Во два напади Талибанците убија 14 војници и полицајци во Авганистан


2 копии

Во два речиси симултани напади, талибанците во авганистанската провинција Бадгис убија најмалку 14 војници и полицајци. Заменикот на регионалниот шеф на полицијата Гилам Сарвар рече дека голем број на бунтовници нападнале единица на војската во регионот Аб Камари, при што биле убиени девет војници. Тој соопшти дека другата група бунтовници нападнала речиси истовремено полиција во округот Кадис, и убила пет полицајци. Засега, никој не презеде одговорност за нападите, но повеќето ги обвинија талибанците, кои се активни во провинцијата Бадгис и кои ги засилија нападите врз авганистанските безбедносни сили ширум провинцијата. Во неделата, бобмаш самоубиец од ИД го нападна Центарот за регистрација на гласачи во главниот град на Авганистан, Кабул, во кој загинаа 57 лица. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Соединетите држави го осудија убиството на новинари во вчерашниот бомбашки напад во Аганистан и ги обвинија милитантите за обид да ги спречат претстојните избори со тоа што вршат напади врз „камен темелникот на демократијата“. Американскиот државен секретар Мајк Помпео на Твитер оцени дека двојниот самоубиствен напад во Кабул во кој загинаа 25 луѓе, вклучувајќи и деветмина новинари е „бесмислен и варварски чин“. „Независните медиуми се камен темелник на демократијата“, напиша тој, додавајќи дека и покрај ваквите напади „живописниот медиумски пејсаж што се разви во Авганистан ќе издржи“. Милитантите на Исламската држава ја презедоа одговорноста за нападот. До него дојде само неколку денови по нападот на Исламската држава врз еден центар за регистрирање гласачи при што загинаа 60 луѓе. Американскиот секретар за одбрана Џим Матис изјави дека ваквите напади се со цел да се минира изборниот процес во земјата пред парламентарните избори во октомври годинава. „Нормална работа е за оние што не можат да победат на ...
| | веќе видена | слични

Одговорноста за масакрот ја презеде Исламската држава. Според последните информации на полицијата на Авганистан , најмалку 25 лица загинаа , а 49 се повредени во двете експлозии во Кабул. ,,Меѓу убиените се шестмина новинари и четворица полицајци во двете експлозии “ , се наведува во соопштението на полицијата. Меѓу загинатите е фотографот и новинар , Шах Мараи . Тој заедно со колегите веднаш по првата експлозија се стрчал за да извести за нападот , по што следувала втора експлозија , во која настрадале заедно со полицајците , кои се стрчале да им помогнат на настраданите. До втората експлозија дошло најверојатно кога се разнел бомбаш – самоубиец , кој им се придружил на новинарите , па дури и носел камера. Од агенцијата АФП , шокирани од загубата на новинарот Мараи наведуваат дека тој работел од 1996 за агенцијата и редовно известувал за настаните во Авганистан. Тој е татко на шест деца од два брака, а најмладата ќерка му се родила пред неполн месец. Последната порака му ја испратил на снимателот , кој ...
| | веќе видена | слични

Експлозиите се случиле за време на сообраќаен метеж во областа Шаш Дарак во авганистанскиот главен град.  Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава. Во првата експлозија, бомбаш - самоубиец се разнел близу Националната дирекција за безбедност, главната авганистанска разузнавачка агенција. Во другата експлозија што следувала по 20 минути, втор бомбаш - самоубиец се разнел до итни медицински работници и новинари што пристигнале на местото на настанот. Вториот напаѓач бил облечен како новинар. Авганистанскиот комитет за безбедност на новинарите јави дека девет новинари што отишле да известуваат за првата експлозија биле убиени во втората. Портпаролот на авганистанското министерство за здравство рече дека во нападот се убиени 29 луѓе и се ранети уште 49. Агенцијата Франс Прес јави дека нејзиниот фотограф во Kабул, Шах Мараи, е меѓу загинатите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во серијата напади во Авганистан загинаа најмалку 36 лица, меѓу кои девет новинари, вклучувајќи го и фотографот на АФП. Во првиот напад настрадаа 25 лица, а во вториот 11, наведоа тамошните власти. За двата напада во Кабул, одговорност презеде Исламска држава. Освен смртта на водечкиот фотограф на АФП, Ша Марај, денеска во Авганистан во одделен напад загина и 29-годишниот Ахмад Шах, новинар од авганистанскиот сервис на Би-би-си. Тој бил убиен со огнено оружје во провинцијата Кост, додека се враќал дома. Првата експлозија во Кабул се случи утрово во дел од градот во кој се наоѓаат американската амбасада и владината зграда. Петнаесет минути подоцна бомбаш самоубиец маскиран во камерман активира бомба помеѓу насобраните новинари, на местото на претходната експлозија. Во нападите се повредени десетици луѓе.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во координиран двоен напад и уште еден насочен против воен конвој, во Авганистан денеска загинаа најмалку 37 лица, меѓу кои девет деца и 10 новинари. Во нападите, за кои одговорноста ја презеде терористичката „Исламска држава“ повредени се уште најмалку 60 лица, меѓу кои и шестмина новинари. Меѓу загинатите се и еден фоторепортер на Франс прес и еден новинар на Би-Би-Си. Портпаролот на кабулската полиција Хешмет Станкзаи потврди дека во двојниот напад се убиени и четворица полицајци, додека авганистанска невладина организација соопшти за убиство на деветмина новинари. Експлозиите се случија денеска утрово во подрачјето Шаш Дарак. Во првата експлозија, бомбаш-самоубиец се разнесе во близина на Националниот директорат за безбедност (НДС), главната авганистанска разузнавачка агенција, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во тој напад загинаа четири лица, а петмина се повредени. Втората експлозија следуваше после 20 минути, а цел на вториот бомбаш-самоубиец беа медицинските работници од итната помош и ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 25 луѓе загинаа во координиран двоен самоубиствен бомбашки напад во Кабул, во близина на седиштето на тајната служба на Авганистан. Меѓу жртвите се седум авганистански новинари, четворица полицајци и еден фоторепортер на мегународната новинска агенција Франс Прес со седиште во Лондон. Тие загинале откако вториот бомбаш преправен како телевизиски снимател го активирал неговиот експлозив на местото на првата експлозија. Одговорноста за крворполевањето ја презеде ИД.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 29 лица, вклучувајќи и фотограф на новинската агенција „Франс pрес“ и осуммина новинари, беа убиени во двојниот самоубиствен бомбашки напад што се случи денеска во Кабул. Исламската држава директно ја презеде одговорноста за нападот. Според последните информации од Министерството за внатрешни работи во Кабул, најмалку 29 лица загинале во двојниот напад, а 49 биле повредени. „Осуммина новинари и четворица полицајци се меѓу загинатите во овие две експлозии“, рече портпаролот на Министерството, Хаџиб Даниш. Шах Мараи, главниот фотограф на канцеларијата на „Франс прес“ во Кабул, кој дошол на местото на првата експлозија, бил убиен во втора експлозија, која се случила додека новинарите известувале за настанот. Петмина од преостанатите осум убиени новинари работеле за авганистанска телевизија. Според изворите за безбедност, бомбашот самоубиец, кој целел кон новинарите, најверојатно, се инфилтрирал меѓу нив носејќи камера. Во нападот полесно бил повреден и фотографот на „Ројтерс“. Првиот напад во Кабул го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Организацијата Репортери без граници (РСФ) денеска соопшти дека помеѓу жртвите од денешниот напад во Кабул загинале најмалку девет новинари, а шестмина се повредени. Претставникот на авганистанскиот Комитет за безбедност на новинарите, Седикилах Тавхиди потврди дека од 25 загинати во двојниот самобиствен бомбашки напад во Кабул, деветмина се новинари. – Денешниот двоен самобиствен напад, за кој одговорност презеде Исламска држава е најпогубен напад за новинарите уште од падот на талибанците во 2001 година, се наведува во соопштението на РСФ. Репортери без граници наведува дека од 2016 година во напади на ИД или талибанците во Авганистан загинале 36 медиумски работници. Организацијата упати апел до авганистанската Влада да преземе мерки за поголема заштита на новинарите.
| | веќе видена | слични

Во неколку самоубиствени напади во Авганистан загинаа десетици луѓе, меѓу кои и 11 деца и шестмина новинари. Во самоубиствен напад во јужната авганистанска провинција Кандахар денеска беа убиени најмалку 11 деца. Според наводи на авганистанските власти, цел на нападот бил конвој на НАТО, а тој се случил во подрачје полно со деца. Во Кандахар денеска имаше уште еден напад, во близина на аеродромот. Притоа се повредени 16 лица, меѓу нив и петмина романски војници и двајца авганистански полицајци. Двоен самоубиствен напад денеска имаше и во Кабул. Загинаа најмалку 25 лица. Меѓу жртвите е и фоторепортерот на агенцијата АФП, Шах Мараи, како и петмина други новинари. Одговорност за нападите во Кабул презеде џихадистичката милиција Исламска држава. Според наводи на полицијата, првиот напад го извршил атентатор самоубиец со мотоцикл. Кога на местото на нападот притрчале спасувачи и новинари, во воздух се кренал втор атентатор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Македонија е жива. Покрај сите бури, сите премрежја, сите пакости кои се случија овие 29 години, Македонија е жива. Тој вулкан на непокорот и најдлабокото ...
сите 192 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во два напади Талибанците убија 14 војници и полицајци во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: