NASA направи 3 ретро постери за егзопланетите кои ги има откриено

Телескопот Kepler на наса досега има откриено околу 2000 егзопланети оддалечени стотици светлосни години од нашиот соларен систем. Многу мал дел од овие планети се сметаат за многу слични со нашата Земја, па NASA одлучи да направи многу добри ретро – туристички постери за три од овие интересни планети. Серијата од 3 постери е достапна за превземање во висок квалитет од официјалниот сајт на NASA. Секој од овие постери илустративно прикажува како луѓе посетуваат некои од овие планети, пропратен со соодветен слоган за таа планета. Постерот за планетата Kepler-186f го носи слоганот „Каде што тревата е секогаш поцрвена од другата страна“. Овој слоган доаѓа од фактот што оваа планета кружи околу ѕвезда која е многу поладна и поцрвена, па затоа доколку би постоеле растенија на оваа планета, тие би имале многу поразлична палета на боите од она што сме навикнати. Планетата HD 40307g е оддалечена само 42 светлосни години од нас и е позната како супер-Земја. Со маса 8 пати поголема од земјата, гравитацијата на оваа ...
| | веќе видена | слични

Астрономите потврдија дека три или четири планети имаат иста големина како Земјата и немаат ниту многу топла ниту многу ладна атмосфера. Според резултатите на телескопот Кеплер на НАСА, најверојатно овие планети се карпести како и Земјата, а не исполнети со гас или мраз. Ја апсорбираат речиси истата топлина од нивната ѕвезда, како што ние земаме од нашето Сонце. Сепак, можеби овие планети не се толку многу комфорни. - Ако овие планети имаат атмосфери слични на Земјата, тогаш значи едната половина би требало да има 140° топлина, а другата да има температура околу 0, смета предводникот на ова истражување Гилермо Торес. Она што е важно е дали астрономите се поблизу до одговорот на прашањето дали сме сами во вселената? - Овие планети постоеле, а тоа не го знаевме претходно. Она што го бараме се евентуални знаци на живот, но ни тоа уште не ни е откриено. Ќе ни бидат потребни многу години за да откриеме, но еве ова е првиот чекор, изјавил Торес. Тимот на Торес истакна две планети кои се најблизу до големината ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државите признаваат држави, а не народи или нации, самоопределувањето не може да биде предмет во договорите, рече алтернативниот министер за надворешни работи ...
сите 424 | | | веќе видена

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 420 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 227 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 165 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

NASA направи 3 ретро постери за егзопланетите кои ги има откриено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: