Романскиот писател Филип Флоријан в петок во Скопје

Наградуваниот писател Филип Флоријан од Романија, чии романи се преведени на десетина европски јазици, в петок ќе гостува на промоцијата на македонското издание на својот роман-првенец „Малите прсти“, закажана за во 20:30 часот, во клубот „Ла Kања“ во Старата скопска чаршија. Романот ќе биде промовиран од Ермис Лафазановски, кој и го преведе на македонски. По гостувањето на португалскиот писател Бруно Виејра Амарал, ова е второ јунско гостување на странски автор во организација на издавачката куќа „Или-или“, а излегувањето на романот, како и гостувањето на авторот е дел од програмата „Kреативна Европа 2014-2020“ на Европската Унија. - Дејството на романот „Малите прсти“, окарактеризирано како дело со оригинален нов јазик, се случува во еден малечок град во Романија, во кој е откриена масовна гробница покрај една римска тврдина. Прашањето што сите си го поставуваат е дали се работи за жртви на средновековието или за безимени мртви од времето на комунизмот? Младиот археолог Петруш решава да ги преземе работите ...
| | веќе видена | слични

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави романот „Виљево“ од хрватскиот писател Лука Бекавац. Романот е добитник на наградата на Хрватската академија на науките и уметностите во 2014 година, наградата „Јанко Полиќ Камов“ на Хрватското друштво на писатели во 2014 година, како и на наградата за литература на Европската Унија во 2015 година. Преводот на македонски е на Ѓорги Крстевски.„Виљево“ почнува со монолог препишан од лоша снимка, каде што осамен глас отвора панорама на речиси ненаселената Славонија, загубена во лето и во прав, а завршува со опсесивен коментар на пожолтени страници од нечиј дневник од Втората светска војна, додека во темниот простор помеѓу чека суровиот транскрип од дијалог во кој се случува напнато одмерување на силите. Севкупно пред нас е ризична потрага по место каде што би можело да почне заедничката приказна.Ретко кој писател може толку лесно да манипулира со жанровите, нудејќи клучеви со кои романот може да се отвори и како трилер, научна фантастика или како хорор, но Бекавац ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дејствието на романот "Малите прсти" е окарактеризирана како дело со оригинален нов јазик, се случува во еден малечок град во Романија, во кој е откриена масовна гробница покрај една римска тврдина. Авторот на наградуваниот роман "Малите прсти", Филип Флоријан од Романија вечерва од 20:30 часот ќе гостува во клубот Ла Кања, во срцето на Старата скопска чаршија. Романот ќе го промовира Ермис Лафазановски, кој е и преведувач. Се работи за 144 издание во едицијата ПРОаЗА, илустрацијата на корицата е на Марија Смилевска, дизајнот е на бригада.мк, а излегувањето на романот, како и гостувањето на авторот е дел од програмата "Креативна Европа 2014-2020" на ЕУ. Дејствието на романот "Малите прсти" е окарактеризирана како дело со оригинален нов јазик, се случува во еден малечок град во Романија, во кој е откриена масовна гробница покрај една римска тврдина. Прашањето кое сите си го поставуваат е дали се работи за жртви на средновековието или за безимени мртви од времето на комунизмот? Младиот археолог Петруш решава ...
| | веќе видена | слични

Авторот на наградуваниот роман „Малите прсти“, Филип Флоријан од Романија, утревечер од 20.30 часот е гостин на издавачката куќа „Или-или“. Средбата е во клубот „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија, а романот ќе го промовира Ермис Лафазановски, кој е и негов преведувач.Дејството на романот, окарактеризиран како дело со оригинален нов јазик, се случува во еден мал град во Романија, во кој е откриена масовна гробница покрај една римска тврдина. Прашањето што сите си го поставуваат е дали станува збор за жртви на средновековието или за безимени мртви од времето на комунизмот? Во овој возбудлив роман од двесте страници авторот успеал на едно место да ги спакува вистинската историја, верскиот аџилак, водењето кривична постапка, рецептот за печење гулаби, и секако, љубовната приказна.
| | веќе видена | слични

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 189 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што се наведува во соопштението лиферувано до медиумите, Општина Охрид очекува дека заеднички со Владата преку плански и стартешки пристап, постепено, ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романскиот писател Филип Флоријан в петок во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: