Наскоро ќе почне изградба на нов мост кај Ќерамидница

Градоначалниците на Град Скопје и Општина Аеродром, Петре Шилегов и Златко Марин, остварија работна посета на локацијата каде што ќе се гради нов мост со кој Аеродром ќе се поврзе со Општина Гази Баба преку Ќерамидница. Изградбата на мостот треба да почне наскоро и е предвидено да биде завршен за две години. Овој мост ќе му даде сериозна развојна компонента на градот затоа што од населбата Ново Лисиче до Саем или од Автокоманда до трговскиот центар „Бисер“ ќе се стигнува со возила за 5 минути или за 10 минути со велосипед. – Со овој проект ќе се намали сообраќајниот метеж, ќе се подобри патната и велосипедската мрежа. Продолжуваме да инвестираме во подобра инфраструктура, градиме нови патишта и мостови. Наша цел е да го подобриме квалитетот на секојдневјето на нашите граѓани – изјави градоначалникот Марин. Новата сообраќајница, освен нов мост со должина 120 метри, предвидува и пробивање на нов булевар и реконструкција на стар во должина од 2.170 метри со пет вкрстувања, шест коловозни ленти, велосипедски и ...
| | веќе видена | слични

Прашина, багери, ископани улици, високи шахти – жителите на стар Аеродром треба да поминат низ ископнини и буквално покрај автомобили за да преминат улица додека се гради новиот кружен тек и се реконструираат улиците околу. Граѓаните се жалат дека додека траат градежните активности, местото не е обезбедно. Велат со месеци е раскопано и одвај се движат. Од општината не одговорија зошто просторот не е обезбеден за пешаци додека се во тек градежните активности, ниту кога треба да биде готов кружниот тек. Тврдат дека дека работите на терен се одвиваат согласно предвидените рокови. „Оваа реконструкција овозможува безбеден пристап до поликлиниката Јане Сандански, ОУ Љубен Лапе и околните градинки. Се работи за најфреквентната улица под надлежност на Општина Аеродром, на која досега немаше ниту осветлување, ниту велосипедски патеки и тротоари во должина на целиот потег. Коловозот беше во лоша состојба и претставуваше опасност за минувачите, заради разронување на тампонот под асфалтот.“ - велат од Општина ...
| | веќе видена | слични

ВЕТУВАЊЕ: Ќе ја започнеме изградбата на нови средни училишта во општините Тетово, Аеродром, Арачиново и Ново Село. Ова се општини каде што има приоритетна потреба од изградба на нови средни училишта, анализира Вистиномер. [Извор: Изборна програма на СДСМ (2016) „План за живот во Македонија“ (стр.224) , датум: декември 2016] СДСМ вети, ама не го исполни ветувањето дадено за парламентарните избори во 2016 година, дека во првите шест месеци од изборот на Владата ќе започне изградба на нови средни училишта во општините Тетово, Аеродром, Арачиново и Ново Село. Ова ветување на СДСМ е предвидено во Програмата „План за живот во Македонија“ – План 180° итни реформски приоритети на новата Влада во првите шест месеци“ на стр. 224. Истото ветување го има и во Програмата за работа на Владата за периодот 2017 -2020 година (стр. 31), а во своите програми го имаат ставено и градоначалниците на споменатите општини. Општините Тетово и Аеродром во изминатиот период, но и моментално се соочваат со недостиг на училишен ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска доби писмо со едно посебно барање од најмлади жители на општината. -Сакаат нов парк во нивното маало, каде ќе можат да се дружат и да играат. За нас нивните потреби секогаш ќе бидат на прво место. Општина Аеродром со последниот ребаланс на буџетот издвои средства за изработка на проекти на три нови паркови во Стар Аеродром. Продолжуваме понатаму! Создаваме општина во која нашите деца ќе можат среќно да растат и да се развиваат, напиша градоначалникот на општина Аеродром на својот Фејсбук профил.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наскоро ќе почне изградба на нов мост кај Ќерамидница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: