На кој Европски аеродром е најефтиниот фри-шоп?

Купувањето во бесцаринските продавници на аеродромите е главна занимација на патниците додека го чекаат својот лет. Но, каде во Европа ќе минете најефтино? Интересно истражување направија угледниот германски авто-клуб ADAC кој во соработка со холандскиот ANW ги истражија бесцаринските продавници на 11 водечки Европски аеродроми. Тестот покажал колку му е потребно на секој купувач за купување на 12 производи- парфем, козметика, алкохол, слатки и цигари. Можеби ќе се изненадите, но за сето ова во Прага ќе ви требаат најмногу пари, дури 565 евра, додека на аеродромот "Хитроу" во Лондон само 435 евра. Најголеми разлики во цените ADAC регистрирал кај козметиката, алкохолот и цигарите. Прага е најскапа во првите две категории, додека цигарите се најефтини од сите останати аеродроми. На аеродромот "Рузиње" во Прага, патниците за литар брендиран коњак треба да одвојат 67 евра, додека за истиот пијалок во Лондон ќе ви бидат потребни само 37. И козметиката е со слични (огромни) разлики во цената. На прашкиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Kупувањето во бесцаринските продавници на аеродромот во Прага е поскапо отколку на другите големи европски аеродроми, додека на лондонскиот „Хитроу“ е најевтино, покажа истражувањето на германскиот автоклуб АДАЦ. Тестот на германскиот автоклуб ги опфати цените во фришоповите на 11 водечки европски аеродроми. Со него е утврдено колку пари му се потребни на купувачот на секој од аеродромите за 12 производи - парфеми, козметика, алкохол, слатки и цигари. Додека во Прага за купување се потрошени 565 евра, во британската метропола истите работи чинеле 435 евра. Најголеми разлики во цената АДАЦ утврдил кај козметиката, алкохолот и цигарите. Во првите две категории Прага е најскапа, додека од друга страна, цигарите се најевтини. На аеродромот „Рузиње“ во Прага патник за еден литар брендиран коњак ќе плати 67 евра, додека во Лондон за истото шише му се доволни само 37 евра. Еднакво голема е и разликата во цените на козметиката. На прашкиот терминал еден крем чинел повеќе од 100 евра, додека во Минхен бил 74 евра. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На кој Европски аеродром е најефтиниот фри-шоп?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: