Нападнати и ограбени холандски туристи во Катланово

2 копии

Холандски туристи синоќа околу 20:30 часот биле нападнати и ограбени во скопското село Катланово, на брегот на реката Пчиња, соопштува МВР. Според нивните информации, непознато лице им пришло на осумдесет и тригодишниот Холанѓанец и неговата седумдесет и тригодишна пријателка. Физички го нападнал старецот со тупаници во главата и телото. Потоа од џебот на панталоните му го украл паричникот во кој имало 150 евра и 2.000 српски динари. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на разбојникот.
| | веќе видена | слични

ЗАЧЕСТИЈА НАПАДИТЕ ВРЗ СТРАНСКИТЕ ГОСТИ ВО МАКЕДОНИЈА Странците да бидат внимателни на џепчиите во градов кои за жал претставуваат најголема опасност и ги има многу, предупредуваат од Бирото за туризам во град Скопје Ограбени, претепани или, пак, измамени. Вака завршуваат дел од туристите во Македонија кои наместо да уживаат во природните убавини во земјава во последно време се цел на насилници. Пред само два дена мирната прошетка покрај реката Пчиња за двајца холандски туристи се претвори во вистински кошмар. Тие биле нападнати, претепани со стап и ограбени. Полицијата с` уште не го фатила напаѓачот кој од туристите украл паричник во кој имало 150 евра, 2.000 српски динари и документи. Две недели претходно жртви на насилни разбојници беа Французин и холандски државјанин. Од МВР велат дека немаат точна бројка за тоа колку странци биле нападнати во земјава. Тие уверуваат дека туристите се безбедни во Македонија. Оваа констатација на полицијата на свој грб ја почувствуваа холандскиот државјанин и Французинот ...
| | веќе видена | слични

Претепан и ограбен холандски државјанин Инцидентот се случил околу 20,30 часот во с. Катланово, Скопско, на брегот од реката Пчиња, кога холандските државјани Р.В. (83) и неговата пријателка Е.Р. (73) ја разгледувале околината. Без да забележат, од зад грб им се приближило непознато лице кое во раката држело дрвен стап. Тоа веднаш се нафрлило врз Р.В. и почнало да го мава Холандски државјани завчера попладнето бил нападнат и ограбен од непознато лице во близина на Катланово. Нападнатиот странец случајот го пријавил во полиција, која извршила увид и засилено работи на пронаоѓање и фаќање на непознатиот насилник. Инцидентот се случил околу 20,30 часот во с. Катланово, Скопско, на брегот од реката Пчиња, кога холандските државјани Р.В. (83) и неговата пријателка Е.Р. (73) ја разгледувале околината. Без да забележат, од зад грб им се приближило непознато лице кое во раката држело дрвен стап. Тоа веднаш се нафрлило врз Р.В. и почнало да го мава со стапот, нанесувајќи му видливи повреди во пределот на главата и ...
| | веќе видена | слични

Двајца холандски туристи се нападнати и ограбени кај Катланово во вторникот вечер, информираат од МВР. Туристите биле на брегот на Пчиња кога маж на возраст меѓу 30 и 40 години им пришол на Р.В. (83) и неговата пријателка Е.Р. (73) Напаѓачот со стап го удрил по глава мажот, а откако паднал на земја, го удрил и неколку пати по телото. Потоа напаѓачот од џебот на панталоните од повредениот Р.В. го одзел паричникот во кој имало 150 евра и две илјади српски динари и избегал. Случајот бил пријавен в полиција, од каде што е почната истрага за утврдување на идентитетот на напаѓачот и негово приведување.
| | веќе видена | слични

Холандски државјанин на возраст од 83 години бил нападнат и ограбен на брегот од реката Пчиња во скопското село Катланово. Инцидентот се случил во вторникот околу 20,30 часот додека Холанѓанецот се шетал со својата 73-годишна пријателка и сонародничка. Биле нападнати од непознато лице, кое од Холанѓанецот одзел паричник, во кој имало 150 евра и 2.000 српски динари. По него се трага. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Осумдесет и тригодишен холнадски турист бил жртва на насилник кој го нападнал и го претепал, а потоа од неговите џебови зел 150 евра и 2.000 српски динари. Инцидентот се случил заврчера околу 20.30 часот во селото Катланово на брегот на реката Пчиња. Старецот бил на прошетка со својата пријателка кога, според изјавата на оштетениот, им пришол напаѓачот со стап во рацете и почнал да го удира. Од удариоте тој паднал на земја, а насилникот го искористил моментот за да му ги испразни џебовите и да избега. Претепаниот турист бил пренесен во болница каде што лекарите констатирале повреди на главата и телото кои му ги санирале и го пуштил. Од скопската полиција информираат дека засега немаат осомничени лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 166 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Од нив, 14 пациенти се стабилни и се во добра здравствена состојба. Двајца пациенти се на респираторна машина и се во животозагрозувачка состојба. Тројца ...
сите 188 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нападнати и ограбени холандски туристи во Катланово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: