Планетата можеби можете да ја спасите токму вие!

Планетата можеби можете да ја спасите токму вие! Научниците преупредуваат дека овој месец еден потенцијално опасен астероид треба да мине покрај Земјата. Овој објект со пречник од 1,2 километри, би можел да удри во Земјата на 21 март, но шансите тоа да се случи изнесуваат еден спрема 909.000 и се повеќе се намалуваат поради тоа што научниците добиваат се повеќе информации. Ноформираниот астероид, познат како 2003 QQ47 е тежок околу 2.600 милијарди килограми. Од овие причини, американската вселенска агенција НАСА понуди 35.000 долари во текот на наредните шест месеци на оние кои ќе развијат компјутерски код кој ќе може да ги препознава опасните астероиди. Со пронаоѓањето на талент од јавноста, оваа агенција се надева дека ќе предупреди на проблемите што можат да ги предизвикаат астероидите што минуваат покрај Земјата. Во текот на последните две децении НАСА бара вселенски камења поголеми од еден километар во пречник и тврди дека до сега препознала 98 проценти од нив. Но, постоечките системи за ...
| | веќе видена | слични

Натпреварот за главната награда започнува на 17 март и ќе трае се до август. Мислите дека можете побрзо од НАСА да пронајдете астероид кои и се заканува на Земјата? Тогаш понудата од НАСА за вас е токму за вас. Наиме, НАСА нуди 35.000 долари на оној кој ќе успее да пронајде астероид кој би претставувал евентуална закана за планетата Земјата. Натпреварот за главната награда започнува за неколку дена поточно на 17 март и ќе трае се до август.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Планетата можеби можете да ја спасите токму вие!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: