Македонската возачка дозвола ќе биде признаена во Германија


Македонската влада на денешната седница ја усвоила декларацијата со која се отвора патот за меѓусебно признавање на возачките дозволи со Германија Македонските државјани во Германија конечно можат да здивнат. По долги преговори меѓу Министерството за внатрешни работи и германското Министерство за сообраќај постигнат е договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи од сите категории. Договорот ќе стапи во сила откако ќе го потпишат надлежните министри од двете земји. Владата соопшти дека ќе бидат признаени возачките дозволи на сите полнолетни лица со важечки дозволи. Гледај видео 01:09 Now live 01:09 минути Сподели Заев: македонските возачки ќе бидат признаени во Германија Испрати Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк https://p.dw.com/p/2t6ao Заев: македонските возачки дозволи ќе бидат признаени во Германија Единствен услов за македонските граѓани е да имаат законски престој на германска територија најмалку 185 дена во годината. Декларацијата за признавање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владата на Република Македонија очекува наскоро да биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за признавање и замена на возачки дозволи, откако на вчерашната седница беше усвоена Информација за ова прашање. – По интензивна комуникација меѓу двете министерства во мај оваа година се изврши усогласување на заедничката декларација помеѓу министерставата на Република Македонија и Сојузната Република Германија со што се предвидува по потпишувањето на заедничката декларација да постои признавање и замена на националните возачки дозволи од двете земји, односно, реципрочно признавање на возачките дозволи во двете земји, со што од особена важност за сите граѓани на Македонија кои живееат или престојуваат во сојузна република германија е тоа што со стапување во важност на оваа декларација, нема да има потреба повеќе да полагаат теоретски и практичен тест, нема да има потреба да посетуваат ...
| | веќе видена | слични

Македонските возачки дозволи наскоро ќе бидат признати во Германија. На Македонците кои живеат или престојуваат во Германија, наскоро ќе им бидат признаени и заменети возачките дозволи без да полагаат и да поминуваат процедури важечки за Германија. Владата на вчерашната седница ја усвои Информацијата за ова прашање, а многу наскоро треба да биде утврден терминот и да се потпише заедничката декларација на министрите за внатрешни работи на двете земји, по што таа ќе може да се применува. Со овој договор практично се укинува повторувањето на теорискиот дел при добивањето дозвола во друга држава. А предуслов за добивање на германска дозвола е државјанинот на Македонија да има законски престој во Германија барем 185 денови во годината. – По интензивна комуникација меѓу двете министерства во мај оваа година се изврши усогласување на заедничката декларација помеѓу министерставата на Република Македонија и Сојузната Република Германија со што се предвидува по потпишувањето на заедничката декларација да постои ...
| | веќе видена | слични

Македонските возачки дозволи во скоро време ќе бидат признати во Германија, најавуваат од македонската Влада после потпишаната Заедничка декларација меѓу македонското МВР и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија. Возачките дозволи ќе им бидат признаени на полнолетни лица со важечка возачка дозвола, издадена од надлежните органи во Македонија и во Германија и кои имаат законски престој на македонска територија (најмалку 180 дена во една календарска година) или на територијата на Германија (најмалку 185 дена во годината ), велат од Владата. Во моментов, македонските иселеници во Германија може да управуваат со моторно возило само првите 6 месеци, а потоа мора да извадат нова германска возачка дозвола, што ги чини околу 2 илјади евра. Тие пред повеќе од една година покренаа и он-лајн петиција да се забрза постапката за признавање на возачките во Германија, се собраа над 40 илјади потписи. Бенефит од ваквиот договор ќе имаат не само иселениците, кои според ...
| | веќе видена | слични

Привршуваат процедурите за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Владата на 76-тата седница го усвои извештајот за извршени преговори со усогласен текст на Заедничка декларација за намера на македонската Влада, застапувана од македонското Министерство за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за процедури за замена на возачките дозволи. „Ова претставува последна фаза пред потпишување на Декларацијата од страна на двајцата министри, со што таа и официјално би стапила на сила. Возачките дозволи ќе им бидат признаени на полнолетни лица со важечка возачка дозвола, издадена од надлежните органи во Македонија и во Германија и кои имаат законски престој на македонска територија (најмалку 180 дена во една календарска година) или на територијата на Германија (најмалку 185 дена во годината)“, наведуваат од владината служба за информирање.
| | веќе видена | слични

Помеѓу Македонија и Германија е постигнат договорот за признавање на возачките дозволи. Договорот меѓу страните ги вклучува сите видови, односно категории на дозволи. „Ние како ДУИ и како Влада сме ориентирани кон тоа да им служиме на нашите граѓани, каде и да се наоѓаат за да можат тие да ги искористат сите права и бенефиции во рамките на системот во Македонија“, изјави Агин Нухиу, заменик-министер за внатрешни работи, пишува Алсат. Договорот ќе стапи во сила по меѓусебното потпишување. „По усвојувањето од страна на Владата на Македонија треба да се определи датум за потпишување на овој договор“, рече Нухиу. Со овој договор се укинува повторувањето на теорискиот дел при добивањето дозвола во друга држава. Предуслов за добивање на германска дозвола е државјанинот на Македонија да престојува во Германија барем 180 денови. Договор за признавање на возачките дозволи: „Лицето кое поседува возачка дозвола издадена од федералните органи на Германија во секое време по пристигнувањето на територијата на Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на денешната седница го усвои извештајот за преговорите со усогласен текст на заедничка декларација за намера на македонската Влада, застапувана од македонското Министерство за внатрешни работи и Сојузното Министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за процедури за замена на возачките дозволи. – Ова претставува последна фаза пред потпишување на декларацијата од страна на двајцата министри, со што таа и официјално би стапила на сила. Возачките дозволи ќе им бидат признаени на полнолетни лица со важечка возачка дозвола, издадена од надлежните органи во Македонија и во Германија и кои имаат законски престој на македонска територија (најмалку 180 дена во една календарска година) или на територијата на Германија (најмалку 185 дена во годината), информираат од владината прес-служба.
| | веќе видена | слични

Владата денеска ја усвои декларацијата за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Ова е последен чекор пред договорот да биде потпишан меѓу двете земји и одлуката да стапи на сила. „Ова претставува последна фаза пред потпишување на Декларацијата од страна на двајцата министри, со што таа и официјално би стапила на сила. Возачките дозволи ќе им бидат признаени на полнолетни лица со важечка возачка дозвола, издадена од надлежните органи во Македонија и во Германија и кои имаат законски престој на македонска територија (најмалку 180 дена во една календарска година) или на територијата на Германија (најмалку 185 дена во годината)“, соопштија од македонската Влада.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Од извори блиски до обвинителството, Магазин дознава дека при вчерашниот претрес на просториите на 1ТВ, чиј неформален сопственик е Боки13, пронајдени се ...
сите 202 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 180 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската возачка дозвола ќе биде признаена во Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: