Доволен е еден лист дневно - „Чувар куќа“ е универзален лек за многу болести


Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии. Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии.Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас најчесто е познато под името "чувар куќа". Неговото име ја репрезентира неговата способност за одржување во живот дури и при различни услови, но и го репрезентира местото каде најчесто може да се сретне – токму на крововите од куќите.Постои верување дека Чуварот на куќа штити од громови, болести и вештерки. Во една народна поговорка се вели “Подобро Чувар на куќа на куќата, одколку две кучиња пред неа“. Неговите лековити својства се должат на јаболковата и мравјата киселина.Од низата лековити својства кои ги има Чуварот на куќа, најпознато е тоа дека го елиминира вишокот на маснотија од ушните канали. Оттаму доаѓа и другото има според кое е познат кај народот - Ушник. Преполовете неколку ливчиња од Чувар на куќа и исцедете две ...
| | веќе видена | слични

Чековитите својства на маслото од оригано биле познати уште од времето на старите Грци, а таткото на медицината Хипократ често го користел како антисептик. Ова моќно масло се смета за најсилните природни антибиотици, а освен тоа помага и за многу различни здравствени состојби. Моќен борец против вирусните и бактериски инфекции Многу различни истражувања ја покажуваат моќта на маслото од диво оригано во однос на борбата против вирусните и бактериските инфекции. Тоа е голем сојузник во борбата против 30 видови бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија коли, која за многумина создава големи проблеми. Сепак, се препорачува негово мешање со други масла, поради неговата јачина. Ги олеснува менструалните тегоби Традиционално се користи за време на менструацијата, така што ги олеснува тегобите за време на овој непријатен период за жените. Се користи и за нередовните менструации, а спаѓа во билните производи кои го стимулираат протокот на крвта во подрајчето на карлицата. Затоа и не се препорачува за труднивите. Помага ...
| | веќе видена | слични

Дијабетесот, за жал, денес е една од најраспространетите болести. Сепак, постојат чаеви, природни средства и лекови кои можат да го забавуват овој проблем. За дијабет се корисни смоквите кои имаат антидијабетичарски и антиканцерогени својства. Листовите на смоквата помагаат за регулирање на шеќерот во крвта. Ви требаат вода и неколку сушени листови од смоква. Се загрева водата до степен на вриење и се додаваат листовите, па се оставаат 15 минути. Секој ден пијте една шолја од овој чај. Погледнете го ова видео кое ќе ви покаже како да го направите овој чај во машина за филтер кафе: Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од ...
| | веќе видена | слични

Иако сите го користиме морковот, а неговите листови ги фрламе, сепак тие се многу здрави и полни витамини. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања полни се и антиоксиданси, поради што превенираат и карцином. Може да се користат така што ќе ги ставите во блендер како состојка за природен сок. Имаат витамини и минерали, како и повеќе витамин К отколку било кое друго овошје и зеленчук. Листовите не се отровни, но содржат состојки кои може да создадат алергиска реакција кај некои луѓе. Затоа треба да се консумираат претходно убаво обарени во врела вода, па преработени. Со варењето се губи горчливиот вкус. Имаат шест пати повеќе витамин Ц од самиот корен на морковот. Делуваат и како диуретик, а важни се и за исфрлање на вишокот течности од телото. Делуваат и против лош здив. Во Италија во некои места се користат и како додаток во омлет или салата со јајца. Од нив се прави и чај. Напомена: Природните рецепти не се замена за ...
| | веќе видена | слични

Маслото од диво оригано со векови е еден од најбараните природни лекови за различни здравствени тегоби. Неговите лековити својства биле познати уште од времето на старите Грци, а таткото на медицината Хипократ често го користел како антисептик. Ова моќно масло се смета за најсилните природни антибиотици, а освен тоа помага и за многу различни здравствени состојби. Моќен борец против вирусните и бактериски инфекции Многу различни истражувања ја покажуваат моќта на маслото од диво оригано во однос на борбата против вирусните и бактериските инфекции. Тоа е голем сојузник во борбата против 30 видови бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија коли, која за многумина создава големи проблеми. Сепак, се препорачува негово мешање со други масла, поради неговата јачина. Ги олеснува менструалните тегоби Традиционално се користи за време на менструацијата, така што ги олеснува тегобите за време на овој непријатен период за жените. Се користи и за нередовните менструации, а спаѓа во билните производи кои го стимулираат ...
| | веќе видена | слични

Чаша вода е најдобар пријател на нашето здравје, а таа може да биде уште поблаготворна ако во неа додадете некои зачини и билки кои имаат одличен ефект на здравјето. Свежо исцеден лимонов сок или сок од грејпфрут Лимонот и грејпфрутот се одличен извор на витамин Ц, кој е важен антиоксидант кој помага во неутрализација на слободните радикали во телото. Исто така, тој е одличен прочистувач на организмот кој го поттикнува варењето. Свежи листови нане Нането може да го одгледувате во дворот, на балконот, но и внатре во својот дом. Тој ги активира жлездите за плунка и ензимите за варење кои му помагаат на телото да апсорбира хранливи материи од храната која ја конзумирате. Поради своите смирувачки својства, помага кај желудочните тегоби. Каранфилче Освен што помага кај проблемите со системот за варење, успешно помага во борбата против паразитите кои се наоѓаат во човечкиот организам, поради различни фактори. Додајте во водата 3-5 цели каранфилчиња и оставете да отстојат пред да почнете да ја конзумирате водата. ...
| | веќе видена | слични

Сигурно досега сте слушнале, а и знаете дека медот припаѓа во групата на најздрава храна на планетата. Но, дали знаете дека тој е познат и како единствена храна која има неограничен рок на траење? Природниот и квалитетен мед има голем број на придобивки врз здравјето, а неговите позитивни дејства врз здравјето се уште поистакнати, доколку медот е органски. Но, кога сме кај изборот на квалитетен и природен мед, често се јавува дилема. Најверојатно се прашувате дали медот кој сте го купиле е вистински, дали истиот содржи шеќерен или пченкарен сируп, боја или други адитиви… Со цел да ви го олесниме изборот на природен и квалитетен мед, ја приготвивме оваа едукативна содржина. Прочитајте ги следните трикови кои ни ги пренесоа искусните пчелари! Медот како природен засладувач се користел уште во праисторијата. Нашите предци биле свесни за здравствените придобивки од медот и истиот бил консумиран и користен во медицината. Античките Египќани верувале дека редовното внесување на мед допринесува за подолг живот и ...
| | веќе видена | слични

Ако имате бактерија во стомакот или мака мачите со хемороиди и цревни заболувања, овој природен лек може да ви помогне да ги ублазжите тие симптоми. Потребни се суви смокви и маслиново масло. Во голема стаклена тегла ставете околу 40 суви смокви и прелијте ги со маслиново масло. Затворете ја убаво теглата со капакот. Смоквите може да ги исечете на четири дела за подобро да впијат од маслото и да имаат поголем ефект. Оваа смеса треба да стои 40 дена, по што се користи. Се зема секое утро една смоква на празен желудник. Може да земете и една лажичка од маслиновото масло во кое стоеле смоквите. За да биде лекувањето ефикасно треба да јадете здрава храна, да избегнувате луто и премногу зачинето. Не јадете ни кисело кое штетно делува. Консумирајте повеќе свежа храна, овошје и зеленчук. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на ...
| | веќе видена | слични

Кардамом е билка со исклучително јак мирис. Чајот од кардамом се користи за подобрување на состојбата на дигестивниот тракт, подобро варење, за лекување на проблеми со цревата и гастрит. Сепак, не заборавајте дека е потребно да се посоветувате со лекар пред да почнете да го консумирате овој чај. Чајот од кардамом помага и за детоксикација на телото и исфрлање на сите токсини и штетни материи. Ги елиминира отровите од телото. Помага и при проблеми со отежнато дишење и проблеми со синусите, како и доколку имате лош здив, но и кај предменструален синдром кај жените. Придонесува за регулирање на притисокот, а е корисен сојузник и во борбата со килограмите. Побарајте го во најблиската билна аптека. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Чај за желудникот – нема ...
| | веќе видена | слични

Чајот и кафето од цикорија се замена за вообичаеното кафе кое секојдневно го пиеме, со таа разлика што ова кафе е во секоја смисла корисно и здраво за нашиот организам. Цикоријата има карактеристични виолетово сини листови и има многу лековити својства. Таа е универзален природен лек за многу тегоби и проблеми. Ги исфрла отровите од телото, го намалува холестеролот, помага и за превенирање срцев удар. Придонесува да се запре крварење на телото, а помага и за лекување на грип и настинка, поради што се препорачува да се консумира за време на есента и зимата. За да направите кафе од цикорија треба да го исечете коренот, да го исушите во рерна, а важно е да биде рерната отворена за да добиеме сув, а не печен корен. Кога ќе се исуши целосно коренот ќе се изрони во прав, па се вари во вода, се процедува и добивате кафе кое е полно здравје. Се пие топло и пред оброк. Ако сакате поголем ефект и подобар вкус може да додадете и лажица какао. Избегнувајте да го консумирате со шеќер. Цикоријата се користи и за салата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доволен е еден лист дневно - „Чувар куќа“ е универзален лек за многу болести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: