Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки (ореви, бадеми) 5. Вишни 6. Чај 7.Јогурт 8. Грозје 9.Сок од цреши 10. Наут 11.Јајце
| | веќе видена | слични
2 копии

Погледнете ја инфо-графиката која прикажува од кои намирници најчесто се разболуваме, како и локацијата од која најчесто доаѓа до контаминација, пренесува Huffington Post. Само како пример, еден од шест Американци секоја година се разболува од контаминирана храна. Патогените како што се ешерихија, се најчестите виновници кои предизвикуваат симптоми како што е грозница, дијареа и повраќање. Најголемиот број луѓе се разболуваат од храна која ја јадат по ресторани, а овошјето е најчестиот виновник за болести предизвикани од храна, судејќи според податоците од Центарот за контрола на болести во САД. Податоците на центарот покажуваат дека во текот на 2012 година од морски животни се разболеле 601 лице, од копнени животни 1. 736, додека поради болести предизвикани од билки, помош побарале 1. 754 лица. Меѓу најчестите локации на кои доаѓа до контаминација, на прво место се рестораните а потоа следат приеми и коктели, дом и други места. Овошјето како сливи, цреши, јагоди, праски… односно сето она на кое обично не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 223 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: