Мисовски: Изборот на Талат Џафери е кристално чист


Во врска со најавите од ВМРО-ДПМНЕ дека против него и пратеникот Ферид Мухиќ ќе поднесат кривични пријави пратеникот Горан Мисовски е дециден дека изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието е кристално чист и е согласно член 10 став 1 и член 78 став 2 од Деловникот. Неговиот избор, додава Мисовски, е согласно јасно изразената волја на 62 пратеници, кои како мнозинство во Собранието согласно член 22 став 1 од Деловникот поднесоа предлог за избор на претседател на Собранието на Р.М. под архвиски бр. 08-846/1 од 27.03.2017.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери не може да биде прифатен како легитимен претседател на Собранието затоа што беше избран по насилен пат, на нелегитимен начин. Постапката што ја организираше СДС за негов избор, всушност, беше државен удар со кој беа погазени Уставот, законите и Деловникот за работа на Собранието. Со политичкото насилство СДС ја погази демократијата и мора да има одговорност за ваквото антидржавно однесување. Насилството врз процедурите беше директен повод за предизвикувањето физичко насилство, кое следуваше по упадот на народот во Собранието, пишува порталот Република.Во насилниот избор на претседател на Собранието на Република Македонија СДС ги прекрши следниве одредби:Член 63 од Уставот вели дека Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав и само доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите. Конститутивната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во насилниот избор на претседател на Собранието на Република Македонија СДС ги прекрши следниве одредби: Член 63 од Уставот вели дека Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав и само доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите. Конститутивната седница во моментов има легитимен претседавач во согласност со Уставот и со Деловникот, а тоа е претседателот во заминување Трајко Велјановски. Член 9 од Деловникот на Собранието вели: (1) Доколку првата седница на Собранието не ја свика претседателот на заминување, седницата се одржува на дваесет и првиот ден од завршувањето на изборите, во 10 часот, а ја свикува најстариот по години избран пратеник. Ако и тој одбие да ја свика, тоа право преминува редоследно на наредниот по години избран пратеник, сѐ до избраниот пратеник што ќе се согласи да ја свика првата седница. Во овој случај ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот, на новоизбраниот претседател на Собарнието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, пишува Трајко Вељаноски. На собранискиот сајт, пишува дека самиот чин на примопредавање бил извршен најнормално како што доликува на принципите на парламентаризмот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претседаваше со конститутивната седница, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот собраниски спикер. Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, напиша Вељаноски, како коментар на споделеното соопштение од Собранието за првиот работен ден на Џафери како негов претседател. Џафери беше избран со 61 глас, а неговиот избор беше поздравен од ЕУ, САД и повеќе други земји. Тој веќе и беше во официјална посета на Брисел. Единствено, неговиот избор не го признава ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

На 27 април, крвавиот четврток, прекршени се серија членови од Правилникот за внатрешниот ред во Собранието, како и од Упатството за негово спроведување, како подзаконски акти, кои со последните измени се донесени на 21 ноември 2011 година, а потпишани од поранешниот претседател на Собранието, Трајко Велјаноски. Членот 4 од Правилникот за внатрешен ред предвидува дека за организирањето и спроведувањето на мерките на внатрешниот ред, одговорен е генералниот секретар на Собранието, во случајов Жарко Денковски. Според членот 5 од Правилникот за внатрешен ред на Собранието, право на влез во зградата на Законодавниот дом имаат пратениците, функционерите, државните службеници, лицата со посебни овластувања и одговорости, вработените, членовите и службениците на Владата, како и новинари, фоторепортери и сниматели акредитирани од Собранието. Во Собранието без претходна може да влезат и лица поканети од претседателот, потпреседателите, претседателите на работните тела и лица со поканети за присуство на свечени ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на СДСМ и пратеник, Дамјан Манчевски вчера присуствуваше на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот парламент, каде беше и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, како и македонскиот амбасадор во ЕУ, Андреј Лепавцов. Манчевски ја пренел одлучноста на парламентарното мнозинство да ги продолжи демократските процеси и да обезбеди евроатлантски перспективи за граѓаните и за Македонија. На состанокот, еврокомесарот Хан случувањата во Собранието на Македонија минатиот четврток ги оцени како незамислив акт на насилство и побара да се најдат извршителите и да изведат пред лицето на правдата, информираат од СДСМ. „Еврокомесарот Хан го поздрави изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и истакна дека следен чекор е избор на реформска Влада којашто ќе биде ориентирана кон исполнување на итните реформски приоритети, што ќе отвори пат за отворање на пристапните преговори на Македонија за членство во ЕУ“ - соопшти СДСМ. За време на посетата на Брисел, Манчевски остварил и билателарни ...
| | веќе видена | слични
9 копии

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници денеска ги скршија печатите и ги отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Македонија каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога толпата се проби во парламентот и нападна дел од пратениците, новинарите и собраниското обезбедување, реагирајќи на изборот на Талат Џафери за нов собраниски спикер, јави Макфакс. Полицијата не дозволува снимање во прес центарот додека трае увидот, а новинарските екипи чија што техника настрада за време на насилствата стрпливо чекаат за да си ги земат своите работи.
| | веќе видена | слични

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој беше и претседавач со конститутивната седница по изборите, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот претседател, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, напиша Вељаноски, како коментар на споделеното соопштение од Собранието за првиот работен ден на Џафери како претседател на законодавниот дом. Loading...
| | веќе видена | слични
9 копии

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Р.Македонија, Дамјан Манчевски, во текот на вчерашниот ден оствари посета на Европскиот Парламент. Манчевски присуствуваше на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот Парламент на кој присуствуваше и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, како и амбасадорот на Реублика Македонија во ЕУ, Андреј Лепавцов. Потпретседателот Манчевски ја пренесе одлучноста на парламентарнното мнозинство да ги продолжи демократските процеси и да обезбеди евро-атланстки перспективи за граѓаните и за Р.Македонија. На состанокот, еврокомесарот Хан случувањата во Собранието на Р.Македонија минатиот четврток ги оцени како незамислив акт на насилство и побара да се најдат извршителите и да изведат пред лицето на правдата. Еврокомесарот Хан го поздрави изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и истакна дека следен чекор е избор на реформска Влада којашто ќе биде ориентирана кон исполнување на итните реформски приоритети, што ќе отвори пат за отворање на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мисовски: Изборот на Талат Џафери е кристално чист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: