„Скопје сака птици“ - по повод Светскиот ден на птиците преселници

2 копии

„Скопје сака птици“ е мотото на прославата што ќе се одржи денеска напладне во Градскиот парк, по повод Светскиот ден на птиците преселници. Прославата ја организира Македонското еколошко друштво кое преку квизови, игри, креативни задачи и набљудување птици, сака да потсети дека и тие се жители на градот. - Сакаме заедно со скопјани да ги прославиме пристигнатите птици преселници и да им посакаме успешно гнездење. Потребно е одржливо управување со природните ресурси, со секое дрво и секоја водена површина, потребна е природа во Скопје, велат организаторите. Годинашна тема на Светскиот ден на птиците преселници е „Нивната иднина е и наша иднина - Здрава планета за преселни птици и луѓе“. - Птиците преселници и луѓето ја делат истата Планета, а со тоа и истите ограничени ресурси. Птиците преселници се показатели за здрава Планета и функционални еко-системи бидејќи нивната миграција ги поврзува континентите, нагласуваат од Македонското еколошко друштво. Птиците преселници поминуваат и до 14.000 километри низ ...
| | веќе видена | слични

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА Наколец е село кое е дел од преспанската и од македонската вистина. Тоа се наоѓа во Преспа, на брегот на Преспанското Езеро и во пазувите на Баба Планина, на македонска земја, а само неколку километри северно од границата меѓу Република Македонија и Република Грција. Тоа е типично македонско, преспанско, повеќенационално и печалбарско место од кое, како и од голем број села покрај Преспанското Езеро многумина заминале и за секогаш се задомиле во САД, Канада, Австралија, Европската Унија и други земји ширум светот. Меѓутоа, одреден број иселеници, каков што е случајот со Васил Јанкуловски чија цел за враќање беше кристално чиста за доаѓање во Наколец - неговото родно место, кое него и другите ги привлекува со невидена сила, за да воздивнат во своите стари домови, ги реновираат старите или да изградат нови куќи, да ги обновата спомените од младоста, да завршат со староста и да остават вечни траги за идните генерации. Наколец се наоѓа во Долна Преспа, крајот кој не случајно често го ...
| | веќе видена | слични

Македонско еколошко друштво вчера во Градскиот парк го одбележа Светскиот ден на птиците преселници. - На овој ден сакаме заедно со скопјани да ги прославиме пристигнатите птици преселници и да им посакаме успешно гнездење. Преку квизови, игри, креативни задачи и набљудување птици во срцето на Скопје ќе се потсетиме дека и тие се жители на градот. Птиците преселници и луѓето ја делат истата планета, а со тоа и истите ограничени ресурси. Затоа годинешната тема низ целиот свет е „Нивната иднина е и наша иднина - здрава планета за преселните птици и луѓето“. Потребно е одржливо управување со природните ресурси, потребни се секое дрво и секоја водена површина, потребна е природата во Скопје - вели Ксенија Путилин од Македонското еколошко друштво. Птиците преселници се показатели за здрава планета и функционални еко-системи. Пресушувањето на водните површини, деградирањето на хабитатите и неодржливиот лов ги намалуваат придобивките што ги обезбедуваат поврзаните екосистеми за целиот живот на Земјата. Птиците ...
| | веќе видена | слични

Заштитен е опстанокот на пеликанот во Преспа, а еколозите се надеваат дека оваа птица во иднина ќе ги свие и првите гнезда од македонската страна на Езерото. Македонското еколошко друштво на 6 мај, по повод Светскиот ден на пеликаните, изврши мониторинг на присуството на оваа птица во Преспа. „Во Македонија не знаеме дали некогаш имало гнездечка популација, но долго време ја нема. Нашите мониторинзи укажуваат дека Преспа може да стане поволно место за гнездење на пеликаните. Забележуваме дека тие веќе се однесуваат како да формираат колонија и се задржуваат подолго време заедно со бели чапји и корморани. Очекуваме во иднина да имаме и локална гнездечка популација“, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК Ксенија Путилин од Македонското еколошко друштво. За опстанок и зголемена популација на пеликаните придонесува и Програмата за реставрација на Преспанското Езеро, преку која УНДП и Швајцарската агенција за соработка и развој вложија над 5 милиони долари. Преку неа се намали загадувањето на езерото, концентрациите на фосфор ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Скопје сака птици“ - по повод Светскиот ден на птиците преселници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: