ТЕРОРИЗАМ ВО ЛОНДОН: Сите жртви од нападот кај џамијата се муслимани


Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција, Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт - нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот - додаде тој. Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени. Напаѓачот
| | веќе видена | слични

Синот на сопственикот на компанијата од која Дарен Озборн го изнајмил комбето и со него се забил во групата верници пред џамијата во Лондон, ја шокирал јавнноста со својата објава на Фејсбук, јавуваат британските медиуми. Ричард Гир Еванс одгворил на пораките за поддршка на жртвите во нападот во Финсбури Парк. "Тоа е компанија на мојот татко, јас не се мешам во работата. Штета што не изјнајмуваат парни локомотиви или тенкови, во тој случај уредно ќе си ја завршел работата". 47-годишниот Озборн бил уапсен отккао удрил во групата верници со извикот: "Ќе ги убијам сите муслимани!". Форензичарите го прегледале комбето на компанијата "Pontyclun Van Hire" од Јужен Велс, со кое бил извршен нападот и убиено едно лице. Корисниицте на социјалните мрежи го нападнале Еванс поради крајно одвратните коментари и го нарекле "ѓубре". Еванс потоа го избришал својот профил на Фејсбук, а неговиот татко Ли се оградил од коментарите на својот син. Полицијата го уапсила Еванс, а таткоот изјавил дека остро ги осудува неговите ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот врз групата муслимански верници, во северен Лондон, е Дарен Озборн, роден во Велс. Напаѓачот врз групата муслимански верници, во северен Лондон, е Дарен Озборн, роден во Велс.Според лондонските медиуми, Озборн кој е уапсен набргу по нападот, има 47 години и е татко на четири деца.Британскиот заменик министер за внатрешни работи Бен Валас кој е раководител на безбедносниот сектор во Хоум Офисот, изјави вечерва дека „Озборн не им бил познат на безбедносните власти и дека во овој свој терористички напад, најверојатно дејствувал сосема сам“.Тој беше уапсен и осомничен за тероризам, отакко со своето комби возило , намерно удрил, во група муслимани кои излегле од џамијата во лондонскиот кварт Финсбури Парк, по редовната молитва за празникот Рамазан.Во овој инцидент, едно лице е убиено, а десетина други се повредени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Дарен Озборн(47) е човекот кој со комбе удри во муслимански верници пред џамија во Лондон, и е татко на четири деца. Неговото семејство е шокирано од она што тој го направи. Полицијата вчера претресе куќа во Кардиф, за која се верува дека Озборн живеел во неа. Тој е уапсен под сомнение за тероризам. Неговата мајка, сестра и внук се огласија со соопштение и рекоа дека се во шок и не можат да веруваат што се случи. Внукот вели дека вујко му не е расист и дека никогаш немал расистички погледи. Но, неговите соседи од Азија велат дека тој истата вечер бил исфрлен од бар затоа што ги пцуел муслиманите. Осомничениот не е познат на безбедносните служби и најверојатно делувал сам. Во нападот едно лице почина, а 11 беа повредени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Семејството на човекот кој со комбе влета меѓу муслимански верници кај џамија во Лондон соопшти дека се „шокирани и скршени“ поради тоа што го направил Дарен Озборн, татко на четири деца. Британската полиција вчера изврши претрес во една куќа во Кардиф, главниот град на Велс, каде живеел 47-годишниот Озборн. Инаку, во нападот британскиот заменик-министер за внатрешни работи, Бен Валас, кој е раководител на безбедносниот сектор во Хоум Офисот, изјави вечерва дека „Озборн не им бил познат на безбедносните власти и дека во овој свој терористички напад, најверојатно, дејствувал сосема сам“.Во овој инцидент едно лице е убиено, а десетина други се повредени.
| | веќе видена | слични

Британската полиција го уапси напаѓачот, кој со комбе удри во муслимански верници пред џамија во Лондон, при што едно лице загина, а десет беа ранети. Станува збор за 48-годишен маж, кој извикувал дека сака „да ги убие сите муслимани“. Властите соопштија дека сите настрадани се муслимански верници. Од друга страна, полицијата е цел на остри критики на социјалните мрежи, како и кај некои од муслиманските здруженија, бидејќи дури десет часа по инцидентот потврди дека станува збор за терористички напад. Станува збор за четврти терористички напад во Британија во изминатите четири месеци, по инцидентите во Вестминстер, Манчестер и на „Лондон бриџ“, пренесува Би-би-си.На социјалните мрежи е објавена снимка на која може да се види моментот кога полицијата го апси возачот на комбето. Тој бил задржан од присутните граѓани, а како што пренесуваат британските медиуми, локалниот имам го спасил напаѓачот од линчување од страна на разгневената толпа. Првичните информации говорат дека 48-годишниот напаѓач, чиј идентитет не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дарен Озборн од Кардиф е осомничен за терористички напад на муслиманите кои излегувале по молитвата од џамијата во Финсбери парк во Лондон. Откако напаѓачот удрил со комбе неколку луѓе пред џамијата, граѓаните го задржале и го предале на полицијата. Едно лице загина, а десет се повредени во нападот кој е квалификуван како терористички акт.
| | веќе видена | слични

Британската полиција го идентификуваше напаѓачот кој со комбе удри во случајни минувачи во близина на џамија во Лондон. Станува збор за 47 годишниот Велшанец Дарин Озборн, татко на 4 деца. Тој не им бил познат на безбедносните власти и најверојатно сам дејствувал во терористичкиот напад, пренесуваат француските медиуми. Во овој инцидент, едно лице загина, а десетина други се повредени, од кои двајца се во лоша здравствена состојба. Според очевидци, Озборн се обидел да побегне од местото на нападот, но бил запрен од неколку верници кои го држеле додека не пристигнале безбедносните сили. Бегајќи тој извикувал дека сака да ги убие сите муслимани. Градоначалникот на Лондон, Садик Кан повика жителите да останат смирени, а премиерката Тереза Меј која го посети местото по нападот рече дека Обединетото Кралство ќе продолжи да се бори против тероризмот. Ова е последен ваков инцидент во главниот град на Велика Британија. Сличен напад се случи на почеток на јуни кога тројца терористи со комбе удрија во група ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Напаѓачот врз групата муслимански верници, во северен Лондон, е Дарин Озборн, роден во Велс. Според лондонските медиуми, Озборн кој е уапсен набргу по нападот, има 47 години и е татко на четири деца. Британскиот заменик министер за внатрешни работи Бен Валас кој е раководител на безбедносниот сектор во Хоум Офисот, изјави вечерва дека „Озборн не им бил познат на безбедносните власти и дека во овој свој терористички напад, најверојатно дејствувал сосема сам“. Тој беше уапсен и осомничен за тероризам, отакко со своето комби возило , намерно удрил, во група муслимани кои излегле од џамијата во лондонскиот кварт Финсбури Парк, по редовната молитва за празникот Рамазан. Во овој инцидент, едно лице е убиено, а десетина други се повредени. Според сведоци, Озборн се обидел да побегне од местото на нападот, но бил запрен и предаден на полицијата. Бегајќи тој постојано извикувал дека сака да ги убие сите муслимани. Ова беше четврти по ред терористички напад во Велика Британија, во изминатите три месеци, по нападот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. – Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт, нагласи Басу. – Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот, додаде тој. Синоќа, по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина а десетмина се повредени. Напаѓачот (48) е упасен од страна на лондонската полиција. Дарен Озборн од Кардиф е осомничен за терористички напад на муслиманските верници кои излегувале по молитва од џамијата во Финсбери парк во Лондон. Откако напаѓачот удрил со комбе неколку луѓе пред џамијата, граѓаните го задржале и го предале на полицијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 268 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 224 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 237 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТЕРОРИЗАМ ВО ЛОНДОН: Сите жртви од нападот кај џамијата се муслимани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: