Берза: Намален индексот МБИ10

Во средата на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 9.907.135,51 денари. Од овој промет 9.607.296,51 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 299.839,00 денари Индексот МБИ10 денес се намали за 0,20% и изнесуваше 2.644,53 поени. МБИД се намали за 0,28% и изнесуваше 2.673,07 поени, додека ОМБ се зголеми за 0,04% и изнесуваше од 117,37 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 3.206.423,00 денари по просечна цена од 3.900,76 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 2.011.500,00 денари промет по просечна цена од 4.500,00 денари. Трета беше акцијата на Стопанска банка АД Битола со остварени 331.400,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 2.630,16 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М десетта емисија . Оваа обврзница ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Македонска берза за хартии од вредност, денеска беше остварен промет во износ од 4.692.766,99 денари Од овој промет 3.413.515,99 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 1.279.251,00 денари. Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,83% и изнесуваше 2.666,41 поени. МБИД се зголеми за 0,24% и изнесуваше 2.679,60 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,37 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 1.790.000,00 денари по просечна цена од 4.500,00 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Гранит АД Скопје со која беше остварен 337.946,00 денари промет по просечна цена од 614,45 денари. Трета беше акцијата на Макпетрол АД Скопје со остварени 269.998,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 26.999,80 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М десетта емисија . Оваа обврзница се тргуваше по ...
| | веќе видена | слични

Во изминатава скратена трговска недела МБИ10 затвори со +0,41%, па така понеделнички ќе стартува со 2.666,41 поени, МБИД со -0,75% (2.679,60 поени) и ОМБ -0,25% (117,37 поени). Изминатава недела се тргуваше со вкупно 40 хартии од вредност, од кои што 9 забележаа пад, 18 хартии од вредност затворија во позитива, а 13 останаа без промена. Вкупно остварениот промет на неделно ниво изнесува 1.478.629.457,46 денари. „Тутунска банка“ АД Скопје оствари најголем промет на неделно ниво и тоа 1.444.526.307,15 денари. Погледнете го во целост Неделниот извештај за период од 06.06.2011 до 09.06.2011 година...
| | веќе видена | слични

МБИ10 затвори со +0,83% (2.666,41 поени), МБИД со +0,24% (2.679,60 поени) и ОМБ 0,00% (117,37 поени). Вкупниот остварен промет изнесуваше 4.692.767 денари, од кои што на официјалниот пазар беше остварен промет во износ од 3.413.516 денари, на редовениот пазар прометот изнесуваше 1.279.251 денари. Денес се тргуваше со вкупно 18 акции, од кои 2 акција затвори со негативен предзнак, 10 акции затворија во позитива, додека пак 6 акции остана без промена. Најголем промет на денешното тргување се оствари со тргувањето на „Алкалоид“ АД Скопје при тоа беше остварен промет во вредност од 1.179.000 денари. Добитник на денот беa „Макстил“ Скопје, чија што вредност порасна за 2,48% и постигнаа просечна цена од 207,00 денари. Најголема загуба на денешното тргување оствари „Бетон“ Скопје со -1,23% (8.000,00 денари просечна цена). Дневен извештај за 09.06.2011 година... Неделен извештај за 06.06.2011- 09.06.2011 година... Месечен извештај за месец Мај...
| | веќе видена | слични

Помал промет за 28% остварија берзанските играчи во редовното тргување вчера, за разлика од тргувањето со обврзници, кое имаше пораст од 147% во однос на претходниот ден. Од редовното тргување прометот изнесуваше 160,98 илјади евра, од кои 156 илјади евра на официјалниот пазар и скромни нецели 5.000 евра на редовниот пазар. Од акциите на официјалниот пазар најголема трговија имаше со тие на Комерцијална банка, околу 52 илјади евра, пред таа на Алкалоид, со 32.500 евра, додека меѓу акциите што котираат на редовниот пазар најмногу се истргуваа на Македонски Телеком, нешто над 2.500 евра. Кај обврзниците најголем промет имаше обврзницата за денационализација од 10-тата емисија, која забележа промет од 33.200 евра. Најголем пораст на просечната цена од акциите на официјалниот пазар забележа ТТК Банка, 2,93%, пред акцијата на Бетон Скопје со 2,13% и Гранит со 0,13%. На Редовниот пазар раст имаше само акцијата на Македонски Телеком, 0,1%. Од акциите што загубија од својата вредност вчера Охридска банка имаше ...
| | веќе видена | слични

МБИ10 затвори со -0,20% (2.644,53 поени), МБИД со -0,28% (2.673,07 поени) и ОМБ 0,04% (117,37 поени). Вкупниот остварен промет изнесуваше 9.907.136 денари, од кои што на официјалниот пазар беше остварен промет во износ од 9.607.297 денари, на редовениот пазар прометот изнесуваше 299.839 денари. Денес се тргуваше со вкупно 24 акции, од кои 9 акција затвори со негативен предзнак, 9 акции затворија во позитива, додека пак 6 акции остана без промена. Најголем промет на денешното тргување се оствари со тргувањето на „Комерцијална банка“ Скопје при тоа беше остварен промет во вредност од 3.206.423 денари. Добитник на денот беa „ТТК банка“ Скопје, чија што вредност порасна за 2,93% и постигнаа просечна цена од 1.019,00 денари. Најголема загуба на денешното тргување оствари „Агро- Тиквеш“ Кавадарци со -42,86% (160,00 денари просечна цена). Дневен извештај за 08.06.2011 година... Неделен извештај за 30.05.2011- 03.06.2011 година... Месечен извештај за месец Мај...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Берза: Намален индексот МБИ10

Од:
До кого (е-маил):
Порака: