Хакери тврдат дека влегле во мрежата на Сенатот на САД

Група хакери кои себеси се нарекуваат Lulz Security или Lulz Boat продолжила со серијата силни „хакнувања“ во понеделникот а на својата интернет страница објави за успешен напад врз внатрешната мрежа на американскиот Сенат. „Здраво пријатели! Не сме и’ многу мили на американската влада. Нивните бродови се слаби, нивните шеги не се смешни, но и нивните интернет страници не се многу сигурни“„ се вели во соопштението на сајберхулиганите, по што следува долг список на датотеки наводно украдени од серверите на Горниот дом на Конгресот на САД. „Ова е мало, направено за објавување на дел од внатрешните податоци од (страницатат) Senate.gov“, предупредуваат од Lulz Sec.. Експерти за компјутерска безбедност за Reuters потврдија дека хакерите навистина пробилеа внатрешната мрежа на Сенатот, но не можеат да кажат дали објавените со јавен пристап фајлови се класифицирани како „строго доверливи“. Претставникот на парламентарните служби одговорни за безбедноста на американскиот Конгрес, рече дека неговата служба ќе го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вашингтон, 16 јуни 2011 (МИА) - Хакерска група Лулц секјурити го блокираше сајтот на ЦИА и навлезе по вторпат во една недела во интернет-страницата на Сенатот на САД. Киберкриминалците се пофалија за нападите сами со соопштение на Твитер. „Тангото заврши“, објавија од групата. Жртва на нападот на Лулц секјурити беше јавниот сајт на ЦИА кој не содржи доверливи информации, а нападот не може да влијае на операциите на американската разузнавачка агенција. Од Сенатот на САД не успеаја да преземат доверливи податоци, јавуваат американски медиуми. Сајтот на Сенатот беше цел на напади и за време на викендот. Лулц секјурити објавија дека отвораат телефонска линија на која се собираат идеи за тоа кои би биле цели за кибернапади. Тие велат дека добиваат од 5 до 20 повици во секунда. Лулц секјурити станаа познати во изминатите неколку недели откако презедоа одговорност за редица напади меѓу кои и на јапонските компании Сони и Нинтендо и врз американски телевизии.
| | веќе видена | слични

Интернет страната на ЦИА е новата жртва на хакерската група Lulz Security, која неодамна го нападна сајтот на американскиот Сенат и неколку пати упадна во базата на податоци на Сони. Хакерите се пофалија за својата нова акција објавувајќи твит "Tango down - cia.gov - For the Lulz'. Gawker тврди дека со хакнувањето на сајтот на ЦИА, Lulz Security сакале да го импресионираат корисникот на Твитер, Quadrapodacone кој ја исмеал групата велејќи дека напаѓаат само лесни мети. "Престанете да се нарекувате себеси хакери, бидејќи ги навредувате вистинските хакери. Сериозно, DDos не е хакирање. Еве ви предизвик fbi.gov или cia.gov. Пробајте да им промените текст на сајтовите или нешто слично", им напишал Quadrapodacone. Освен интернет страната на Сенатот, која најверојатно ја хакнаа два пати, на мета на Lulz се најде и непрофитабилната компанија Infragard Atlanta која е близок соработник на ФБИ. Истата група стои и зад нападите на базата на кориснички податоци на Сони, и на веб сајтот на PBS.
| | веќе видена | слични

По втор пат во оваа недела интернет страниците на ЦИА и на американскиот Сенат се нападнати од хакерската група Лулц. При нападот интернет страницата на ЦИА била блокирана. Киберкриминалците се пофалија за нападите сами со соопштение на Твитер. „Тангото заврши“, објавија од групата. Жртва на нападот на Лулц секјурити беше јавниот сајт на ЦИА кој не содржи доверливи информации, а нападот не може да влијае на операциите на американската разузнавачка агенција. Од Сенатот на САД не успеаја да преземат доверливи податоци, јавуваат американски медиуми. Сајтот на Сенатот беше цел на напади и за време на викендот. Лулц секјурити објавија дека отвораат телефонска линија на која се собираат идеи за тоа кои би биле цели за кибернапади. Тие велат дека добиваат од 5 до 20 повици во секунда. Лулц секјурити станаа познати во изминатите неколку недели откако презедоа одговорност за редица напади меѓу кои и на јапонските компании Сони и Нинтендо и врз американски телевизии.
| | веќе видена | слични

Група кракери, познати како „Лулз секјурити“, одговорни за голем број безбедносни интернет-пробиви, завчера ги нападнаа американскиот сенат и компанијата за компјутерски игри „Бетесда софтворкс“ Во соопштение на нивниот сајт, хакерската група тврди дека серверите на компанијата биле пробиени уште пред два месеци, а дури во понеделникот почнале да црпат информации, при што биле преземени околу двесте илјади кориснички имиња и лозинки. Портпарол на Сенатот, пак, вели дека хакерите не успеале да влезат во нивните компјутери ниту, пак, да го пробијат владиниот „огнен ѕид“ (фирењалл). Единствено што успеале да компромитираат се јавниот сајт и документите и податоците што се наоѓале на тој сервер. - Како и секогаш, ние продолжуваме да работиме со нашето федерално сајбер-обезбедување и специјални сили во секојдневно подобрување на безбедноста на федералните владини сајтови - изјави портпаролот. „Лулз секјурити“ во изминативе неколку месеци презеде одговорност за пробивање и на многубројни други сајтови и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хакери провалиле во компјутерскиот систем на американскиот Сенат за време на викендот, што предизвика преглед на сите негови интернет страници, објави службата за безбедност на Сенатот. Хакерската група под име Лулс Секјурити провалила, во за во јавноста достапниот дел на сенатската интернет страница, но не успеала да ја мине заштитата и да влезе во чувствителниот дела на мрежата, информира безбедносната служба. И покрај провалата не се загрозени индивидуалните информации на сенаторите. Лулс, кој претходно влезе и во интернет страницата на Сони, вчера објави дека провалил во страницата на Сенатот, објавувајќи попис на документи, кои не изгледаат како доверливи, но кои покажуваат дека упадот е навистина направен. „Не ја сакаме многу американската влада“, рекол Лулс во своето обраќање. „Ова е само мала објава, колку за забава на некои интернет податоци од страницата Сенате.гов – дали ова е објава на војна господа? Проблем? Овие зборови алудираат на соопштенијата според кои американската војска одлучила дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мистериозна група хакери која стои зад серија неодамнешни сајбер напади, објави дека го нападнала веб-сајтот на американскиот сенат, добивајќи пристап до доверливи информации, соопштува АФП. Одговорниот офицер за безбедноста на Сенатот потврди дека имало инвазија на серверот, но немало компромитирање на важни информации. Хакерската група која го носи името "Лулзим сикјурити“ објави на својот сајт датотеки кои според хакерите се одземени од серверот на Сенатот. - Ова е само мала демонстрација, дел од внатрешните информации од веб-сајтот на Сенатот, тоа не е војна со господа", гласи пораката на веб-сајтот на хакерите. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Канцеларијата за обезбедување на американскиот Сенат денеска потврди дека компјутерскиот систем на овој конгресен дом во текот на изминатиот викенд бил мета на хакерски напад. Иако ваквиот напад не е вообичаен, тој не претставува опасност за безбедноста на мрежата на Сенатот, неговите членови или персоналот, соопшти канцеларијата. Група американски и европски хакери, под името „Лулз секјурити”, објавија дека влегле во компјутерската мрежа на Сенатот. Тие во своето соопштение нагласија дека не ја сакаат многу американската влада и објавија неколку документи, кои не се со доверлива содржина, но покажуваат дека и хакерите се во состојба да стигнат до нив. „Лулз Секјурити”, исто така, порача: „Ова е мало објавување, само поради забава, на некои интерни податоци на Сенатот - дали е тоа чин на војна, господа? Имаме ли проблем?”. Нивниот коментар очевидно се однесува на изјавата на американските воени претставници дека САД би можеле да реагираат со воена сила на кибер-нападите од странство.
| | веќе видена | слични

Минатиот викенд компјутерскиот систем на американскиот Сенат бил нападнат од хакери кои овозможиле преглед на сите негови интернет страници, јавува “Дневник“, пренесува Нетпрес. Хакерската група под името “Лулз Секјурити“ објави дека влегла во компјутерскиот систем на Сенатот но не успеале да влезат во чувствителниот дел на мрежата, соопштила безбедносната служба. И покрај хакерскиот напад на системот, не се загрозени индивидуалните информации на Сенатот, соопштил службата. Хакерите “Лулз“ кои претходно ја хакирале интернет страницата на “Сони“, во јавноста обелодениле документи кои не изгледале доверливи но укажувале на тоа дека тие навистина ја хакирале страницата. “Не ја сакаме многу американската влада“, соопштиле тие во нивната објава. “Ова е мало објавување, само поради забава, на некои интерни податоци на Сенатот - дали е тоа чин на војна, господа? Имаме ли проблем?“ Нивниот коментар очигледно се однесува на изјавата на американските воени претставници дека САД би можеле да реагираат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хакери тврдат дека влегле во мрежата на Сенатот на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: