НАСА: Рано е за крај на светот

Дон Џеоманс, шеф на програмата за следење на објектите во близина на Земјата, објаснил дека мајанскиот календар не завршува на 21-ви декември 2012 година, туку тој датум означува само крај на еден циклус и почеток на нов. “Тоа е како нашиот 31 декември, нашиот календар завршува и почнува нов од 1-ви јануари”, појаснил научникот од НАСА. Тој тврди дека нема потреба од страв од катаклизма која ќе ја предизвика планетата Нибиру која ќе дојде од длабочината на космосот и да се удри во Земјата. “Доколку таква голема планета се движи кон Земјата ние ќе ја видевме или ќе почувствуваме гравитациони ефекти кои планетата би ги направила на останатите планети. Илјадници астрономи секојдневно го гледаат небото такво нешто не виделе”, вели научникот. Тој тврди дека не постојат шани НАСА да крие некакви тајни бидејки не е возможно теорија на заговор да опфати илјадници астрономи.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 291 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАСА: Рано е за крај на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: