Насилството нема да ги зaмолчи критичарите на фашизмот, вели претепаниот професор

Жителите на поделениот град Мостар велат дека ваквите напади не му помагаат на долгиот процес на помирување меѓу Хрватите и Бошњаците. Професорот на Мостарскиот универзитет Славо Кукиќ беше претепан заради тоа што го критикуваше херојскиот дочек на поранешниот водач на босанските Хрвати Дарио Кордиќ, кој беше ослободен од затвор. [klix.ba] Отворениот критичар на херојскиот дочек што му беше приреден на воениот злосторник Дарио Кордиќ вети дека нема да престане да говори против фашизмот и корупцијата, иако беше претепан и хоспитализиран. „Можат да ме претепаат, па дури и да ме убијат, но не можат да го убијат духот во човекот кој се противи на сè што е фашистичко“, рече за SETimes професорот на Мостарскиот универзитет Славо Кукиќ. „Не успеаја да ме исплашат. Ќе продолжам да предупредувам за фашизмот во оваа земја, за криминалот и корупцијата, за сите оние лоши појави кои ги мачат граѓаните на оваа земја. Фашистите и оние кои ги поддржуваат на крајот ќе бидат победени. Единствено важно е ние, како граѓани, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 321 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Насилството нема да ги зaмолчи критичарите на фашизмот, вели претепаниот професор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: