На Косово падна наркобосот Кељменди

На Косово падна наркобосот Кељменди Косовската полиција го уапси Насер Кељменди, кого САД го сомничат за шверц на дрога преку Балканот кон Евроопа, по меѓународна потерница за апсење, соопшти денеска полицијата. Кељменди и уште едно лице се уапсени во неделата и се во притвор. Ројтерс јави дека осомничениот е уапсен во Приштина. Кељменди (55) е косовски Албанец со босанско државјанство, кој заедно со синовите и браќата е сопственик на повеќе бизниси во Босна, Црна Гора, Србија и Косово, вклучувајќи хотели и транспортна компанија. Во јуни 2012, претседателот Барак Обама го стави на списокот од 97 наркобосови, кои се под санкции на американските власти. Босанската полиција изврши рации во неговите бизниси во септември лани и се обиде да го уапси, но тој избега. Босанските власти го сомничат за 13 криминални обвиненија, но никогаш не му е судено.
| | веќе видена | слични
13 копии

Мисијата на Европската унија за владеење на правото на Косово (Еулекс) сооопшти дека синоќа го уапсила нарко босот Насер Кељменди, кој претходно бил пуштен по 48-часовен притвор, откако во неделата го уапси косовската полиција. Кељменди е повторно уапсен врз основа на налог што го издаде обвинител на Еулекс од Канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косова (СТК), се наведува во соооштението на Еулекс, јави МИА. Акцијата на апсење е изведена во координација меѓу домашните и обвинителите на Еулекс. Осомничениот е под истрага и за кривични дела од организираниот криминал, се додава во соопштението. Со ова „апсење“ е обезбедено предметот Клељменди директно да го преземе меѓународниот обвинител на Еулекс, кој ќе спроведе постапка за предавање пред косовските судови, во кои сигурно ќе има и Еулексови и косовски судии. На овој начин е обезбедена можноста од директно вклучување на судии и обвинители на Еулекс во оваа постапка. Со Уставот на Косово е регулирано државјанин на Косово да не може да се екстрадира ...
| | веќе видена | слични

Кељменди пуштен на слобода , па повторно уапсен Босанскиот нарко бос, Насер Кељменди во два дена беше пуштен на слобда и повторно уапсен. Мисијата на Европската унија за владеење на правото на Косово (Еулекс) сооопшти дека синоќа го уапсила нарко босот Насер Кељменди, кој претходно бил пуштен по 48-часовен притвор, откако во неделата го уапси косовската полиција. Кељменди е повторно уапсен врз основа на налог што го издаде обвинител на Еулекс од Канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косова (СТК), се наведува во соооштението на Еулекс. Кељменди пуштен на слобода , па повторно уапсен Акцијата на апсење е изведена во координација меѓу домашните и обвинителите на Еулекс. Осомничениот е под истрага и за кривични дела од организираниот криминал, се додава во соопштението. Со ова „апсење“ е обезбедено предметот Клељменди директно да го преземе меѓународниот обвинител на Еулекс, кој ќе спроведе постапка за предавање пред косовските судови, во кои сигурно ќе има и Еулексови и косовски судии. На овој начин е ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот косовски бизнисмен Насер Кељменди во интервјуто од пред две години, на кое се повикува српскиот Телеграф, тврди дека сите негови бизниси биле легални. - Чист сум пред Господ и пред законот – кажал тој во интервјуто за подгоричкиот „Вијести“. Насер Кељменди, кој синоќа беше уапсен на Косово, е означен како лидер на една од најсилните криминални групи на Балканот, а во јуни лани е ставен и на црната листа на САД. Американскиот претседател во специјален извештај на Белата куќа го означи како главен дилер на дрога на Балканот. Тој се товари и оргнизирање на убиството на Рамиз Делалиќ - Џеле во Сараево пред седум години.
| | веќе видена | слични

Косовската полиција потврди дека синоќа во Приштина е уапсен Насер Кељменди, еден од најбараните нарко босови во Европа. Косовската полиција потврди дека синоќа во Приштина е уапсен Насер Кељменди, еден од најбараните нарко босови во Европа. Кељменди против кого во Босна и Херцеговина има распишано меѓународна потерница и се наоѓа на црната листа на Стејт департментот е главниот осомничен во акцијата '' кукла'', која минатата година беше спроведена од страна на Јавното обвинителство на БиХ и Државната агенција за истраги и заштита. Портпаролот на косовската полиција изјави дека вчера околу 20 часот биле уапсени две лица, од кои за едниот има распишано меѓународна потерница, додека другото лице е уапсено заради давање помош на човекот од потерницата. Други детали засега не се соопштуваат. Судот во Сараево во минатата година распиша потерница по Келменди како дел од акцијата за разбивање на повеќе организирани криминални групи. Според полицијата, тој бил главен финансиер и организатор на трговијата со хероин ...
| | веќе видена | слични

Насер Кељменди, познатиот нарко –бос од Косово денеска е уапсен во Приштина. Неговата криминална организација делувала пошироко на Балканот, а неретко шверцот со хероин го организирал и преку Македонија. Освен со дрога, 55-годишниот Насер Кељменди работел и шверц со цигари, трговија со луѓе, перење пари... Кланот на Кељменди оперирал и во Црна Гора, Хрватска, Србија, Германија и САД.Насер КељмендиПред една година полицијата во Сараево спроведе акција наречена „Кукла“, но тогаш Кељменди успеал да избега. Кељменди бил водач на една од најдобро организираните албански криминални групи на Балканот. Од јуни минатата година името на Кељменди се најде и на „црната листа“ на САД.Кељменди во Сараево има три куќи, два стана и еден хотел „Каза гранде“, во Подгорица еден стан, а во Улцињ има еден стан, 11 станбени единици на 377 квадратни метри, куќа, голема зграда од 1.600 метри квадратни и уште еден хотел со исто име како и сараевскиот.Во последните неколку години против Кељменди и неговите три сина Елвис, Лиридон и ...
| | веќе видена | слични

Влијанието на криминалната организација на 55-годишниот нарко – бос Насер Кељменди, кој е денес уапсен во Приштина од страна на косовската полиција, се протега и во Македонија, јавуваат српските медиуми. Според безбедносната агенција од БиХ, СИПА, Кељмендиевата организација е вклучена во трговија со дрога и шверц на цигари, а оперирала и во Црна Гора, Хрватска, Србија, Германија и САД. Црногорскиот портал „Аналитика“, пак, пишува дека организацијата има членови во Сараево, Тузла и Зеница. Според информациите од косовската полиција Кељменди е уапсен денес откако пред една година му се изгуби трага во Сараево напосредно пред полициската акција „Кукла“. Според сознанијата на полицијата во регионот, кои ги пренесуваа медиумите, Кељменди е лидер на една од најсилните албански криминални групи на Балканот. Во јуни минатата година е обележан на „црната листа“ на САД и означен како прва личност во Европа кој може да и нанесе опасност на Америка, пишува српскиот „Телеграф“, а пренесува А1он. Во Сараево поседува 3 ...
| | веќе видена | слични

55-годишниот нарко – бос Насер Келменди, кој според тврдењата на косовската полиција денес е уапсен во Приштина, живеел во Сараево, од каде минатата година напосредно пред полициската акција „Кукла“ побегнал и му се изгубила секоја трага. Безбедносната агенција од БиХ, СИПА, во презентацијата под име „Криминална организација на Насер Кељменди“ во 2008 година, навела дека тој се наоѓа на чело на една од најдобро организираните криминални организации, не само во Бих, туку и во регионот. Според СИПА, Келмендиевата организација е вклучена во трговија со дрога и шверц на цигари. Нивниот документ, како што пишува црногорскиот портал „Аналитика“, покажува дека организацијата има членови во Сараево, Тузла и Зеница, а нејзиното влијание се протега и во Македонија, Црна Гора, Хрватска, Србија, Германија и САД. Според сознанијата на полицијата во регионот, кои ги пренесуваа медиумите, Калменди е лидер на една од најсилните албански криминални групи на Балканот. Во јуни минатата година е обележан на „црната листа“ на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Косово падна наркобосот Кељменди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: