Путин: Експлозијата во Санкт Петербург е терористички акт


2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт. - Во Санкт Петербург вчера беше извршен терористички акт, изјави Путин на церемонија во Кремљ, на која се врачени одликувања на руски војници кои учествувале во сириската операција. Тој истакна дека му наредил на шефот на Фередалната служба за безбедност при апсење на криминалците да се почитува законот, „но доколку живот и здравјето на нашите припадници на безбедносните сили биде загрозен, тогаш да се дејствува решително, да не се држат никакви заробеници, туку веднаш да бидат ликвидирани терористите“. (МИА)
| | веќе видена | слични

Извршителот на нападот во продавницата во забавниот центар во Санкт Петербург, кој руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) го уапси во саботата, ја признал вината соопшти Истражниот комитет во неделата наведувајќи дека станува збор за лице со душевно нарушување. Во текот на испитувањето осомничениот потврдил дека го организирал и самиот го извршил нападот во средата со експлозивна направа кога беа повредени 18 лица. Рекол дека неговиот чин го мотивирала омразата кон организаторите и членовите на психолошките групи во кои учествувал, се наведува во соопштението на истрагата. Се истакнува дека осомничениот е регистриран во психијатриска клиника од својата 19-та година и дека во близина на експлозијата сокрил два USB стикови кои содржат информации за причините кои го поттикнале на нападот и фотографија од експлозивот. Иследниците поради тоа одлучиле да го преквалификуваат делото почетно покренато како „обид за убиството на две и повеќе места со предизвикување општа опасност“ во „терористичко чин“,. Во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Федералната служба за безбедност на Русија денеска соопшти дека го уапсила лицето кое го организираше и изврши бомбашкиот напад во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, јавија руските новински агенции. Одговорноста за овој напад што се случи во супермаркет на трговскиот ланец „Перекресток“ ја презеде Исламска држава. Рускиот претседател Владимир Путин го окарактеризира нападот како терористички
| | веќе видена | слични
3 копии

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) соопшти дека го привела лицето кое го организирало и извршило бомбашкиот напад во супермаркет во Санкт Петербург. Во нападот, 13 лица беа повредени. Колку за потсетување, одговорност за експлозијата што се случи во синџирот на супермаркети „Перекресток“ во Санкт Петербург презеде „Исламска држава“. Рускиот претседател Владимир Путин го окарактеризира нападот како терористички чин.
| | веќе видена | слични

Припадниците на Федералната служба за безбедност (ФСБ) го откриле идентитетот на осомничениот како организатор и извршител на експлозијата во продавницата во руската северна престолнина Санкт Петербург во која немаше жртви во средата, а рускиот претседател Владимир Путин инцидентот го нарече чин на тероризам. „Федералната служба за безбедност на Руската Федерација во текот на оперативните операции и потрагата на 30-ти декември 2017 година го идентификуваше и приведе организаторот и непосредниот извршител на експлозијата со импровизирана експлозивна направа извршена на 27-ми декември во трговскиот дел од продавницата Перекресток во градот Санкт Петербург“, се наведува во соопштението на ФСБ коешто го цитираат руските новински агенции. Се истакнува дека осомничениот е предаден на Истражниот комитет за натамошни истражни дејствија. „Истрагата има намера да поднесе барање до судот за негово задржување во притвор“, изјавила за агенцијата ТАСС, Светлана Петренко, портпаролка на ФСБ. Појаснила дека со осомничениот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападите во супермаркет во рускиот град Санкт Петербург и во коптската црква во Египет, објави агенцијата блиска до терористичката група, „Амак“. Во експлозија на бомба што се случи во супермаркет во Санкт Петербург во средата беа повредени 13 луѓе. Во напад на коптска црква во преградие на Каиро, загинаа 11 луѓе. Напаѓач пукаше во верници и припадници на полицијата, пред да биде ранет и уапсен. Како што пренесува Ројтерс, „Амак“ не пружила докази за тврдењето дека ја преземаат одговорноста за нападите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека за неговите државнички способности насекаде се зборува, за неговиот приватен живот многу малку се знае. Познато е дека бил во брак со Јудмила повеќе од 31 година и дека имаат две возрасни ќерки, Марија и Екатерина, кои долго време и тие не и беа познати во јавноста. Токму поради тоа секоја нова информација за нив предизвикува големо влијание. Путин оваа година во телевизико интервју раскажа дека неговите ќерки живеат во Русија и не се јавни личност, живеат повлечен живот. Истакнал дека и двете се успешни во својата работа и полека ја градата својата кариера. Нагласува дека ниедна не се занимава со бизнис или политика. Катерина Тихонова Екатерина или само Катерина, е помалата ќерка на Путин и има 31 година. Звршаила германска школа во Москва. Омажена е за Кирил Шамалов (35) а во брак се од 2013 година. Катерина не го носи презимето на таткои, туку го земала од својата баба по мајка. Се занимава со танчарска акробатика и многу е успешна во тоа. Долго време се претпоставувало дали е баш таа ќерка на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека и наредил на Сојузната безбедносна служба да се однесува во склад со законот при апсење на кримналци. Тој додал дека во случај да бидат загрозени животите на претставниците на законот, криминалците не треба да бидат уапсени, туку застрелани на лице место. „Беше извршен терористички напад во Санкт Петербург. Му дадов инструкции на директорот на ФСБ да се однесуваат исклучиво во склад со законот кога постапуваат со терористи и да ги апсат. Меѓутоа, доколку се појави опасност по животите и здравјето на нашите вработени, нашите официри, да се однесуваат одлучно, односно никој да не се апси, туку напаѓачот да се елиминира на лице место“, рекол Путин. Тој додал дека ФСБ неодамна спречиле уште терористички напади.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се верува дека експлозијата во супермаркетот, во која биле повредени 13 лица во Санкт Петербург, ја предизвикала домашно изработена бомба со шрапнели. Утрово била објавена снимка од надзорните камери на која се гледа како осомниченото лице ја активира експлозивната направа. На видеото може да се види како мажот со ранец на рамото влегува во продавницата и истиот го остава во шкаф. Само 30-тина секунди подоцна, мажот чие лице не се гледа јасно, ја напушта продавницата без ранецот. Половина час подоцна дошло до експлозија во која биле ранети 13 лица. Путин: "Убијте терорист ако пука во вас, експлозијата во Санкт Петербург е терористички чин" Претседателот на Русија, Владимир Путин, експлозијата во продавницата во Санкт Петербург ја нарекол терористички напад и рекол дека и наредил на Сојузната безбедносна служба - FSB, да се однесува во склад со законот при апсењето на криминалците, но во случај да го загрозуваат животот на припадниците на законот, не треба да бидат уапсени, туку застрелани на самото место. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател, Владимир Путин експлозијата во продавницата во Санкт Петербурк ја нарече терористички напад и изјави дека наредил на службите да се однесуваат во склоп на законот за апсења на криминалците. Тој вели дека во случај да бидат загрозени животните на преставниците на законот не треба да бидат уапсени терористите, туку да бидат застрелани на лице место. Во нападот во Санкт Петербурк 10 лица беа повредени при експлозија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 224 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 351 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Експлозијата во Санкт Петербург е терористички акт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: