3 причини зошто цитронот ги топи килограмите

Цитронот е вистинска бомба од лековити состојки како што се витамините А и Ц, и минералите: калциум, фосфор и калиум, со што успешно ги спречува инфекциите и настинките, ги прочистува цревата, помага при тегоби со крвните садови, го забрзува метаболизмот со што е одличен сојузник при слабеењето. Еве три причини поради кои треба да се јаде цитронот кога сакаме да ги намалиме килограмите: 1. ГО НОРМАЛИЗИРА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА Во ова магично овошје се наоѓаат некои состојки кои можат да го намалат нивото на инсулинот. Помало количество на инсулин значи дека организмот ќе ја користи храната повеќе за енергија а помалку за складиштење на залихи како масно ткиво. Чоколадото за „енергија“ тоа сигурно не го прави! 2. ДОЛГО ВЕ ОДРЖУВА СИТИ Цитронот е полн со влакна поради што долго ве одржува сити, и ја намалува можноста од непотребно грицкање. Пола цитрон содржи околу 50-тина калории и 2 грама влакна. Ако јадете еднаш дневно по половина цитрон, докажано е дека побрзо ќе ги губите килограмите, особено ако го јадете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Tweet Природата ни нуди опасни сојузници во битката со килограмите. Убавото време се ближи, а нашата желба да изгледаме добро станува се поголема. Чудотворните таблети и чаеви сто пати не изневериле и време е да се соочиме со фактот дека нема скратен пат до совршено тело. Но сепак од природата има два сојузници кои значително ќе ви помогнат во согорувањето на калории и масно ткиво: Грејпфрут и мед. Оваа комбинација ќе го забрза процесот на топење на маснотиите. Состојки: - Еден голем грејпфрут - Мед според вашиот вкус Подготовка: Грејпфрутот се сече на пола и со лажица се вади пулпата. Пулпата и медот ставете ги во блендер и измиксајте додека добро не се соедини. Напомена: Сокот не делува ако веднаш после тоа посегнете по дупла порција брза храна! Извор: Попара Tweet
| | веќе видена | слични

Природата ни подарува неверојатни сојузници во борбата против килограмите, а со оглед на тоа што летото е се поблиску, сите сакаат да изгледаат колку што е можно подобро во тенката летна облека. Затоа, во продолжение прочитајте интересен рецепт кој сигурно ќе ви помогне во оваа ваша мисија. Со оглед на тоа што до почетокот нa летото ни останува уште нешто повеќе од еден месец, а и температурите се во постојан пораст, наскоро најчести парчиња на облека кои ќе ги носиме ќе бидат кратките здолништа, шорцевите и фустанчињата... Но, многумина сега "мака мачат" со вишокот килограми добиени во текот на зимскиот период. Чудотворните апчиња и најразличните чаеви често не изневеруваат и со текот на времето се повеќе сме сигурни дека нема скратен пат до постигнувањето на совршеното тело. Со други зборови, престанете со седењето пред телевизорот и јадењето палачинки и бројни други благи работи. Облечете ги патиките и дотрчајте во најблискиот парк! Сепак, и во природата имаме сојузници кои што значајно ќе ни помогнат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 284 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

3 причини зошто цитронот ги топи килограмите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: