каже, дали има привилегирани граѓани или темелот на правото и неговиот основниот ...
сите 736 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас му честитал на Заев и го потстетил на „црвените линии“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: