Планетата можеби можете да ја спасите токму вие!

Планетата можеби можете да ја спасите токму вие! Научниците преупредуваат дека овој месец еден потенцијално опасен астероид треба да мине покрај Земјата. Овој објект со пречник од 1,2 километри, би можел да удри во Земјата на 21 март, но шансите тоа да се случи изнесуваат еден спрема 909.000 и се повеќе се намалуваат поради тоа што научниците добиваат се повеќе информации. Ноформираниот астероид, познат како 2003 QQ47 е тежок околу 2.600 милијарди килограми. Од овие причини, американската вселенска агенција НАСА понуди 35.000 долари во текот на наредните шест месеци на оние кои ќе развијат компјутерски код кој ќе може да ги препознава опасните астероиди. Со пронаоѓањето на талент од јавноста, оваа агенција се надева дека ќе предупреди на проблемите што можат да ги предизвикаат астероидите што минуваат покрај Земјата. Во текот на последните две децении НАСА бара вселенски камења поголеми од еден километар во пречник и тврди дека до сега препознала 98 проценти од нив. Но, постоечките системи за ...
| | веќе видена | слични

Натпреварот за главната награда започнува на 17 март и ќе трае се до август. Мислите дека можете побрзо од НАСА да пронајдете астероид кои и се заканува на Земјата? Тогаш понудата од НАСА за вас е токму за вас. Наиме, НАСА нуди 35.000 долари на оној кој ќе успее да пронајде астероид кој би претставувал евентуална закана за планетата Земјата. Натпреварот за главната награда започнува за неколку дена поточно на 17 март и ќе трае се до август.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 88 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Планетата можеби можете да ја спасите токму вие!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: