НАЈСРЕЌЕН ГРАД НА СВЕТОТ: Зошто треба да го посетите?

Главниот град на Данска, Копенхаген е еден од најзелените градови на светот, а освен тоа тука се и Лего коцките и богатата историја. Ова се само дел од причините поради кои Данците се најсреќните луѓе на светот. Повеќе од половина од вкупната популација на градот се вози со велосипед на работа, а тие се натпреваруваат со автомобилите, не само по бројот туку и по брзината. Оваа престолнина планира до 2025 година да биде потполно ослободена од сите емисии на јаглерод диоксид. Тиволи е вториот најстар забавен парк на светот кој дефинитивно ќе го израдува секој посетител. Данците не погрешиле во одлуката да ја задржат сопствената валута – данската круна и да го одбијат еврото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија се сложи да состави група со цел да се бори против монополот на американскиот долар во трговијата со нафта, а со тоа да го промовира и еврото како валута на трговија со енергија. Индустриската група ќе биде составена од извршни органи од европски фирми за нафта и гас, како австриската ОМВ, италијанската Ени, белгиската Флуксис и француската Енги. Според европските медиуми, средбата на овие управители ќе се случи во Европската комисија во Брисел и ќе биде од затворен тип. „ЕУ е најголемиот увозник на енергија во светот, со годишен увоз кој во просек изнесува 300 милијарди евра, според податоците од последните пет години. Околу 85% од овој износ бил платен во долари“, вели ЕК. ЕУ има цел да направи промена на пазарот со тоа што учесниците на оваа средба ќе разговараат за тоа како да се фокусираат на алтернативите, односно употребата на евро во замена за долар. Во декември, ЕК го најави својот план за усвојување на предлогот во врска со меѓународната улога на еврото во секторот за енергија, со ...
| | веќе видена | слични

Народна банка на република Македонија го зголеми средниот курс на еврото на 61,625. Зголемувањето одело постепено деновиве, а последна промена има на петти февруари, дознава 24Инфо. Само за споредба на 15 јануари годинава средниот курс бил 61.4942. Во менувачниците велат дека од вчера драстично е зголемена побарувачката на евра и се бараат најчесто поголеми количини. Очекуваат да се смени досегашниот курс по кој работеа бидејќи НБРМ го сменила средниот курс. Во моментов еврото во приватните менувачници се продава за цена од 61,65 денари, а се откупува за 61,4 денари. (В.А.)
| | веќе видена | слични

Доларот зајакнал поради растот на загриженоста дека преговорите помеѓу САД и Кина нема да го ублажат трговскиот спор меѓу најголемите светски економии. Швајцарскиот франак доживеа краткотраен мини „колапс“. Краткорочниот пад на франкот од 1,0 отсто ги шокираше тргувачите со валути во текот на трговската сесија во Азија во понеделникот. Швајцарската валута во 2015 година зајакна за дури 30 отсто откако Швајцарската централна банка го изненади пазарот со укинување на фиксниот курс на франкот кон еврото. Во понеделникот, франкот падна 0,2 отсто на 1,002 франци за долар. Од друга страна, доларот бележи раст осми ден по ред. Доларскиот индекс, кој ја покажува неговата вредност спрема шест конкурентски валути, пораснал за 0,2 отсто на 96,83 поени. Еврото незначајно паднал во онднос на доларот, на 1,1315 долари. Еврото се соочи со притисок имајќи предвид дека приносите на обврзниците на најважните европски економии ги допреле најниските вредности во последните две години. Единствената валута од почетокот на месецот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Струмичани му одадоа почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Пред споменикот Македонија подигнат во негова чест, голем број граѓани, негови ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАЈСРЕЌЕН ГРАД НА СВЕТОТ: Зошто треба да го посетите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: