Наместо да ги почитува, Груевски ги затвора жените

Наместо да се почитуваат правата на жените, во денешно време тие се притвораат, е вчерашната порака на жените организирани од Клубот на жени на СДСМ, спроти празникот на жената 8 Март, по повод стогодишнината од првата прослава. Скапите владини реклами за многудетство, пораките до жените како главни виновници за абортусот, дискриминацијата при вработување на жената што планира семејство и нередовната исплата на законскиот додаток за породилно да се заменат со искрено почитување на правата на жените, порачаа жените од СДСМ и побараа од премиерот Никола Груевски да си замине од власта со цел да се тргне патријархалниот однос кон жената во општеството. За нарушените права на жената во земјава посочи и Мазес Рамковска, мајка на притворената Емел Рамковска, која поради истрагата за случајот „Пајажина“ беше одвоена од своето тригодишно дете. - Правото на слободен живот им се ускратува на жените-мајки, кои се притворени и без да бидат осудени повеќе од два месеца се држат далеку од своите деца. Им порачувам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наместо да ги почитува, Груевски ги затвора жените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: