Од 1. јули ќе користат печатени рецепти

Од први Јули пациентите ќе добиваат печатени рецепти наместо досегашните напишани на рака. Фондот за здравствено осигурување за ова се договорил со лекарската и фармацевтската комора уште во Февруари годинава. Но, со принтањето рецепти се започнува дури сега бидејќи како што велат од Фондот им оставиле простор на програмските куки да ги имплементираат новите програми во веќе постоечките софтвери. „Печатењето на рецепти одзема многу кратко време, за секој осигуреник кај својот матичен лекар, ќе може во само неколку потези со компјутерското глувче да испечати рецепт“, изјави Бранко Аџигогов, портпарол на ФЗО. Но, рачно напишаните рецепти сепак и понатаму ќе останат во употреба во одредени случаи. Фондот ги ослободува лекарите од печатење рецепти доколку тие работат во амбуланти и пунктови во руралните средини. Рецепти нема да се печатат ниту кога ќе се издаваат наркотици или опијати а по стариот начин ќе се работи и кога во ординацијата ќе снема струја или кога на докторот ќе му се расипе компјутерот. „Сите ...
| | веќе видена | слични

Лекарите нема да даваат испечатен рецепт за опијатите и за наркотиците што обично се пропишуваат на болни од тешки болести како рак, наркозависност и на пациенти на кои им треба силна терапија за смирување На рецепти што сега се користат ќе продолжат да пишуваат лекови и лекарите од ординациите во руралните подрачја, а посебни различни рецепти ќе издаваат и дежурните лекари. Од Фондот за здравство објаснуваат дека наркотиците и опијатите ќе мора да се издаваат како сега на двоен рецепт, напишан на рака, зашто така барало МВР. - Едниот рецепт оди во МВР, а тие бараат да биде напишана на рака - вели Бранко Аџигогов, портпарол на Фондот. Оттаму велат дека различните рецепти не се спорни и дека не се нарушуваат личните права на пациентите, за кои клиентите во аптека може да претпоставуваат какви лекови ќе им требаат кога ќе видат дека носат напишани рецепти на рака. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци најавија дека в понеделник ќе го кажат својот став за тоа дали има нешто спорно со различните рецепти ...
| | веќе видена | слични

За да се избегнат грешките од препишувањето на рецептите ќе се користи печатен рецептен образец и рецептите нема да бидат рачно пополнувани, туку компјутерски За да се олесни постапката при препишувањето на лековите на рецепт, од први јули годинава приватните здравствени установи од примарната здравствена заштита (ПЗЗ) ќе користат печатен рецептен образец, односно рецептите нема да бидат рачно напишани, туку компјутерски. Како што информираат од Фондот за здравствено осигурување, со електронскиот начин на препишување на лековите ќе се постигне поголема ефикасност, читливост, како и исклучување на грешки при препишувањето на рецептните обрасци. Од ФЗОМ потврдуваат дека новиот начин на препишување на лековите го договориле со Фармацевтската комора и со Лекарската комора -Рецептниот образец, избраниот лекар и лекарот-замена, е должен да го изготви и пополни во електронска форма, да го испечати и испечатениот рецепт да го завери со печат на здравствената установа, факсимил и потпис на лекарот-објаснуваат од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 194 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од 1. јули ќе користат печатени рецепти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: