Најскапата чаша за шампањ

За одличен шампањ потребно е подеднакво добра чаша. Како што треба, кога го пиете најскапиот шампањ во светот потребно е да го пиете од најскапата чаша за шампањ. John Calleija е дизајнерот на најскпиот пар на чаши за шампањ. Украсени со 1700 дијаманти, со бела и ретка розева боја, овие чаши се рачно направени од еден пар од 8 кг тешки блокови од кварцен кристал. Чашите се високи приближно 15 сантиметри а тешки се приближно 225 граа поединечно и секоја чаша има по дијманти со 15 карати. Calleija сакал да го прошири дизјанирањето на луксузни стоки, од отварачи за писа ножици, стапчиња за јадење па дури и соларници на нешто поконвенционално како што се пар чаши за шампањ. Анонимен клиент откако го видел дизајнот веднаш ги порачал и планирал да бидат дел од неговото фамилијарно наследство.Па колку платил овој анонимен бизнисмен за најскапите чаши за шампањ? За да си го обезбеди ова наследство клиентот платил 400.000 долари.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најскапата чаша за шампањ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: