Презервирање на вкусот на летото и традицијата – тегла ајвар

Што е ајвар? Добро познатиот ајвар својот назив го добива од турскиот збор кој во превод означува кавиар. Традиционалниот рецепт се состоел од црвени пиперки, црни домати и лути пиперчиња. Се подготвувал во доцно лето/рана есен кога големите меснати пиперки зачестено може да се пронајдат на нивите и на локалните пазари по ниски цени. Примарната намена на овој рецепт е егзистенцијална – нашите предци го правеле ајварот за да ги конзервираат пиперките кои во лето ги имале во изобилство за да можат да го прехранат семејството во зима кога почвата е неплодна. Ајвар денес се става скоро на се- се користи во сосеви, се мачка на леб, на тестенини, сендвичи, пица, во комбинација со месо (ќебапчиња или скара) или пак во комбинација со сушено месо, сирење и смокви. Наш фаворит е ајвар со сирење, сушено месо и домашна пита. Доколку ви преостанал ајвар или пак не можете да ја замислите ниту една сезона без ајвар еве неколку рецепти кои ви ги предлагаме да ги подготвите за да му дадете нова намена на еден од најголемите ...
| | веќе видена | слични

Заборавете на комлицираните шпагети болоњезе или други тешки сосови. Тиквичките се најдобри пријатели на љубителите на италијанската кујна кои немаат многу слободно време. Потребни намирници – 1 килограм тиквички, 1 главица кромид, 2-3 чешниња лук, неутрална павлака, сол, црн пипер, зачини, тестенини по желба, малку маслиново масло. Подготовка Потребни се само 20 минути. Тиквичките исчистете ги и исечете ги на поголеми коцки. Исчистете го кромидот и сечкајте го што поситно. На малку масло издинстајте го кромидот, зачинете го со сол, црн пипер, зачини па додадете ги тиквичките. Пред крај, кога тиквичките ќе омекнат, додадете го лукот. Динстајте уште минут до два, па вмешајте ја и неутралната павлака. Сварете ја тестенината и прелијте ја со тиквичките.
| | веќе видена | слични

Веруваме дека сите знаеме да направиме вкусна чорбичка или супа од малку зеленчук и месо, а сега ви предлагаме еден симпатичен рецепт за вкусна чорба од тиквички, која лесно и брзо се подготвува дома. Се надеваме ќе ви се допадне! Нашата пријателка Лана , изобилува со одлични и испробани рецепти, нема да се каете ако ја пробате оваа лесна чорба. Состојки: 1 тиквичка со средна големина 1 главица кромид 1 морков 500 мл сок од домати околу 1 литар вода 1-2 чешниња лук неколку гранчиња целер неколку зрна црн пипер 1 лажица брашно 1 лажица ситна црвена пипер сол коцка за супа неколку гранчиња копар. Подготовка: Тиквичката измијте ја, излупете ја и пресечете ја на половина. Исчистете ја од семките, а потоа исечете ја на коцки 1х1 см. Коцкичките гответе ги во солена вода околу 15 минути, додека омекнат. На малку масло пропржете ги ситно сечканиот кромид и морков, па додајте лажица брашно и лажица ситна црвена пипер, која може да биде лута по желба. Потоа додајте го сокот од домати и водата. Додајте ја и коцката за ...
| | веќе видена | слични

Вкусен оброк за силен имунитет. Потребни состојки: 1 лажица маслиново масло 1 чешне лук, ситно исечкано ½ кромид, крупно исецкан 1 поголема главичка брокула, искината на поситни гранчиња 2 ½ шолји вода ¼ лажичка крупна сол ¼ лажичка свежо мелен бибер ¾ шолја рукола ½ лимон Начин на подготовка: Загрејте го маслиновото масло на средна температура и во тенџерето додадете ги лукот и кромидот и динстајте 1-2 минути. Потоа додадете ја брокулата и гответе уште 4 минути или додека таа не постане светлозелена. Додадете ги водата, солта и биберот, дозволете ѝ да почне да врие, а потоа намалете ја температурата и покријте го тенџерето со капак. Варете 8 минути или додека брокулата да омекне. Ставете ја супата во блендер и додадете ја руколата и блендајте додека добиете мазна текстура. Сервирајте ја приготвената супа со малку свеж лимон.
| | веќе видена | слични

Лесен и вкусен оброк за целото семејство. Потребни состојки: Свежа Рукола Мали домати (cherry) Црвен кромид Суви сливи без семка Суви смокви Семки од тиква Маслиново масло Балсамико Пармезан Начин на подготовка: Во голем длабок сад изцепкајте ја со раце руколата. Додадете го кромидот исецкан на тенки полу месечинки, малите домати на половинки и сливите и смоквите исто така на тенки парчиња. Зачинете со сол, балсамико и маслиново масло и промешајте. На крајот растурете ги од горе семките од тиква и тенко насецканиот пармезанот.
| | веќе видена | слични

Оваа пикантна мусака е идеален избор за семеен ручек. Потребно е: Една главица кромид 400 гр домати 3 тиквички 250 гр сирење 2 лажици масло 750 гр јунешко мелено месо 2 лаж доматно пире Сол, Црн пипер 200 мл кисела павлака Подготовка: Ситно исечкајте го кромидот, а доматот на дебели кругови. Тиквичките изрендајте ги на крупно. Сирењето исечкајте го на коцки или изрендајте го. Испржете го кромидот на масло, додадете го месото и динстајте уште малку, па додадете го доматното пире, испржете и посолете и забиберете по вкус. На крај додадете ги тиквичките. Измешјате ги јајцата со павлаката и посолете. Подмачканото тавче наполнете го со мелено месо, прелијте со павлака и јајца па одозгора ставете кругови домати. Посипете со сирење и печете околу 40 минути на 180 степени.
| | веќе видена | слични

Лимонот, црниот пипер и морската сол се тројство од кујната кои можат да делуваат како лек. Овие прехрамбени состојки кога ќе се искомбинираат заедно, може да се искористат за следниве седум здравствени состојби: Олеснување на мачнина во желудникот Измешајте една лажица свежо исцеден лимонов сок и лажичка пипер во чаша топла вода и полека пијте. Смирување на воспалено грло Ослободете се од болката во грло со следната мешавина: една лажица свежо исцеден лимонов сок, половина лажичка црн пипер и една лажичка морска сол, измешани во чаша топла вода. Гаргарете неколку пати дневно за да го смирите воспаленото грло и да ја спречите кашлицата. Затнат нос Измешајте иста количина на црн пипер, цимет, ким, семки од кардамом во еден сад, па толчете или сомелете додека да се добие прав. Полека вдишувајте од мирисната мешавина, па ќе се отворат дишните патишта. Олеснете ја астмата Во лонец со зовриена вода ставете 10 зрна црн пипер, две каранфилчиња и 15 листови босилек. Оставете да се крчка 15 минути, а потоа процедете ...
| | веќе видена | слични

Ова е права летна салата со домати која сигурно ќе му се допадне на секој. Во Македонија салатата со домати и кромид е честа на трпезите, а сега имаме многу интересна варијација. Идејата доаѓа од кујната на Лана, а рецептот го објави на нејзиниот блог Kuchinjica Mignone . Во последно време салатите кои се прават со парчиња печен леб, брускети или кубети се многу актуелни и вкусни. Па, затоа пробајте ја оваа салата со домати, кромид и печен интегрален леб. Состојки: 500 грама домати 1 главица црвен кромид 1 помала векна интегрален леб сол и црн пипер маслиново масло маслинки по желба. Подготовка: Лебот исечете го на коцки. Во тава ставете хартија за печење. Во тавата додајте го лебот и попрскајте го со малку масло. Печете го рерна на 180 степени додека зарумени. Во меѓувреме исечете ги доматите на половина, а кромидот на ленти или ситни коцки по желба. Сечканите домати и кромид ставете ги во длабока чинија, посолете ги и зачинете ги со мелен црн пипер по вкус. На крај додајте малку маслиново масло. Печените ...
| | веќе видена | слични

Оризот е храна која може да се комбинира на милион начини, нескромно речено! Па, еве уште еден добар рецепт за мешан ориз со пилешко, кој го испробавме со семејството и многу ни се допадна, па ви препорачуваме да го пробате штом сте во можност. Може да ве интересира: Ориз со пилешко, печурки и сос од брокула . Состојки: 250-300 гр ориз околу 400 гр пилешки стек (или 2 парчиња) 200 гр свежи шампињони 1 помала главица кромид свеж магдонос по потреба сол и црн пипер по треба масло по потреба. Подготовка: Оризот прво прегледајте го дали има заостанати камчиња или доколку сте сигурни дека е чист, исплакнете го. Потоа, ставете го да се вари во поголема количина на вода која врие. Оставете го да се свари, но внимавајте да не е многу преварен. Сварениот ориз исплакнете го со ладна вода и ставете го во ситна цедалка за да се исцеди. Пилешкиот стек ставете го да се вари во одделен сад, а потоа исечкајте го на ситни парчиња кои добро ќе се спојат со оризот подоцна. Печурките исечкајте ги ситно исто така. Во меѓувреме, ...
| | веќе видена | слични

Ако ви е досаден обичниот печен компир, направете малку поразличен кој веднаш ќе засакате да го готвите постојано. Потребни состојки: 1кг компир 1 лажица сенф во зрна 400мл хопла за готвење 75гр изрендано сирење ½ лажичка морско оревче сол и бибер по желба Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 190°С, а тавата во која планирате да го печите компирот намачкајте ја со една лажичка путер. Во еден сад растопете го путерот на умерена температура. Додајте го кромидот и пржете додека не стане проѕирен. Потоа додадете го исчистениот лук и пржете уште една минута. Додадете го сенфот и хоплата и гответе додека не зоврие смесата. Претходно исечканите компири на тенки кругови препржете ги во друг сад 4 до 5 минути. Зачинете со сол, бибер и оревчиња. Во садот за печење истурете ги компирите и залијте со смесата со хопла, а на крај додадете го изренданото сирење. Печете од 25 до 30 минути, додека сирењето не зарумени. Ако имате желба, во компирите може да додадете и некој зеленчук или парчиња ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Презервирање на вкусот на летото и традицијата – тегла ајвар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: