НАСА: Рано е за крај на светот

Дон Џеоманс, шеф на програмата за следење на објектите во близина на Земјата, објаснил дека мајанскиот календар не завршува на 21-ви декември 2012 година, туку тој датум означува само крај на еден циклус и почеток на нов. “Тоа е како нашиот 31 декември, нашиот календар завршува и почнува нов од 1-ви јануари”, појаснил научникот од НАСА. Тој тврди дека нема потреба од страв од катаклизма која ќе ја предизвика планетата Нибиру која ќе дојде од длабочината на космосот и да се удри во Земјата. “Доколку таква голема планета се движи кон Земјата ние ќе ја видевме или ќе почувствуваме гравитациони ефекти кои планетата би ги направила на останатите планети. Илјадници астрономи секојдневно го гледаат небото такво нешто не виделе”, вели научникот. Тој тврди дека не постојат шани НАСА да крие некакви тајни бидејки не е возможно теорија на заговор да опфати илјадници астрономи.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАСА: Рано е за крај на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: