И понатаму високо нивото на сите реки - можни се и локални излевања


6 копии

Високи водостои има на сите реки во државата, а најизразени се на југозапад, запад, северозапад и север. Последните хидролошки мерења на УХРМ покажуваат дека релативно високи водостои имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец. Високи водостои има на сите реки во државата, а најизразени се на југозапад, запад, северозапад и север. Последните хидролошки мерења на УХРМ покажуваат дека релативно високи водостои имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец.Во Скопје, нивото на реката Вардар на станицата кај Зајчев е 168 сантиметри.УХРМ, повикувајќи се на информација од ЕЛЕМ, попладнево соопшти дека акумулациите имаат доволно простор да го примат водениот бран, што позитивно ќе влијае на намалувањето на водостоите на одредени места.Според временската прогноза, која покажува дека и понатаму не очекува облачно време со слаб до умерен дожд, се предвидува водостоите на реките да бидат високи, а на одредени места можни се и локални излевања. Високи водостои се очекуваат на горниот тек ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нивото на водата во реките во Македонија се намалува откако за време на викендот беа зголемени од врнежите од дожд. Вардар денеска во горниот тек изнесува 104 сантиметри , кај Велес 128 сантиметри и Демир Капија 222 сантиметри. Во неделата кај Јегуновце беше регистриран 210 сантиметри, кај Скопје 167, кај Велес максимумот е регистриран во неделата од 216 сантиметри и кај Демир Капија од 256 сантиметри. Водостојот на Треска е намален на 144 саниметри од максималните достигнати 196 во неделата, Брегалница на 28 од максималните 52 евидентирани на 2 декември, на Црна Река нивото денеска е на 102 сантиметри и тоа е намалено од 206 достигнато во неделата, кај Радика на 95 од достигнати 214 од петокот. Нивото на природните езера е непроменето во последните неколку денови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дождовите стивнуваат, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежи се забележани на крајниот запад и исток од земјава. Од вторник, нѐ очекува постудено време и можни врнежи од снег на планините. Дождот што паѓаше во изминативе четири денови предизвика зголемување на водостојот на Реката Вардар кај Велес од метар и половина. Иако водостојот на реките е во благо опаѓање, можни се локални излевања во горниот дел на Реката Вардар во Полошкиот регион, во сливот на Реката Треска кај Пласница и во сливот на реките Радика, Црн Дрим, Сатеска и Црна. Според надлежните, идниот викенд нѐ очекува нов бран врнежи, но со послаб интензитет. извор:МРТ
| | веќе видена | слични
12 копии

Водостоите на сите реки во Македонија се повисоки од просекот за декември, но се во опаѓање во споредба со вчера со исклучок на Вардар кај Демир Капија каде што нивото е речиси исто како и претходниот ден. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нивото на природните езера е благо зголемено во однос на просекот за декември. Дојранското Езеро е за 74 сантиметри повисоко од „0“ кота, Охридското за 15, додека Преспанското е за 4,17 метри пониско од дозволениот минимум.
| | веќе видена | слични

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нивото на природните езера е благо зголемено во однос на просекот за декември. Дојранското Езеро е за 74 сантиметри повисоко од „0“ кота, Охридското за 15, додека Преспанското е за 4,17 метри пониско од дозволениот минимум. 
| | веќе видена | слични
5 копии

Од УХМР известуваат дека според податоците добиени од хидролошките станици ширум државата, се забележува намалување на водостојот на реките. Исклучок на ова се поедини хидролошки станици кои се лоцирани во долните теченија на реките и кај кои е регистрирано извесно зголемување што е очекувано со оглед на префрлањето на водата од горните делови на речните сливови низводно кон вливот во поголемите реки. Меѓутоа, информира УХМР, и овие зголемувања се незначителни така што се очекува нивно постепено стабилизирање. Во текот на денешниот ден се очекува врнежите да престанат и водостојот на реките низ земјава постепено да почне да се намалува.
| | веќе видена | слични
10 копии

Водостојот на реките е во опаѓање, а водата на излеаните места веќе почнува да се повлекува. Од страна на единиците за локална самоуправа и јавните комунални претпријатија преземени се сите конкретни активности за нормализација на состојбата со излевањето на водотеците, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Оттаму посочуваат дека во моментот нема потреба од ангажирање на силите и средствата на Дирекцијата за заштита и спасување доколку не дојде до влошување на состојбата и хидрометеоролошките услови. Од Дирекцијата за заштита и спасување нагласуваат дека ќе ја следат состојбата и доколку има потреба, веднаш и соодветно ќе реагираат. И од УХРМ информираат дека според податоците од хидролошките станици низ државата се забележува намалување на водостојот на реките. Исклучок се поединечни хидролошки станици кои се лоцирани во долните теченија на реките и кај кои е регистрирано извесно зголемување што според УХРМ е очекувано со оглед на текот на водата од горните делови на речните сливови низводно кон ...
| | веќе видена | слични

Опаѓа водостојот на реките, се повлекува водата на излеаните места. Од дирекцијата за заштита и спасување посочија дека од страна на единиците за локална самоуправа и јавните комунални претпријатија преземени се сите конкретни активности за нормализација на состојбата со излевањето на водотеците и нагласуваат дека ќе ја следат состојбата и доколку има потреба, веднаш и соодветно ќе реагираат. И од УХРМ информираат дека според податоците од хидролошките станици низ државата се забележува намалување на водостојот на реките. Последните состојби околу и во реката Вардар остро ги осудуваат од еколошкото хуманитарно здружение Извор. „Сите овие бетонски конструкции кои се направени во коритото на оваа река, како што се фонтаните, бродовите, панорамското тркало и други, служеле само за политички и финансиски придобивки кај поединци на високи позиции во минатата власт, а во голема мера ги загрозуваат животите на жителите на Скопје, но и животот на подводниот свет во реката Вардар“, стои во реакцијата од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Еколошкото хуманитарно здружение „Извор“ остро реагира и изразува длабока огорченост за последните состојби околу и во Вардар. Од таму велат дека како резултат на голем број градежни работи и лошо планирани проекти во и околу реката се случи излевање на Вардар од коритото и создавање ризик по животот на граѓаните. „Сите овие бетонски конструкции кои се направени во коритото на оваа река, како што се фонтаните, бродовите, панорамското тркало и други, служеле само за политички и финансиски придобивки кај поединци на високи позиции во минатата власт, а во голема мера ги загрозуваат животите на жителите на Скопје, но и животот на подводниот свет во реката Вардар“, велат од здружението. Од таму наведуваат дека побарале од Министерството за животна средина и просторно планирање, заедно со Градот Скопје, како и други релевантни институции во земјата, да ги преземат сите мерки како политички, така и практични, за отстранување на бетонските бариери кои предизвикуваат излевање на Вардар.
| | веќе видена | слични

Големите врнежи од дожд во последните неколку дена предизвикаа зголемување на нивото на реките со што се комплицираше и сообраќајот на некои патни правци. Според најновите податоци на Управата за хидрометеоролошки работи излевања се можни во горниот дел на реката Вардар, односно во Полошкиот регион, во текот на Треска, околу Пласница, како и на одредени места на реката Радика, Црн Дрим, Сатеска и на Црна Река. Метеоролозите и за наредните денови предвидуваат врнежи од дожд, но со помал интензитет, а од среда до петок се очекува стабилизирање на времето, но и пад на температурите. Од среда до петок се очекува стабилно и сончево време, но за време на викендот повторно ќе има врнежи од дожд, но со помал интензитет.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 533 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 94 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Втор пат крстот во Охрид во раце на Иван Лотески. „Ова е моја втора година како го фаќам крстот. Со години учествувам во оваа манифестација. Јас сум пресреќен, ...
сите 251 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И понатаму високо нивото на сите реки - можни се и локални излевања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: