Наместо економските промотори, странски инвестиции ќе бараат економски аташеа во амбасадите


Наместо промотори, Владата ќе вработува економски аташеа во амбасадите. Новиот модел за привлекување на странски инвестиции ќе биде објавен кон крајот на септември, кога ќе биде распишан и конкус за вработување. Сега во амбасадите нема лица што работат на позицијата економско аташе. А според Агенцијата за странски инвестициии, во моментов Македонија нема ниту еден активен економски промотор. „Конкурсот за нови економски промотори што беше објавен минатата година беше поништен и не беа избрани нови. Претходната Влада на активните економски промотори со патен налог од МНР им го продолжи мандатот кој што траше се до 30 јуни 2017 година. Сега се работи на ремоделирање на досегашниот концепт на економски промотори. Улогата на економските промотори ќе ја превземат економски аташеа кои ќе бидат под контрола на економските ресори во Владата“ - велат од Владата. Првичната проценка покажува потреба од околу 18 економски аташеа во земјите со кои што Македонија има најголем потенцијал за економска соработка. Од ...
| | веќе видена | слични

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев оствари средба со претставници на триесетина компании, најголемиот дел корисници на државната помош, но и од компании кои покажале интерес да инвестираат во Република Македонија. Оваа средба беше одржана со цел да се отстранат дилемите кај постоечките странски инвеститори, но и за да се презентира дел од новиот концепт за привлекување на инвестиции од страна на Владата, информира владината прес служба. „Договорите кои се потпишани од страна на Република Македонија со инвеститорите во ТИР зоните, локалните економски зони или во браунфилд инвестициите, ќе бидат во целост испочитувани, и тука нема потреба од никаква грижа. Во договорите има обврски и од страна на инвеститорите и од страна на државата. Доколку инвеститорите ги исполнуваат своите обврски согласно договорите, државата во целост ќе ги исполни своите обврски“, изјави вицепремиерот Анѓушев. Вицепремиерот се осврна на досегашниот модел како и на новиот модел на привлекување ...
| | веќе видена | слични

Договорите со странските инвеститори нема повеќе да бидат државна тајна. Владата ќе ги декласифицира сите договори што ги потпишала поранешната власт и странските инвеститори што влегле во економските зони, зашто смета дека е од особен јавен интерес граѓаните да знаат што точно е договарано и што тие добиле за да инвестираат во Македонија. „Ќе бидат направени јасни и транспарентни критериуми и нема да бидат повеќе дискреционо право на било кој преговарач да дава или не дава нешто. Секој странски инвеститор врз база на моделот кој ќе биде развиен ќе може да се најде себеси и да знае однапред каква финансиска помош ќе добие, а тоа ќе и даде можност на владата да моделира странски инвеститори такви какви кои ќе може да помогнат на македонската економија“ - изјави Кочо Анѓушев. Генералниот директор на Ван Хол, кој присутвуваше на средба во Владата, не сакаше да каже каква дополнителна финансиска помош добиле од претходната влада, иако токму првиот човек на оваа компанија, Филип Ван Хол, во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Владата го менува моделот на субвенционирање на странските и домашните претпријатија. Инвеститорите ќе добиваат државна помош во зависност од платата која ќе им ја даваат на вработените. А, сите компании кои веќе работат во земјава или кои би инвестирале во иднина, ќе имаат нови правила за бенефициите кои ги дава земјава. „…Не е решение високообразовните кадри да ги држите за 20 до 30 илјади денари плата и во тој случај вие сте субвенционирани и нема потреба за дополнителна субвенција. Но, ако дадете пристојна плата, тогаш ќе ве субвенционираме“, рече Кочо Анѓушев – вицепремиер за економски прашања. Дополнителни субвенции ќе има и за компаниите кои нивните иновативни центри ќе ги изградат во Македонија, а државна помош се најавува и за оние кои во одреден процент ќе купуваат македонски произвиоди за нивното производство. „Јас лично се залагам за што повеќе инженерски и високообрзовни кадри да се вработуваат и да ги задржиме со што ќе им дадеме не само можност за да заработат поголеми плати, туку и да им ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Договорите на сите инвеститори што користат државни субвенции ќе бидат почитувани од страна на Владата во потполност, најави денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, по средбата со странските инвеститори кои користат државни субвенции. Нагласи дека договорите содржат обврски за двете страни и доколку инвеститорите ги исполниле своите обврски од договорот, тој ќе биде исполнет во целост, а во спротивно ќе се искористат сите средства што се на располагање за заштита на државниот имот. Најави дека од септември ќе биде подготвен нов вид договор, во кој, покрај досегашните бенефиции на странските инвеститори за инфраструктура и за покривање на дел од трошоците, ќе има клаузула во која субвенциите ќе зависат од висината на нето-платата што им ја нудат инвеститорите на вработените.
| | веќе видена | слични

Договорите со старнските инвеститори во економските зони во земјава ќе станат достапни ја јавноста. Владата на Република Македонија на седница вчера усвои барање за декласификација на сите договори склучени како државна тајна. Владата, како што стои во соопштението од владината прес-служба, смета дека е од особен јавен интерес да биде јавна информацијата што е точно договарано со странските инвеститори и поранешната Влада при потпишување на договорите за влез на комапниите во економските зони. Затоа, се додава, Владата усвои барање со кое се бара декласификација на сите договори склучени како државна тајна, коишто по спроведувањето на процесот на декласификација ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новите договори, кои од септември ќе ги добиваат само идните инвеститори, покрај бенефициите кои и сега се даваат за инфраструктура и за покривање на дел од трошоците, ќе има и клаузула со која субвенциите ќе зависат од висината на нето-платата што им се нуди на вработените Компаниите кои инвестирале во Македонија можат да бидат спокојни, зашто Владата во целост ќе ги испочитува договорите што се склучени со нив. Новите инвеститори, пак, без разлика дали се домашни или странски, во Македонија ќе работат по нови правила на кои сега Владата работи, а ќе ги објави во септември, информира вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, кој вчера имаше средба со странските инвеститори кои користат државни субвенции, за, како што рече, да им ги разјасни дилемите што се појавиле во последно време. Тој појасни дека договорите што сега ги имаат инвеститорите содржат обврски за двете страни и доколку компаниите го исполниле она на што ги обврзува договорот, државата во целост ќе го испочитува својот дел од ...
| | веќе видена | слични

Владата смета дека граѓаните треба да знаат што точно поранешната влада се договарала со странците кога ги потпишувала договорите за влез на компаните во економските зони. Затоа според вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев Владата усвои барање со кое ќе бидат декласифицирани сите договори склучени како државна тајна, кои што по спроведувањето на процесот на декласификација ќе бидат целосно и транспарентно достапи во јавноста. Анѓушев овие мерки ги најави од септември. За дополнителната помош ќе има  јасни критериуми, нема да биде дискреционо право на инвеститорот да се договара во четири очи. Македонија нема корист од странските инвеститори кои ќе работат како острови, рече Анѓушев. Според Анѓушев сите потпишани договори со странските инвеститори Владата во целост ќе ги исполни. Новина е, висината на помошта која досега ја добивале, ќе зависи од висината на платата која работодавците им ја даваат на работниците. -Помошта варира од неколку стотици илјади евра па се до милиони. За сите со високо ...
| | веќе видена | слични

Од следната учебна година, средношколците во Македонија ќе се образоваат според германско – австрискиот модел, или таканареченото дуално образование. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев според кој, во земјава се продуцира кадар кој потоа не може да се употреби. „Средношколците ќе работат во текот на своето учење, па така и тие ќе имаат одреден приход", информира денеска Анѓушев. Според него, со цел да се воведе германско австрискиот модел кој го предвидува ова, државата ќе мора да соработува со индустријата и со стопанските комори. Со цел пак, да се задржи овде високо образовниот кадар, компаниите ќе добиваат субвенции. Анѓушев ова го соопшти на прес конференцијата по повод средбата што тој денеска ја оствари со домашните и странските инвеститори, и со претставници на компании кои се заинтересирани да инвестираат овде. „За сите коишто имаат завршено високо образование во Република Македонија и сакате да ги вработите како инвеститор, за нив ќе имате посебни субвенции, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 345 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 160 | | | веќе видена

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека ...
сите 420 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена

Европскиот првак победува и кога не игра најдобро цел натпревар. Порто одолеа едно полувреме, но потоа проработе „црвено-црниот“ тајфун и гостите дознаа како ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наместо економските промотори, странски инвестиции ќе бараат економски аташеа во амбасадите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: