Македонски антички накит на изложба во Њујорк


10 копии

Во Македонскиот културен центар „MC Gallery“ во Њујорк на 13 октомври ќе биде отворена изложба „Накитот низ вековите од Република Македонија“ на Археолошкиот музеј на Македонија. Ќе бидат претставени 68 музејски копии кои се меѓу артефактите накит што биле откриени на тлото на Македонија при ископувањата во изминатите 70 години. Директорката на Археолошкиот музеј Весела Честоева денеска на прес-конференција рече дека артефактите што ќе бидат презентирани претставуваат сведоштво за културниот континуитет и идентитет, уметничките тенденции и иновативниот дух на луѓето што живееле на оваа територија од околу 7000 години п.н.е. до крајот на 20 век. Посочи дека најатрактивен во античкиот период е накитот од злато од времето на македонското кралство на Александар Велики и неговите наследници. Во комбинација со скапоцени камења, златниот накит прикажува декорации, како гулабици, лавови, сфинги, божества… Изложбата го прикажува и посебниот статус на одредени личности кои своето богатство го користеле во постхумни ...
| | веќе видена | слични

Преку значајна изложба на накит насловена „Накитот низ вековите од Република Македонија“, ќе биде претставено нашето археолошко богатство пред светската јавност во Њујорк, во соработка со Gallery MC во периодот од 13 - 31 октомври. Ќе бидат претставени 68 музејски копии кои што се пронајдени како археолошко богатство во археолошките ископувања во изминатите 70 години на тлото на Република Македонија. Меѓу последните активности во Охрид, беше археолошкото истражување на локалитетот Горна порта и на Самоиловата тврдина, каде беа откриени 85 гроба, од кои 12 датираат од македонско-хеленистичкиот период. Во гробниците од македонско-хеленистичкиот период, кои се со гробни конструкции од необработен камен, досега се пронајдени најразлични прилози карактеристични за тој период на погребување, како керамички амфори, калапени чаши, делови од војничката опрема – копја, ножеви, накит – златни обетки со претстави на ерос, ѓердани со мониста од стаклена паста, приврзоци, фибули и прстени, а во три гроба се пронајдени и ...
| | веќе видена | слични

 За оваа богата изложба, што ќе биде поставена во Њујорк , Мирјана Трпческа во Дневникот разговараше со директорката на Археолошкиот музеј на Македонија, Весела Честоева. Што ќе може да видат посетителите на оваа изложба во Њујорк? -Од 13 до 31 октомври во Македонскиот културен центар во Њујорк, во сити галеријата МС, во рамките на изложбата ќе биде изложен накитот од Р. Македонија низ вековите, Честоева. Во видеото погледнете го целиот разговор. 
| | веќе видена | слични

Ќе бидат презентирани 68 музејски копии на артефакти од накит откриени од околу 7.000 години п.н.е. до крајот на 20 век Во Македонскиот културен центар „MC Gallery“ во Њујорк на 13 октомври ќе биде отворена изложба „Накитот низ вековите од Република Македонија“ на Археолошкиот музеј на Македонија. Во Њујорк ќе бидат претставени 68 музејски копии на артефакти од накит што биле откриени на тлото на Македонија при ископувањата во изминатите 70 години. „Артефактите што ќе бидат презентирани претставуваат сведоштво за културниот континуитет и идентитет, уметничките тенденции и иновативниот дух на луѓето што живееле на оваа територија од околу 7.000 години п.н.е. до крајот на 20 век“, рече на вчерашната прес-конференција директорката на Археолошкиот музеј Весела Честоева. Според Честоева, во античкиот период најатрактивен е накитот од злато од времето на македонското кралство на Александар Велики и неговите наследници кој во комбинација со скапоцени камења прикажува декорации од гулабици, лавови, сфинги, божества ...
| | веќе видена | слични

Презентацијата на накит ќе биде надополнета и со неколку керамички тоалетни аксесоари за чување антички скапоцени етерични масла, парфеми и шминки, како и кутии за накит. Ќе бидат претставени и антропоморфни теракотни фигурини со украсни елементи од накитВо Македонскиот културен центар „MC Gallery" во Њујорк на 13 октомври ќе биде отворена изложба „Накитот низ вековите од Република Македонија" на Археолошкиот музеј на Македонија. Пред посетителите ќе бидат претставени 68 музејски копии кои се меѓу артефактите откриени на тлото на Македонија при ископувањата во изминатите 70 години.Директорката на Археолошкиот музеј Весела Честоева денеска на прес-конференција рече дека артефактите што ќе бидат презентирани претставуваат сведоштво за културниот континуитет и идентитет, уметничките тенденции и иновативниот дух на луѓето што живееле на оваа територија од околу 7000 години п.н.е. до крајот на 20 век.Посочи дека најатрактивен во античкиот период е накитот од злато од времето на македонското кралство на Александар ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски антички накит на изложба во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: