Кој се се закити со златна палма на 66-от Кански фестивал!


Најкусиот опис на 66-от филмски кански фестивал би бил, скандалозно започна неочекувано заврши...Ако пред недела дена гласно рековме... "Ако по некое непишано правило бројката на селебрити фаци на црвениот тепих, е предвесник на победникот, тогаш со право можеме да заклучиме дека хомосексуалната приказна и годинава има реални шанси за Златна палма." Денес ќе поречеме. И покрај бројните шпекулации и нагаѓања, Златната палма одново на адреса на која никој не ја очекуваше. Француската лезбејска драма Синото е најтопла боја на режисерот Абделатив Кешиш, ги доби највисокоте оценки превдодено од Стивен Спилберг. Не помогнаа ниту звучните имиња, помпезни најави, маркетинг трикови ни вип паради на црвениот килим...жирито одлучно победник е тричасовната љубовна приказна за две лезбејкки во која главните улоги ги толкуваа Леа Сејду и Адел Егзархопулас. Ова е прв пат после 13 години француски филм да се закити со златна палма. Но тоа не е причината поради која многумина го оспорија изборот. Прашина се крена околу ...
| | веќе видена | слични

Филмот кој е адаптација на еротскиот роман за лезбејска љубов „Le Bleu est une couleur chaud“, Адели Ексарчопулос е во улога на 15 годишната Адел која се вљубува во нешто постара студентка Ема ( Леа Сејду). Жирито кое беше предводено од Стивен Спилберг на овој филм му ја додели Златната палма на канскиот фестивал. - Ова е прекрасна љубовна приказна. Режисерот не наметна никакви ограничувања во нарацијата. Пушти сцените да се одвиваат како во вистинскиот живот. Во филмот има 15 минутна експлицитна секс сцена. Главната актерка Адел Ексарчопулос доби само позитивни критики за нејзината глума. Филмот е прикажан во Кан 5 дена откако Франција ги легализираше истополните бракови, а наградата е доделена во екот на протестите ширум земјата поради тој закон. Но од жирито изјавија дека протестите не влијаеле на одлуката кој филм да ја добие Златната палма. Погледнете ги двете видеа - првото е трејлерот за филмот, а во второто видео можете да погледнете сцена од филмот.
| | веќе видена | слични

„Ќе видиме филмови во кои сексуалниот чин е прикажан прилично директно“-вети директорот Тјери Фремо пред почетокот на Канскиот филмски фестивал. Не само што го исполни ветувањето, туку и филмот со најексплицитни сексуални сцени ја освои „Златната палма“. Нежната сензуална романса за лезбејска љубов, „Сината е најтопла боја“ (La vie d’Adéle / Adelin život) на француско-тунискиот режисер Абделатиф Кешиш го освои срцето на главното жири со кое претседаваше Стивен Спилберг. Притоа, жирито направи необичен потег што на бината ги повика трите уметници на кои им додели награди: не само на француско-тунискиот режисер, туку и на актерките Адела Ексарчопулос и Леа Сејду. Во оваа слободна адаптација на еротскиот роман „Синото е најтопла боја“ Адела толкува улога на 15-годишна девојка чиј живот се манува кога ќе се вљуби во нешто постарата студентка Ема, која ја толкува Леа. -Ова е прекрасна љубовна приказна. Режисерот не наметнувал никакви ограничувања во нарацијата. Пуштил сцените да се одигруваат како во вистинскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 121 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој се се закити со златна палма на 66-от Кански фестивал!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: