ШТРАЈК НА ГРЧКАТА ЦАРИНА: Отежнато функционираат премините на јужната граница

7 копии

Автомобили и автобуси се пропуштаат само повремено Граничните премини кон Грција од денеска ќе функционираат отежнато поради 24-часовниот штрајк на грчката царина . На граничните премини Дојран и Ники ќе се пропуштаат само пешаци, додека на граничниот премин Евзони товарниот сообраќај ќе биде во целосен прекин, а повремено ќе се пуштаат автомобили и автобуси. Како што информира АМСМ, од вчера во 21 часот на граничниот премин Стар Дојран грчката царина не пропушта патнички и товарни возила, односно се пропуштаат само пешаци . На граничниот премин Богородица од ноќеска на полноќ товарниот сообраќај при влез и излез во Грција е во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционира со повремени прекини
| | веќе видена | слични
15 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку Обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини сообраќајот сепак се пренасочува преку градот Битола. Во прекин е сообраќајот по регионалниот пат Тетово – ГП. Јажинце, кај с. Порој поради излевање на Поројска река. Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско – Неготино кај Стоби на река ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините, стои во соопштението на АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во прекин кај с.Порој поради излевање на Поројска река. Сообраќајот се пренасочува. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен-Буково.
| | веќе видена | слични
8 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo наместа влажни коловози. На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во прекин кај с.Порој поради обилни врнежи од дожд и излевање на Поројска река. Сообраќајот се пренасочува. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Виадукт Трејд известува дека ќе се изведуваат градежни активности – поставување визуелни бариери и сигнализација околу 3 месеци, на државен пат А4 делница Петровец – Клучка Кадино. Исто така градежни активности – електрично осветлување ќе се изведува околу 6 месеци на клучка Белви на автопат А2, Е65, делница Хиподром – Миладиновци. Илинден А.Д. Струга ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Како што информира АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата./МИА
| | веќе видена | слични
12 копии

Сообраќајот на регионалниот пат Тетово граничен премин Јажинце кај село Порој се уште е во прекин, поради вчерашното излевање на Поројска река. На тој дел од патот сообраќајот се пренасочува, соопшти Автомото сојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Како што информира АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија – Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Илинден АД Струга известува дека има времена измена режимот на сообраќај на магистралниот пат А2, делница Кичево – Охрид) Пресека – Песочани). Режимот на сообраќај е предвиден со девијации, односно преминување од една на друга коловозна лента, во должина од 2,5 км. Измената започна на 2 јуни 2017, а ќе трае до изградба на автопатот А2, делница Кичево – Охрид (Пресека – Песочани). Виадукт Трејд ќе изведува градежни активности – поставување визуелни бариери и сигнализација околу три месеци, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на патишта во државата се одвива по наместа влажни коловози. Од Авто мото сојузот информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
| | веќе видена | слични

Граничните премини со Грција повторно се отворени за сите видови сообраќај. По 24 часовниот штрајк на грчките царински службеници поради кој протокот на возила во текот на вчерашниот ден беше отежнат, денеска сообраќајот на сите гранични премини со јужниот сосед се одвива нормално и без некои посебни застои и задржувања. Најфрекфентен и денес беше најголемиот граничен премин Богородица - Евзони каде поради продолжениот викенд беше регистриран и зголемен број на патници пред се на излез од Македонија кон Грција. Зголемениот број на патници кој е вообичаен за продолжените викенди беше причина и за помали гужви во претпладневните часови кога на македонска страна за излез од државата се чекаше од 10 до 15 минути додека за влез во Грција беше потребен околу половина час. Најголемиот дел од патниците кои во текот на денот заминаа во Грција се македонски и српски државјани. Без никакви проблеми и задржувања сообраќајот се одвиваше и на граничниот премин Дојран. Слична фрекфенција е можна и во текот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Граничниот премин Стар Дојран од синоќа е пуштен за секаков вид сообраќај. Преминот беше затворен поради штрајкот на грчките цариници, а беа пропуштани само пешаци За време на штрајкот товарниот сообраќај при влез и излез во Грција беше во целосен прекин, додека автобускиот и патничкиот сообраќај функционираше со повремени прекини, односно 60 минути блокада и 15-ина минути пропуштање. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 211 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ШТРАЈК НА ГРЧКАТА ЦАРИНА: Отежнато функционираат премините на јужната граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: