На аукција оригиналните фудбалски правила

Најстариот познат документ кој ги содржи правилата на фудбалската игра, сместени во скромни 11 точки, ќе се најдат на аукција на 14 јули оваа година во лондонската куќа Sotheby's. Документот е стар 153 години, а се проценува дека неговата цена може да достигне цена и до 3,5 милиони евра. Цената на документот расте бидејќи во неговата автентичност сакале да се уверат од кралското семејство на Катар. Катар ќе биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2022 година, па кралското семејство сака да го има овој раритетен документ. Познавачите се сомневаат дека овој документ ќе ја достигне спомената цена, сепак интересот за оваа аукција е огромен, а се очекува почетната цена да биде 1,4 милиони евра. Сепак доколку најстарите напишани правила на фудбалската игра се продадат за сума поголема од три милиони евра, ќе ја надминат цената на еден продаден спортски документ, претходно оригиналните правила на кошаркарската игра без продадени за сума од три милиони евра. Правилникот за фудбалската игра е ...
| | веќе видена | слични

Најстариот документ кој ги пропишува првите фудбалски правила за игра ќе биде изложен на аукција и се верува дека може да достигне цена од 3,5 милиони евра. Наддавањето ќе започне од 14 јули, а фудбалскиот правилник содржи само 11 точки. Неговата старост е утврдена на 153 години. Се верува дека најголем фаворит да го купи е кралското семејство на Катар. Таа земја е организатор на Светското првенство 2022 и сакаат да го купат овој уникатен документ за да можат да го изложат за време на планетарниот собир откако ќе изминат наредните 11 години. Лицитацијата ќе тргне со почетна цена од 1,4 милиони евра и неизвесно е дали ќе биде постигната рекордна понуда од над три милиони евра. Најстариот фудбалски правилник со над три милиони евра би достигнал историска сума од областа на спортската меморабилија. Кошаркарскиот пандан на овој документ, лани беше продаден за рамно три милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На аукција оригиналните фудбалски правила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: