Поради штрајкот на машиновозачите бегалците се превезуваат со автобуси и такси

Транспортот на бегалците од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон Табановце заминале четири специјални возови со околу 2.000 бегалци, а останатиот дел од околу 4.000 бегалци биле превезени со автобуси и такси возила. Според проценките, и во текот на денешниот ден се очекува низ земјава да транзитираат од пет до шест илјади бегалци. Од почетокот на месецот до денеска Црвениот крст соопшти дека дистрибуирал 4.000 шишиња вода, 500 пакети со храна, 100 хигиенски пакети, 50 пакети за бебиња и 300 ќебиња. Во овој период извршиле и 2.000 медицински интервенции.
| | веќе видена | слични

Унгарија ноќеска ги затвори сите илегални премини на границата со Србија. Утрово беше пробиена но потоа повторно затворена. Во Србија се зголемува бројот на бегалци и мигранти но и тензијата. Унгарија не планира да отстапи од зацртаниот план и можно е да се зголеми бројот на војска и полиција кои ќе ја обезбедуваат границата Полициските службеници во Прифатниот центар кај Гевгелија вчера издале потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на вкупно 1.870 странски државјани, бегалци и мигранти, кои илегално влегле во државата, соопшти МВР. Меѓу нив има 314 деца од кои 72 пристигнале сами на границата со Грција, без родители. И вчера најбројни меѓу бегалците беа сириските државјани.Со ова, од 19 јуни кога беа усвоени измените на Законот за азил со кои мигрантите имаат рок од 72 часа во кој треба да одлучат дали ќе транзитираат низ Македонија или пак ќе бараат азил, притоа слободно и непречено користејќи го јавниот превоз како автобуси и возови, во нашата држава влегле ...
| | веќе видена | слични
12 копии

За разлика од претходните денови, денес напливот на бегалци кои во Македонија доаѓаат од Грција е помал, а со тоа стивна и притисокот на нашата јужна граница. Од железничка станица во Гевгелија информираа дека во текот на вчерашниот ден од платформата кај прифатниот камп во Гевгелија кон Табановце заминале четири специјални возови со околу 2.500 бегалци и дека моментно се товари првиот денешен воз со околу 1.000 мигранти кој треба да замине кон северната граница. Гевгелиските железничари велат дека патничкиот сообраќај кон Грција сеуште се одвива со автобус од Гевгелија до Поликастро затоа што во тек е изградба на мост во Грција во пограничното место Идомени. Во товарниот железнички сообраќај нема застој освен што поради градежните работи во Идомени е воспоставен посебен режим на превоз кој се одвива само во попладневните часови. Проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст исто така велат дека вчера низ земјава транзитирале помалку бегалци односно дека,вклучувајќи ги и оние што патуваа со автобуси и такси ...
| | веќе видена | слични

Од железничка станица во Гевгелија информираа дека во текот на вчерашниот ден од платформата кај прифатниот камп во Гевгелија кон Табановце заминале четири специјални возови со околу 2.500 мигранти и дека моментно се товари првиот денешен воз со околу 1.000 мигранти кој треба да замине кон северната граница. Гевгелиските железничари велат дека патничкиот сообраќај кон Грција сеуште се одвива со автобус од Гевгелија до Поликастро затоа што во тек е изградба на мост во Грција во пограничното место Идомени. Во товарниот железнички сообраќај нема застој освен што поради градежните работи во Идомени е воспоставен посебен режим на превоз кој се одвива само во попладневните часови. Проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст исто така велат дека вчера низ земјава транзитирале помалку мигранти односно дека,вклучувајќи ги и оние што патуваа со автобуси и такси возила, низ земјава транзитирале околу 4.500 мигранти. На мигрантите кои во прифатниот камп во Гевгелија пристигнуваат периодично во групи од 100 до 200 ...
| | веќе видена | слични
23 копии

Повеќе од 4.000 мигранти во текот на изминатото деноноќие со седум специјални возови биле префрлени од прифатниот камп во Гевгелија до Табановце. Утрово пак кон северната граница се упатиле уште два воза со околу 1.000 мигранти, информираат од Железничката станица во Гевгелија. Според проценките на УНХЦР и невладините организации кои се вклучени во справувањето со бегалската криза, бројот на мигранти кои што вчера транзитирале низ нашава земја е многу поголем, односно повеќе од 6.000 мигранти се префрлиле од јужната кон северната граница затоа што вчера активни во превозот на мигрантите беа уште автобусите и такси возилата. Утрово автобусите и такси возилата сообраќаат помалку од причина што денеска напливот на мигранти кои во земјава доаѓаат преку Грција засега е многу послаб. Во секој случај тие се паркирани кај мостот на Сува река и околните улици и се подготвени во секој момент, доколку се укаже потреба, да се вклучат во превозот на мигрантите. Извор:„МИА“
| | веќе видена | слични
2 копии

За едно деноноќие речиси шест илјади мигранти поминале низ Македонија, покажуваат проценките на УНХЦР и невладиниот сектор. Со седум специјални возови биле префрлени од прифатниот камп во Гевгелија до Табановце. Утрово кон северната граница се упатиле 1.000 бегалци. Во текот на вчерашниот ден, полицијата има издадени 718 потврди за барање азил, а според статистиката најбројни се државјаните на Сирија, Авганистан и Пакистан. Откако се спроведува регистрацијата на мигрантите, во земјава влегле 75.804 странски државјани, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според УНХЦР и МЖ (Македонски железници), во последните 24 часа, низ државата транзитирале на 6.000 бегалци и мигранти од кои околоу 4.500 биле префрлени со возови Полициските службеници во Прифатниот центар во Гевгелија вчера издале потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на 718 странски државјани, мигранти и бегалци од повеќе земји меѓу кои имало 148 деца, стои во официјалната информација од МВР. Најголем број од регистрираните бегалци се од Сирија - 476, а потоа од Авганистан од каде се пријавиле 217 лица. Со ова, од 19 јуни кога беа усвоени измените на Законот за азил со кои мигрантите имаат рок од 72 часа во кој треба да одлучат дали ќе транзитираат низ Македонија или пак ќе бараат азил, притоа слободно и непречено користејќи го јавниот превоз како автобуси и возови, во нашата држава влегле вкупно 75.804 странски државјани, од кои, 50.634 се од машки пол, 10.428 се жени, 12.515 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, а 2.227 се деца кои патуваат без ...
| | веќе видена | слични

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена потребно е да се обезбеди поефикасен превоз и поефикасно згрижување, велат во невладините организации. Од таму соопштија дека дневно влегуваат од две до три илјади, а некогаш бројката изнесува ичетири илјади мигранти. Билетот е 300 проценти поскап од оној што го плаќа локалното население. Автобускиот билет чини 25 евра, а за македонските граѓани чини 350 денари. Мерсиха Смаиловиќ, „Легис“. Според Мерсиха Смаиловиќ од невладината организација „Легис“, превозот на мигрантите и утрово се одвива интензивно, претежно со автобуси и такси-возила и со воз. Меѓутоа не стивнуваат реакциите околу поскапувањето на билетот на релација Гевгелија – Табановце. До 20 август тој чинеше 350 денари, а сега е 25 евра или 1.500 денари. Покачување на цената на билетот има и на најфреквентната автобуска и такси линија што ја користат мигрантите. x „Билетот е 300 проценти поскап од оној што го плаќа локалното население. ...
| | веќе видена | слични

Според проценките на УНХЦР и невладините организации кои се вклучени во справувањето со бегалската криза, бројот на мигранти кои што вчера транзитирале низ нашава земја е многу поголем, односно повеќе од 6.000 мигранти се префрлиле од јужната кон северната граница затоа што вчера активни во превозот на мигрантите беа уште автобусите и такси возилата. Утрово автобусите и такси возилата сообраќаат помалку од причина што денеска напливот на мигранти кои во земјава доаѓаат преку Грција засега е многу послаб. Во секој случај тие се паркирани кај мостот на Сува река и околните улици и се подготвени во секој момент, доколку се укаже потреба, да се вклучат во превозот на мигрантите.
| | веќе видена | слични

Над седум илјади и шестотини мигранти влегле во изминатово деноноќие во земјава со што се удвојува бројот на бегалците коишто накусо ги прифаќаат македонскте власти, а потоа транзитираат до македонско- српската граница. Мигрантите се префрлаат со автоубуси и со такси возила поради штрајкот на машиновозачите во земјава. Според последните информации од МВР над седумдесет илјади мигранти транзитирале низ земјава од 19-ти јуни годинава откако се донесени измените на Законот за азил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неколку здруженија и организации што отворено се противат за британското истапување од Европската Унија (ЕУ) за денеска најавија марш низ улиците на Лондон со ...
сите 244 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 85 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради штрајкот на машиновозачите бегалците се превезуваат со автобуси и такси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: